- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Stanisław Łopaciński: proponujemy nowe instrumenty
Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, fot. Piotr Sumara, 15 kwietnia 2019
Zwyczajowo koniec kwietnia dla Komisji Licencyjnej to czas na przedstawienie założeń do ewentualnych, nowych regulacji związanych z procesem licencyjnym na kolejny sezon. Czy takowe się pojawią na sezon 2019/2020? – pytamy Stanisława Łopacińskiego – przewodniczącego Komisji Licencyjnej Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
pzps.pl: Czy faktycznie będą zmiany w Regulaminie Wydawania Licencji Klubowych?
Stanisław Łopaciński – Przewodniczący Komisji Licencyjnej PZPS: Tak, są propozycje zmian, które są rezultatem kilkumiesięcznych prac Komisji z Zarządem Polskiej Ligi Siatkówki. Ich istotą była jeszcze większa spójność z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej oraz zwiększenie instrumentów w posiadaniu Komisji Licencyjnej.
Czy to daleko idące zmiany?
To kwestia ocenna. Dla jednych będą one rewolucyjnymi, dla innych niewystarczającymi. W naszej ocenie proponowane zmiany, będące wynikiem głębokich analiz są adekwatne do bieżącej sytuacji i procesów, które mogą się zdarzyć w nieodległej przyszłości.
To znaczy…
…chociażby; dajemy klubom więcej czasu na złożenie wniosków licencyjnych (do 15 lipca, a nie jak dotychczas do 30 czerwca – przyp. red.), ale w zamian wymagać będziemy zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas tylko oświadczeń. Bardzo poważnym wyzwaniem będzie tak zwany „list czystości”, i to składany trzy razy w sezonie, a zawierający poświadczenia zawodniczek/ zawodników, członków sztabu, że klub nie zalega z wypełnieniem zobowiązań…
A jeśli zalega?
To Komisja zyska dodatkowe narzędzie dyscyplinowania, czyli ujemne punkty, które będzie można nakładać nawet w trakcie rozgrywek. Dotychczas nie mieliśmy możliwości, by upominać kluby w trakcie sezonu.
To duża zmiana?
Tak, bo dotychczas mogliśmy przed sezonem udzielić licencji, nie udzielić jej, dać na jakiś czas nadzorowaną lub warunkową, ale nie mieliśmy narzędzia do niemal bieżącego reagowania na zmienną sytuację w klubach, bo przecież są one organizmami żywymi, prowadzącymi działalność biznesową, która zawsze niesie ze sobą ryzyko. Nasze propozycje opieraliśmy na regulacjach obowiązujących w innych ligach, ale tak je modyfikowaliśmy, by były jak najbardziej efektywne w naszych rozgrywkach.
Dużo tych punktów ujemnych przewidujecie?
Jako „kwotę” bazową przyjmujemy trzy, a w skrajnych przypadkach może sięgnąć nawet dziewięciu, ale ostateczna decyzja należeć będzie do Zarządu PZPS. Dla mnie jednak ta skala, jej rozpiętość jest wystarczającą.
Jeszcze jakieś kary?
Bez przesady. Współzawodnictwo sportowe nie może sprowadzać się jedynie to kar. Naturalnie jest jeszcze katalog kar finansowych, ale dotyczy kwestii formalnych i porządkowych. Przecież długu nie odzyska się nakładając na dłużnika kary pieniężne.
Czy w ślad za tymi propozycjami powinny pójść propozycje zmian w innych regulacjach dotyczących ligowych rozgrywek?
Jesteśmy już w trakcie przeglądu innych regulacji i raczej wielkich zmian się nie spodziewam, choć naturalnie zmiany w procesie licencyjnym będą implikować korekty w innych regulacjach. Wszystkie dokumenty muszą być w tym zakresie spójne. Moim zdaniem przepisy mamy dobre. Trzeba ich tylko strzec i przestrzegać. To dotyczy wszystkich: Związku, klubów, zawodniczek, zawodników, menedżerów. Między wszystkimi uczestnikami musi być zachowana równowaga. Każdy z tych podmiotów ma przepisy, które w sposób jasny obligują go do konkretnych zachowań i postaw. Dlatego dziwię się, że niektórzy pouczając innych uczestników sami łamią przepisy ich obowiązujące. By nie być gołosłownym odsyłam do par. 4.3 ust. 5 i 8 Regulaminu PZPS określających prawa i obowiązki menedżerów sportowych.
Coś więcej na ten temat?
To wystarczy na teraz. Proponowane Zarządowi zmiany przygotowane wspólnie przez Komisję i Polską Ligę Siatkówki obejmują jeszcze kilka obszarów, ale w swojej istocie sprowadzają się do „uszczelnienia” procesu licencyjnego, a potem nadzorowaniu wykonania licencji. Na obydwu etapach swoje narzędzia będzie mieć tak PZPS, jak i PLS, a de facto działać będą wspólnie.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej