- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- „Sportowcy dla Niepodległej” – opowieść na stulecie Bitwy Warszawskiej
olimpijski.pl, EA, fot. Szymon Sikora, 13 sierpnia 2020
„Należał do starej gwardii sportowców, których wojna uczyła walczyć. Cnoty, które zdobył na polu walki, przeniósł na boisko sportowe. Dawał przykład, jak należy w dżentelmeński sposób walczyć do ostatniego tchu, z ambicją i najwyższą odwagą” – pisano we wspomnieniu o ppłk. Stefanie Lothcie, znakomitym piłkarzu, jednym z bohaterów książki „Sportowcy dla Niepodległej”, która w czwartek została zaprezentowana w Centrum Olimpijskim PKOl im. Jana Pawła II.
Jubileusz stulecia Bitwy Warszawskiej to czas, gdy przypominamy ludzi, którzy stawili czoła bolszewickiej nawale. Obok wielkich przywódców politycznych i dowódców wojskowych warto pamiętać również o mistrzach, którzy w 1920 r. strój sportowy zamienili na mundur – kawalerzystach, lekkoatletach, piłkarzach i reprezentantach innych dyscyplin. Przypomnieniu ich dokonań służy publikacja Magdaleny Stokłosy i Aleksandry Wójcik „Sportowcy dla Niepodległej”, wydana przez Instytut Łukasiewicza dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu, w partnerstwie z Pocztą Polską i Totalizatorem Sportowym. Honorowy patronat nad wydaniem objął Ryszard Czarnecki, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Jest ona bogato ilustrowanym zbiorem reportaży opowiadających o sportowcach, którzy walczyli w wojnie z bolszewikami. Byli wśród nich doświadczeni oficerowie i nastoletni ochotnicy; osoby, dla których udział w wojnie był wstępem do wielkiej wojskowej kariery, i takie, które wybrały zupełnie inną drogę. Wojna polsko-bolszewicka odebrała części z nich możliwość występu na igrzyskach olimpijskich, pierwszych w historii niepodległej Polski. Zamiast na stadionie walczyli na froncie o coś znacznie cenniejszego niż olimpijskie laury.
Wacław Gebethner z Polonii Warszawa, który w lipcu 1920 r. zdobył tytuł mistrza Polski na zawodach lekkoatletycznych we Lwowie, chwilę po tym wziął udział w walkach na Zamojszczyźnie, Wołyniu i środkowej Litwie. Za czyn bojowy w bitwie pod Zaglinkami został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Jego brat Tadeusz, wybitny piłkarz Polonii, w czasie wojny z bolszewikami przeszedł cały szlak 5. Pułku Ułanów Zasławskich.
Kolarz Józef Lange, żołnierz 11. Pułku Ułanów, po zwolnieniu do rezerwy został jednym z najlepszych polskich kolarzy i zdobył pierwszy w historii naszego kraju medal olimpijski (Paryż 1924). Biegacz Stefan Kostrzewski zaciągnął się do armii na ochotnika jako osiemnastolatek, a po zwolnieniu do cywila w pełni zasłużył na miano żywej reklamy polskiej lekkoatletyki.
Autorki książki przejrzały setki archiwalnych gazet, wspomnień i biografii bohaterów książki. Zgromadziły archiwalne zdjęcia, które na potrzeby publikacji zostały poddane cyfrowej koloryzacji. Książka trafiła m.in. do instytucji państwowych odpowiedzialnych za obchody jubileuszu, z Kancelarią Prezydenta RP i Biurem Programu „Niepodległa”, a we wrześniu egzemplarze otrzymają uczniowie ponad 100 szkół średnich o profilu sportowym w całej Polsce.
To już trzecia z serii publikacji pod hasłem „Sportowcy dla Niepodległej”. Poprzednie, wydane w latach 2018–2019, ukazały się w związku z stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Przypomniane zostały wówczas sylwetki kilkudziesięciu mistrzów zasłużonych dla Ojczyzny, na czele z Haliną Konopacką i Januszem Kusocińskim.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej