- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Znowu zostaliśmy skazani na sukces
Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, fot. Piotr Sumara, cev.eu, 7 grudnia 2020
Kilka dni temu Zarząd Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej zdecydował o składach Komisji Merytorycznych. Polska federacja, jako jedyna będzie mieć przedstawicieli we wszystkich Komisjach, a na czele bardzo ważnej Komisji Organizacji Wydarzeń Sportowych po raz kolejny stanął Wojciech Czayka.
pzps.pl: Gratulacje Panie Przewodniczący. Chyba nie jesteś zaskoczony decyzją Zarządu CEV?
Wojciech Czayka – Przewodniczący Europejskiej Komisji Organizacji Wydarzeń Sportowych CEV:
Przed laty zostałem zaproszony do grupy roboczej przy Prezydencie CEV, która zajmowała się wypracowaniem nowej formuły mistrzostw Starego Kontynentu. Nie ukrywam, że byłem pomysłodawcą rozgrywania turnieju w czterech krajach. Konsekwencją tego pomysłu było powołanie mnie na szefa ESOC w 2015 roku, tak by finalizować projekt. Nie ukrywam, że w tamtym zespole pracowaliśmy z Aleksandarem Boričiciem, obecnym Prezydentem CEV. Nasze relacje były harmonijne, więc zostałem obdarzony zaufaniem, że nasz wspólny wysiłek zostanie skonsumowany. Zdołaliśmy ten cel zrealizować, a teraz mam nadal nadzorować, by obecną formułę mistrzostw Europy nadal twórczo rozwijać.
Czym dokładnie zajmuje się Twoja Komisja?
ESOC jest ciałem doradczym Zarządu CEV. To Zarząd decyduje o przyjęciu naszych wniosków, i przyznam, że zazwyczaj zyskujemy przychylność wobec przedłożonych projektów. Moja Komisja zajmuje się obszarem sportu w widowiskach siatkarskich i skupia się na rozgrywkach reprezentacji narodowych wszystkich kategorii wiekowych. Klubowe rozgrywki pucharowe są domeną Komisji Pucharowej, natomiast sprawami oprawy widowisk siatkarskich zajmuje się zespół kierowany przez Wiceprezydenta Renato Arenę. Ze względu na obszar naszych zadań współpracujemy z pozostałymi Komisjami i zespołami roboczymi CEV. Jednocześnie, jako członek Rady Wydarzeń Sportowych Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej pełnię rolę łącznika pomiędzy CEV i FIVB w przestrzeni, które są w obszarze moich zadań. Pragnę przy okazji zaznaczyć, że Europejska Konfederacja jest motorem napędowym rozwoju siatkówki w wymiarze globalnym. Wracając do mojej Komisji – konkretnie: ESOC po analizie wypracowuje protokół meczowy, wymogi organizacyjne związane z przebiegiem rywalizacji sportowej, w tym także wymogi logistyczne. Nie ograniczmy się wyłącznie do boiska. Interesują nas także hotel, transport itd. Mówiąc wprost – my zajmujemy się merytoryczną stroną widowiska siatkarskiego.
Jakie cele stawiasz sobie w tej kadencji? Które projekty trzeba dokończyć? Z których rozwiązań zrezygnować? Jakie nowości wprowadzić?
Zacznę od rzeczy drobnych, ale nawet rzeczy drobne są dla mnie nie mniej ważne od wielkich projektów. Pewnej, drobnej korekty wymaga plan boiska. My, jako komisja staramy się pracować w trybie ciągłym. Dążymy do maksymalnego uproszczenia procedur. Jednocześnie bacznie obserwujemy postęp technologiczny, który należy bezwzględnie wprowadzać do siatkarskiego widowiska, tak by usprawnić i uatrakcyjnić jego przebieg.
Będziemy kontynuować projekt promocji siatkówki w krajach siatkarsko mniej rozwiniętych, poprzez powierzanie im organizacji wydarzeń – na początek młodzieżowych. Okazuje się, że bardzo często te kraje mają odpowiednią infrastrukturę i przy wsparciu CEV – tak finansowym, jak i organizacyjnym, te imprezy mają naprawdę efektywny wymiar popularyzujący siatkówkę na ich terenie. Zależy nam, by rozwijać rozgrywki Srebrnej i Złotej Ligi – rozgrywki, które są szansą na regularną rywalizację drużyn narodowych, które nie mają możliwości uczestniczyć w turniejach najwyższej rangi. Analizujemy kształt nowego rankingu, czy jest on właściwie skonstruowany i faktycznie oddaje intencje jego twórców. Wiele uwagi poświęcamy koordynacji obsługi widowisk siatkarskich ze strony CEV. Nadal będziemy dążyć do sukcesywnego upraszczania procedur, przy jednoczesnym dopracowywaniu opisu zadań poszczególnych uczestników wydarzenia siatkarskiego. Wiele uwagi poświęcamy kalendarzowi rozgrywek międzynarodowych. To bardzo ważne, ale też złożone zadanie, wymagające szeregu uzgodnień. Te wszystkie działania poprzedza wnikliwa analiza turniejów już zakończonych.
Polska federacja, jako jedyna ma komplet przedstawicieli w Komisjach CEV. To zapewne ułatwi Ci koordynację prac międzykomisyjnych…
Po raz pierwszy w historii w nowych władzach europejskiej siatkówki mamy komplet reprezentantów z naszego kraju. To powód do dumy, ale też wyzwanie. Siatkarska Europa nas podziwia, szanuje, ale też oczekuje od nas kreatywnego wkładu w rozwój dyscypliny w wymiarze globalnym. Istotne też są wieloletnie, serdeczne relacje z szefami pozostałych Komisji, które pozwalają na efektywne działanie. Nowym koleżankom i kolegom z naszego środowiska służę pomocą w nowym otoczeniu.
Wasza Komisja zajmuje się także inspekcjami przed ważnymi wydarzeniami siatkarskimi. Jesteśmy świeżo po prezentacji Miast-Gospodarzy EuroVolley Men 2021. Jeśli nie jest to tajemnicą – Jak wypadły inspekcje w Katowicach, Gdańsku i Krakowie?
Organizujemy ten turniej w miejscach, które już wielokrotnie były arenami najwyższej rangi wydarzeń siatkarskich. Kraków, Gdańsk, Katowice spełniają wszelkie kryteria i wymogi stawiane przez CEV. Mało tego: biorąc pod uwagę atrakcyjność tych miejsc, przychylność władz samorządowych oraz polską gościnność jestem przekonany, że znowu zostaliśmy skazani na sukces.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej