- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Siatkówka stawiana za wzór!
Anna Daniluk, foto: FIVB, 18 grudnia 2019
Debata „Europa dla sportu, sport dla Europy. Sporty drużynowe – nowe wyzwania globalne na przykładzie siatkówki”, która odbyła się w Parlamencie Europejskim potwierdziła świetną pozycję naszej dyscypliny, a jej uczestnicy nie szczędzili ciepłych słów.
Choć od konferencji minęło kilka dni, cały czas echem odbija się dobra kondycja siatkówki, która przez wielu określana jest jako „wzór do naśladowania” dla innych sportów zespołowych. Każdy element funkcjonowania naszej dyscypliny zachwyca i podsuwa innowacyjne rozwiązania.
Na spotkaniu w Europarlamencie nie zabrakło przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Siatkowej z wiceprezesem Ryszardem Czarneckim na czele. Swoją obecnością konferencję uświetniły także europosłanki minister Elżbieta Rafalska i minister Joanna Kopcińska, a także Marian Kmita - dyrektor do spraw sportu Telewizji Polsat.
Wiodącym tematem debaty były nadchodzące wielkie turnieje siatkarskie rangi mistrzowskiej – CEV Mistrzostwa Europy 2021 Mężczyzn współorganizowane przez Polskę, Czechy, Finlandię i Estonię oraz FIVB Mistrzostwa Świata 2022 Kobiet, które nasz kraj będzie organizował wspólnie z Holandią.
- Dziś siatkówkę pokazujemy z poetycką umiejętnością. To jest porywające widowisko. To jest przykład, z którego inne związki mogą czerpać, mogą się uczyć. W siatkówce mamy modelowe rozwiązania organizacyjne, to jest wysoki poziom profesjonalizacji – przyznała Elżbieta Rafalska. W wypowiedzi europosłanki nie zabrakło również pochwał odnośnie szkolenia młodzieży czyli flagowych projektów Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Szkół Mistrzostwa Sportowego i Siatkarskich Ośrodków Szkolnych - Siatkówka potrafiła stworzyć odpowiedni system szkolenia, który od 20 lat dostarcza wielkie talenty dla tej dyscypliny. Coraz częściej spotykam się z głosem klubów, ale także związków sportowych, że szkolenie młodzieży staje się nieopłacalne i lepiej jest stawiać na zagranicznych graczy. To jest absolutnie błędne myślenie. Siatkówka myśli o przyszłości i odwraca się od tego trendu, jednocześnie pokazując, że to się opłaca! - dodaje.
Wiele uwagi poświęcono także współpracy jednostek terytorialnych samorządów i województw ze szkołami i podmiotami odpowiedzialnymi za szkolenie młodych sportowców. Według wiceprezesa PZPS Ryszarda Czarneckiego brak wspólnego działania wszystkich instytucji nie pozwoli na osadzenie się sportu, wypracowanie konkretnych mechanizmów, a w następstwie może realnie zahamować sukcesy na arenie międzynarodowej.
„Arena międzynarodowa” była z resztą poruszona w oddzielnym punkcie debaty poświęconemu zwiększaniu roli polskich działaczy w Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV), jak i w Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB). Zaplanowane działania mają być pomocne w kontekście nadchodzących wyborów władz wspomnianych organizacji.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej