Robert Radczak, foto: www.um.walbrzych.pl, 8 czerwca 2018

Wałbrzych - kuźnia talentów

Turniej Ligi Narodów Kobiet w Wałbrzychu z udziałem reprezentacji Polski, który od 12 do 14 czerwca będzie rozgrywany w hali Aqua Zdrój, to znakomita okazja by przypomnieć o znaczącym wkładzie tego miasta w historię polskiej siatkówki.

Pierwszy oficjalny mecz siatkówki w powojennym Wałbrzychu został rozegrany podczas Igrzysk Sportowych Pracowników Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, które odbyły się w dniach 11-13 sierpnia 1946 roku. Wkrótce we wszystkich klubach przykopalnianych działały sekcje siatkówki, a w zorganizowanych w 1951 roku mistrzostwach miasta i powiatu uczestniczyło aż 27 drużyn siatkarskich. W 1956 roku powstał Klub Sportowy Chełmiec, na bazie Górnika-PRG, Unii-Porcelany i Kolejarza, w którym od początku prym wiodła sekcja siatkówki męskiej. Dość powiedzieć, że już w czerwcu 1958 roku Chełmiec wywalczył awans do II ligi, a dwa lata później zameldował się w ekstraklasie. Liderem zespołu był Waldemar Szczepanowski, który w 1960 roku został powołany do reprezentacji Polski, z którą cztery lata później uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Przez kolejne dekady wałbrzyszanie tracili i odzyskiwali miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej (ostatni raz grali na tym poziomie w 1998 roku), ale klub znakomicie pracował z młodzieżą, zdobywając medale oraz tytuły mistrza Polski w różnych kategoriach wiekowych. Z jego szeregów rekrutowali się kolejni reprezentanci Polski (w sumie ponad 20), z Bronisławem Bebelem (złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Montrealu) oraz Krzysztofem Ignaczakiem (mistrzem Europy oraz świata juniorów i seniorów) na czele. Największy sukces wałbrzyski klub odniósł w 1993 roku zdobywając Puchar Polski, a następnie awansując do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. Trenerem tego zespołu był Ryszard Kruk, który w tym samym roku objął pierwszą reprezentację Polski.

W 1957 roku w Chełmcu powstała także sekcja siatkówki żeńskiej, której największym sukcesem był awans do II ligi w 1972 roku. Najwybitniejszą wychowanką była Elżbieta Leżoń-Ostojska, która zasiliła szeregi Polonii Świdnica oraz reprezentacji Polski, zdobywając w 1971 roku brązowy medal Mistrzostw Europy we Włoszech. Kobieca sekcja przetrwała do 1979 roku, a upadek przemysłu węglowego w połowie lat 90-tych XX wieku sprawił, że z siatkarskiej mapy Polski zniknął także Chełmiec. Jednak dzięki oddanym działaczom i zawodnikom siatkówka w Wałbrzychu przetrwała do dziś, odbudowując powoli utracone pozycje. Męski zespół pod szyldem Victorii PWSZ Wałbrzych z powodzeniem walczył w I lidze, a żeński Chełmiec coraz głośniej puka do bram II ligi.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej