Eugeniusz Andrejuk, informacja prasowa, 23 kwietnia 2019

Siatkarskie publikacje na rynku księgarskim

W ostatnim czasie na rynku księgarskim ukazały się dwie publikacje dotyczące siatkówki.  Pierwsza nosi tytuł „Tomasz Wójtowicz. Szczęście wisi na siatce” a jej autorem jest lubelski dziennikarz Wiesław Pawłat, a druga to „Kat, Szampon, Guma i inni. Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn na najważniejszych imprezach międzynarodowych w latach 1949-2018”, autorstwa Katarzyny Paw.

Sylwetki Tomasza Wójtowicza nie trzeba przypominać sympatykom sportu. Jest złotym medalistą olimpijskim (1976) i mistrzostw świata (1974). Był nominowany do grona najlepszych ósmiu siatkarzy świata i wszedł do amerykańskiej Galerii Sławy. Siatkarz roku w klasyfikacji "PS" 1975 i 1983.

W książce o Tomaszu Wójtowiczu została opisana jego sportowa i życiowa droga od początku do chwili obecnej. Czytelnik znajdzie odpowiedź na pytanie dlaczego jeden z najwybitniejszych przedstawicieli "Złotej drużyny" Huberta Wagnera zacząl grać w siatkówkę, dowie się o grze w klubach i reprezentacji, znajdzie wypowiedzi kolegów z kadry oraz wiele interesujących faktów i ciekawych anegdot.

Do kadry Tomasz Wójtowicz został powołany w wieku niespełna dwudziestu lat i praktycznie od razu stał się jej podstawowym zawodnikiem. – Wszedłem do tej drużyny jako zawodnik nie skażony wcześniejszymi porażkami. Chłopcy, jak wskazywały wyniki, potrafili wygrywać z najlepszymi na turniejach towarzyskich. Czyli potencjał w tej grupie był. Problem zaczynał się, gdy przychodziło grać o medale. Być może to była kwestia psychiki. Trener Wagner od samego początku wpajał nam, że jesteśmy mocni i możemy wygrać z każdym. Już pierwszy rok jego pracy wskazywał, że może być nieźle. Na mistrzostwa świata jechaliśmy z przekonaniem, że jesteśmy silni. Tam zresztą to udowodniliśmy – powiedział Tomasz Wójtowicz w wywiadzie udzielonym kilka lat temu Polsatsport.pl.

Dziś Tomasz Wójtowicz jest cenionym ekspertem i komentatorem siatkarskim w sportowych stacjach Polsatu. O tej roli Czytelnik również sporo dowie się z książki "Tomasz Wójtowicz. Szczęście wisi na siatce."

Autorką drugiej publikacji jest korespondentka „Przeglądu Sportowego” Katarzyna Paw. Inspiracją do jej wydania była praca magisterska, którą autorka obroniła w 2016 r. na kierunku historia na Uniwersytecie Jagiellońskim. – Wówczas kończyła się na 2014 r., ale w związku z tym, że polska reprezentacja obroniła tytuł mistrza świata, postanowiłam wydać tę książkę w jak najbardziej aktualnej wersji – wyjaśnia Katarzyna Paw. Na tytuł składają się przydomek oraz dwa pseudonimy uznanych postaci w historii polskiej męskiej piłki siatkowej – legendarnego trenera Huberta Jerzego Wagnera („Kat”) oraz dwóch mistrzów świata – jednego z najlepszych atakujących Mariusza Wlazłego („Szampon”) i jednego z najwybitniejszych rozgrywających globu a obecnie prezesa Polskiej Ligi Siatkówki Pawła Zagumnego („Guma”). – Pomysł na jej napisanie narodził się jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Bardzo się cieszę, że udało mi się ten cel zrealizować. Wymagało to sporego nakładu sił, ale teraz satysfakcja jest ogromna – przyznaje autorka.

Licząca blisko 750 stron publikacja „Kat, Szampon, Guma i inni” to jedyna książka na polskim rynku wydawniczym, która przedstawia w sposób szczegółowy przebieg każdego meczu rozegranego przez reprezentację Polski w ramach najważniejszych imprez międzynarodowych a więc: igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Europy, Ligi Światowej/Ligi Narodów oraz Pucharu Świata. Tym, co ją wyróżnia jest fakt, że zawiera także opinie siatkarskich ekspertów oraz dziennikarzy „Przeglądu Sportowego” i „Sportowca”. – To wszystko powoduje, że moja publikacja nabiera unikatowego charakteru – mówi Katarzyna Paw. Książka jest recenzowana przez prof. dr. hab. Piotra Franaszka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przez byłego szkoleniowca reprezentacji Polski a obecnie eksperta Polsatu Sport Ireneusza Mazura.

Patronat honorowy nad książką Katarzyny Paw objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, a jej wydanie wsparł m.in. Polski Związek Piłki Siatkowej, Polska Liga Siatkówki, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz firma Cerrad.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej