- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Siatkówka wraca do Torunia
Jarosław Bińczyk, fot. Sławomir Kowalski, 31 marca 2022
Sportowy Toruń kojarzy się przede wszystkim z żużlem i halowymi zawodami w lekkoatletyce. W kwietniu w Arenie Toruń znów będzie można podziwiać i wspierać dopingiem siatkarzy.
Już za tydzień reprezentacja Polski U20 będzie rywalizować o awans do finałów mistrzostw Europy. Jeden z siedmiu turniejów kwalifikacyjnych zostanie rozegrany w Toruniu w dniach 7-9 kwietnia. W Arenie Toruń rywalami drużyny prowadzonej przez Michała Bąkiewicza będą Turcja, Hiszpania i Ukraina, a na wrześniowe mistrzostwa do Włoch zakwalifikuje się zwycięzca. Polski zespół to aktualny mistrz świata do lat 19, który w ubiegłym roku w imponującym stylu zdobył złoto w Iranie, tracąc tylko jednego seta.
Młodzi mistrzowie zagrają o awans do CEV U20 Volleyball European Championship 2022 w Arenie Toruń, mogącej pomieścić ok. 5,5 tysiąca kibiców. Nowoczesna hala, oddana do użytku w 2014 roku, słynna jest przede wszystkim z imprez lekkoatletycznych. W ubiegłym roku zostały w niej rozegrane halowe mistrzostwa Europy - drugie w historii Polski. W niej odbywa się Mityng Copernicus Cup zaliczany na złotą kategorię, w cyklu World Athletics Indoor Tour, co oznacza, że należy do siedmiu najbardziej prestiżowych imprez na świecie. 8 lutego 2020 roku Szwed Armand Duplantis ustanowił w Toruniu rekord świata w skoku o tyczce, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 6,17 m. - W tej hali jest najlepsza lekkoatletyczna publiczność w Polsce - chwalił toruńskich kibiców Adam Kszczot, wielokrotny mistrz Europy i medalista mistrzostw świata w biegu na 800 m.
Sportem nr 1 w Toruniu jest chyba jednak żużel. To w tym mieście powstał pierwszy w Polsce nowoczesny stadion z w pełni zadaszonymi trybunami i torem. Swoje mecze na Motoarenie rozgrywa drużyna Apatora, czterokrotnego mistrza kraju, a dziewięciokrotnie odbyły się tam zawody o Grand Prix Polski.
W Toruniu jest też siatkówka. Najlepszy okres to lata 2016-2018, kiedy kobieca drużyna Budowlanych Toruń występowała w siatkarskiej ekstraklasie. Dziś zespoły AZS-u UMK i Aniołów grają w drugich ligach, a młodzież z UKS Budowlanki odnosi sukcesy w mistrzostwach województwa.
Drużyna Aniołów już zapewniła sobie udział w półfinałach o awans do Tauron 1. Ligi. Najbardziej znanym zawodnikiem jest Maciej Kordysz, srebrny medalista ME kadetów, mający też na koncie brąz mistrzostw Polski zdobyty z AZS-em Częstochowa, a w karierze występy w Stali Nysa i Pamapolu Wieluń w PlusLidze. Toruńscy siatkarze mają z kogo brać przykład, gdyż głównym udziałowcem klubu jest Wilfredo Leon, najlepszy zawodnik na świecie.
Poprzednio reprezentację Polski można było podziwiać w Toruniu siedem lat temu podczas 13. Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Co ciekawe, Biało-Czerwoni też przyjechali w glorii nowych mistrzów świata, tyle że seniorów. Zajęli pierwsze miejsce pokonując Japonię, Francję i Iran. W kwietniu toruńscy kibice ponownie będą mogli dopingować mistrzów świata – tym razem juniorów. - Turniej kwalifikacyjny w naszym mieście to splendor i dowód umiłowania sportu. Cieszymy się, że w Arenie Toruń będziemy gościć reprezentacje Hiszpanii, Turcji i Polski*. Jestem pewny, że nasi się zakwalifikują do mistrzostw Europy, bo będą sprzyjać im ściany i kibice. To do nich apeluję: bądźcie na sali, pomagajcie drużynie w odnoszeniu zwycięstw - mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia.
- Liczę, że dla drużyny prowadzonej przez Michała Bąkiewicza, turniej w Toruniu będzie początkiem drogi do złota w mistrzostwach Europy - stwierdził Sebastian Świderski, prezes PZPS.
*przeniesienie przez CEV reprezentacji Ukrainy do toruńskiej Grupy B zostało ogłoszone później, już po miejskiej konferencji prasowej.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej