- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- W Krakowie zakończył się wyjątkowy Turniej Pamięci
CEV / FG, 4 marca 2024
Zaledwie kilka godzin przed rozegraniem w Tauron Arenie finału Pucharu Polski Mężczyzn zakończył się organizowany również w Krakowie specjalny turniej młodzieżowy z udziałem drużyn z trzech krajów. Wystąpiło po osiem zespołów każdej płci – osiem z Włoch, sześć z Polski i dwie z Ukrainy, przy czym te ostatnie składały się z młodych chłopców i dziewcząt, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed wojną.
Turniej, w którym uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki odpowiednio do lat 17 i 16, łączył tradycyjna rywalizację sportową z wizytą z przewodnikiem po obozach Auschwitz i Birkenau, gdzie włoscy chłopcy i dziewczęta mogli z bliska zobaczyć okropności niemieckich obozów zagłady i nazistowskich zbrodni.
To wyjątkowe doświadczenie edukacyjne zostało zapewnione dzięki EXPERIENCE – sieci ponad dwudziestu międzynarodowych klubów siatkarskich i amatorskich stowarzyszeń sportowych, wspieranej przez Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej w Modenie (MOXA) oraz lokalnych gospodarzy z Polski, a konkretnie (…), którzy umożliwili najmłodszym przeżycie niezapomnianych wrażeń.
Turniej Pamięci „Aby nie zapomnieć” wsparły swoim patronatem zarówno Włoska Federacja Siatkówki, jak i Polski Związek Piłki Siatkowej. Włoska Susegana zwyciężyła w turnieju kobiet, pokonując w finale lokalny zespół z Małopolski (w którego składzie grały niezwykle młode zawodniczki, urodzone w 2010 roku). W męskiej rywalizacji zwyciężyła drużyna reprezentująca Ukrainę, która w finale pokonała polską AKS Resovię. W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział legenda polskiej siatkówki Edward Skorek (mistrz świata z 1974 r. i mistrz olimpijski z 1976 r.) oraz jego dobry włoski przyjaciel i były kolega z drużyny, Rodolfo Giobbe Giovenzana. Następnie drużyny zostały zaproszone do obejrzenia finału Pucharu Polski.
W ramach turnieju zorganizowano wizytę w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Birkenau.
„Po opuszczeniu boiska pomyśleliśmy o tym, jak spędzając czas grając w siatkówkę, możemy czuć się wolni w przeciwieństwie do wszystkich ludzi zmuszonych do nieludzkiego życia. Dzięki temu doświadczeniu mamy świadomość, że jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami, że możemy prowadzić życie pełne własnych wyborów”.
„W obliczu okrutnej rzeczywistości Auschwitz wzywamy, aby pamiętać nie tylko o terrorze i cierpieniu, ale także o sile i odporności ludzkiego ducha, nawet obnażonego i pozbawionego wszelkiej godności. Zrozumieliśmy, że ci, którzy nie zdadzą sobie sprawy z błędów przeszłości, nigdy nie będą w stanie poprawić przyszłości”.
To tylko niektóre niektóre cytaty z przemyśleń, jakimi młodzi uczestnicy podzielili się po doświadczeniach w Krakowie i Auschwitz.
Klasyfikacja końcowa
Dziewczęta U16
Chłopcy U17
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej