- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Śląska siatkówka trzyma się mocno
Paweł Paśko, foto: PLPS, 22 maja 2018
Jeszcze nie tak dawno w piłkarskiej lidze większość drużyn stanowiły zespoły ze Śląska. Teraz wiele się zmieniło i zaledwie dwa śląskie kluby grają w Ekstraklasie, a ten stan i tak może jeszcze zostać okrojony. Śląska potęga przeniosła się teraz do... siatkówki. W zakończonym sezonie w PlusLidze grało pięć zespołów z tego regionu, natomiast w piątek zasłużone siatkarsko Katowice będą gospodarzem rozgrywek Siatkarskiej Ligi Narodów.
Nikogo nie trzeba przekonywać o roli jaką ma w Polsce, i nie tylko, śląska siatkówka. W Katowicach w połowie lat dwudziestych minionego wieku powołany został do życia Polski Związek Gier Zespołowych, a w stolicy Śląska odbyły się ostatnie przed wybuchem drugiej wojny światowej mistrzostwa Polski w siatkówce kobiet.
Po wojnie zaczęto odbudowywać nie tylko kraj, ale także sport. W 1945 roku reaktywowany został Śląski Związek Piłki Ręcznej, obejmujący koszykówkę, piłkę ręczną i piłkę siatkową. W wiele ważnych wydarzeń obfitował rok 1953. Do życia powołano Sekcję Piłki Siatkowej, a w Katowicach odbyły się finały Pucharu Polski mężczyzn. W tym samym roku rozpoczęły się rozgrywki ligowe, do których po roku awansował pierwszy śląski klub - AZS Gliwice. Trzy lata później powstał Polski Związek Piłki Siatkowej, w którego struktury 30 października 1957 wszedł Okręgowy Związek Piłki Siatkowej w Katowicach.
Nie trzeba było też czekać na pierwsze sukcesy. Pierwszy medal dla śląskiej siatkówki wywalczyli w 1959 roku zawodnicy Górnika 1920 Katowice. Ten sam klub rok później wywalczył Puchar Polski, a potem dwukrotnie sięgał po wicemistrzostwo kraju. Kolejnym klubem z tego regionu, który zaczął odnosić sukcesy był Płomień Milowice. Najpierw sięgnął po brązowy medal mistrzostw Polski (1974), potem dwa razy po wicemistrzostwo (1975 i 1976), by wreszcie rok później stanąć na najwyższym stopniu podium.
Klub z Milowic wychował wielu reprezentantów Polski, a Ryszard Bosek, Zbigniew Zarzycki, Wiesław Gawłowski i Włodzimierz Sadalski zostali mistrzami olimpijskimi. W 1978 roku Płomień Milowice zdobył w Bazylei Puchar Europy Mistrzów Krajowych!
Potem przyszła kolej na AZS Częstochowa. Akademicy wywalczyli sześć tytułów mistrza kraju, dwa razy triumfowali w Pucharze Polski, raz sięgnęli po Superpuchar. W swojej bardzo bogatej historii odnosili też sukcesy w europejskich pucharach. W 2012 roku triumfowali w Pucharze Challenge.
Swoją historię napisali także siatkarze z Jastrzębia. W 2004 roku pod nazwą Ivett Jastrzębie Borynia przerwali hegemonię Mostostalu Azotów Kędzierzyna-Koźle i wywalczyli tytuł mistrza Polski. Od tego czasu siatkarze z Jastrzębia praktycznie co roku meldowali się na podium ligowych rozgrywek. Był to jednak ostatni złoty medal śląskiego zespołu mistrzostw Polski.
Na podium i to niejednokrotnie stawały także siatkarki z tego regionu. Pierwsze w latach siedemdziesiątych minionego stulecia złote medale na szyi zawiesiły siatkarki Płomienia Milowic, a potem cztery razy z rzędu triumfowały zawodniczki BKS-u Bielsko-Biała. W sumie bielszczanki maja na koncie osiem tytułów Mistrzostw Polski! Tyle samo razy sięgały po Puchar kraju. Po nagridy sięgały także siatkarki MKS-u Dąbrowy Górniczej. Łącznych medali zdobytych przez kluby z górnośląskiego i zagłębiowskiego regionu nie sposób zliczyć...
Siatkarska Liga Narodów Mężczyzn w Polsce
25 MAJA, SPODEK, KATOWICE
POLSKA vs KOREA – 16.00
ROSJA vs KANADA – 19.00
26 MAJA, TAURON ARENA KRAKÓW
POLSKA vs ROSJA – 16.00
KANADA vs KOREA – 19.00
27 MAJA, TAURON ARENA KRAKÓW
POLSKA vs KANADA – 16.00
KOREA vs ROSJA – 19.00
1 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs FRANCJA – 16.00
CHINY vs NIEMCY – 19.00
2 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs CHINY – 16.00
NIEMCY vs FRANCJA – 19.00
3 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs NIEMCY – 16.00
FRANCJA vs CHINY – 19.00
Bilety nabywać można poprzez portal ebilet.pl. https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka/
Ceny na Siatkarską Ligę Narodów Mężczyzn w Katowicach (25 maja) i Krakowie (26 i 27 maja) oraz Łodzi (1-3 czerwca). Ceny rozpoczynają się od 29 złotych za dwa mecze dnia.
Terminarz Siatkarskiej Ligi Narodów Mężczyzn 2018:
Tydzień I 25-27 maja 2018
Rouen (Francja) : Francja, Iran, Japonia, Australia
Ningbo (Chiny): Chiny, USA, Argentyna, Bułgaria
Katowice/Kraków (Polska): Polska, Rosja, Kanada, Korea
Kraljevo (Serbia): Serbia, Niemcy, Brazylia, Włochy
Tydzień II 1-3 czerwca 2018
Sofia (Bułgaria): Bułgaria, Rosja, Serbia, Australia
Rio de Janeiro (Brazylia): Japonia, USA, Brazylia, Korea
San Juan: Argentyna, Kanada, Iran, Włochy
Łódź: Polska, Chiny, Niemcy, Francja
Tydzień III 8-10 czerwca 2018
Ottawa (Kanada): Kanada, USA, Australia, Niemcy
Osaka (Japonia): Japonia, Polska, Bułgaria, Włochy
Jarosław (Rosja): Rosja, Chiny, Brazylia, Iran
Francja: Francja, Argentyna, Serbia, Korea
Tydzień IV 15-17 czerwca 2018
Seul (Korea): Korea, Chiny, Włochy, Australia
Ludwigsburg (Niemcy): Niemcy, Argentyna, Rosja, Japonia
Chicago (USA): USA, Polska, Serbia, Iran
Warna (Bułgaria): Bułgaria, Kanada, Brazylia, Francja
Tydzień V 22-24 czerwca 2018
Melbourne (Australia): Australia, Argentyna, Brazylia, Polska
Jiangmen (Chiny): Chiny, Kanada, Serbia, Japonia
Teheran (Iran): Iran, Bułgaria, Niemcy, Korea
Modena (Włochy): Włochy, Francja, Rosja, USA
Turniej finałowy, Lille (Francja) 4-8 lipca
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej