Informacja organizatora, fot. Krzystof Dobrogowski - Olimpiady Specjalne Polska, 3 września 2019

Złoto i srebro na Europejskim Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych

Znakomity występ polskich siatkarzy w Łodzi! Srebro i złoto na Europejskim Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych podczas CEV EuroVolley Kobiet 2019!

Dwie polskie reprezentacje stanęły na najwyższych stopniach podium w Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych, który od 29 sierpnia do 1 września trwał w Łódź Sport Arena. W turnieju, organizowanym przez Olimpiady Specjalne Polska i Polski Związek Piłki Siatkowej, oprócz Polaków wzięły udział także drużyny z Serbii (brąz), Niemiec (czwarte miejsce) i Włoch (piąte miejsce). Złoty medal zdobyli siatkarze z łódzkiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych, a srebro zawodnicy reprezentujący Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Opolskie.

Cieszymy się ze zwycięstwa w Turnieju. Niektóre mecze były bardzo wyrównane, ale daliśmy radę i możemy cieszyć się ze złota! –  powiedział Krystian Horniak, zawodnik drużyny Olimpiady Specjalne Łódzkie.

– To, że Turniej mógł się odbywać przy EuroVolley Kobiet to wspaniała sprawa! Trenowaliśmy i graliśmy na tych samych obiektach, czuliśmy atmosferę siatkarskiego święta. To motywowało nas do dobrej gry i zapewniło niezapomniane wrażenia – podkreślił Radosław Łypczak, trener zwycięskiej ekipy z łódzkiego.

W turnieju brały udział drużyny tzw. zunifikowane, w których wspólnie z zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną, grają pełnosprawni partnerzy. Celem było pokazanie społeczeństwu, że łączenie w różnych aktywnościach społecznych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawnych daje obu stronom ogromne korzyści na wielu płaszczyznach.

Chcemy pokazać, że sport łączy, ale przede wszystkim pozwala ludziom być razem, wspólnie przeżywać radość zwycięstwa i satysfakcję z włożonego wysiłku. Sport daje siłę i energię, pokazuje atuty i umiejętności – sprawia, że różnice stają się zupełnie nieistotne wobec radości zawodników i kibiców – wyjaśnia Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska

Współorganizatorem Turnieju był Polski Związek Piłki Siatkowej.

 – Wspólnie pokazujemy, że sport jest jeden – niepełnosprawność intelektualna zawodnika zupełnie nie przeszkadza mu w odczuwaniu radości ze sportu i przekazywaniu tej radości kibicom na trybunach. Uczestniczyłem w wielu zawodach Olimpiad Specjalnych i zapewniam, że to naprawdę niezwykłe emocje i prawdziwa rywalizacja sportowa – mówi Jacek Kasprzyk prezes PZPS.

Zmaganiom siatkarzy Olimpiad Specjalnych przyglądały się ikony tego sportu i jednocześnie ambasadorowie Olimpiad Specjalnych:  serbski mistrz olimpijski z Sydney Vladimir Grbić i wicemistrz świata z 2006 roku Sebastian Świderski, którzy przeprowadzili także wspólny trening z uczestnikami Turnieju.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niezwykłą inspiracją. Ich pasja, zaangażowanie i determinacja w przełamywaniu barier to przesłanie Olimpiad Specjalnych o którym trzeba i warto głośno mówić. Chcemy by do całego świata dotarł ten apel – pozwólmy osobom z niepełnosprawnością intelektualną żyć wśród nas i razem z nami! Zburzmy niewidzialne bariery, które sprawiają, że nie dostrzegamy zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy są tuż obok nas – powiedział Vladimir Grbić, Globalny Ambasador Special Olympics.

– To naprawdę fantastyczny turniej! Drużyny, które w Łodzi pokazały swoje umiejętności, są dowodem na to, że sport, a przede wszystkim siatkówka łączy – i każdy może czerpać z niej radość. Ten turniej pokazuje, że siatkówka w Olimpiadach Specjalnych cały czas się rozwija. Od kilku lat śledzę postępy niektórych zawodników i widzę, że ich umiejętności są coraz większe, a sport nieprzerwanie sprawia im  wielką radość – podkreślił Sebastian Świderski, prezes ZAKSY Kędzierzyn Koźle - Mistrza Polski ostatniego sezonu i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.

***

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. 

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej