-
- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Siatkarska Liga Narodów Kobiet – Wałbrzych
Anna Daniluk, fot. fivb.com, 6 marca 2018
Niebawem rozpocznie się sprzedaż biletów na Siatkarskie Ligi Narodów, które zastąpiły dotychczasowe World Grand Prix i Ligę Światową.
W Polsce rozegrane zostaną dwa turnieje żeńskie i dwa męskie. O szczegółach nowego projektu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej informowaliśmy wcześniej. https://www.pzps.pl/pl/aktualnosci/217-artykuly/15225-siatkarska-liga-narodow
Pora na szczegóły drugiego turnieju kobiecego w Polsce, który rozegrany zostanie w Wałbrzychu (12-14 czerwca).
Rosja (5 miejsce w rankingu FIVB)
Rosja od lat zajmuje czołowe lokaty w największych międzynarodowych turniejach. Zespół ten był mistrzem świata w 2006 i 2010 roku. Jednak ostatnie sezony nie były tak udane dla Sbornej. W czempionacie w 2014 roku było 5-6 miejsce podzielone z Dominikaną, a tuż za tym duetem uplasowała się Japonia. Lokaty te potwierdzają ogromne możliwości rywalek Polski w turnieju w Wałbrzychu.
W 2015 w mistrzostwach Europy siatkarki rosyjskie pewnie sięgnęły po złoty medal i rok później z dużymi nadziejami leciały do Rio de Janeiro na turniej olimpijski. Zakończyło się wyeliminowaniem w ćwierćfinale i wynik ten nikogo nie mógł zadowolić, podobnie jak szósta pozycja w ubiegłorocznym czempionacie kontynentu.
Do pracy z kadrą przyszedł nowy trener – Wadim Pankow. Jego zadaniem jest przywrócenie blasku, rosyjskiej kobiecej siatkówki z pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. W Siatkarskiej Lidze Narodów Sborna będzie walczyła o jak najlepszy rezultat, podobnie jak w tegorocznych mistrzostwach świata
Japonia (6)
Reprezentacja Japonii nie jest obca fanom kobiecej siatkówki. Azjatki niejednokrotnie gościły w czołówce najlepszych drużyn, sięgając po liczne trofea. Największe sukcesy przypadały na lata 60. i 70., w których wygrały dwa złote medale Igrzysk Olimpijskich – najpierw przed własną publicznością (Tokio, 1964), a za kilka lat powtórzyły wyczyn w Kanadzie (Montreal, 1976). W tym samym okresie zdobyły srebrne medale Igrzysk w Meksyku (1968) i Monachium (1972), a także trzykrotne mistrzostwo świata (1962, 1967, 1974). W czempionacie globu rozgrywanym w ZSRR w 1962 roku Japonki pokonały między innymi Polki, które zajęły w turnieju trzecie miejsce. Na początku lat 80. zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni zdobyły brązowy medal Igrzysk Olimpijskich (Los Angeles, 1984), a potem na wiele lat zniknęły z siatkarskiej elity, odnosząc sukcesy jedynie we własnym regionie.
Dopiero rok 2010 przywrócił reprezentację Japonii w krąg światowych potęg. Azjatki znów odżyły przed własną publicznością i w Tokio, zajęły trzecie miejsce w mistrzostwach świata. Za dwa lata w Londynie na Igrzyskach Olimpijskich, sięgnęły po krążek z tego samego kruszcu, natomiast w Rio de Janeiro, mimo awansu do ćwierćfinału, zakończyły udział w imprezie na 5.miejscu.
Ostatnie lata przyniosły Japonkom powolne gromadzenie punktów do rankingu FIVB. Siódme miejsce na mistrzostwach świata w 2014, nie było szczytem marzeń, zwłaszcza po historycznym sukcesie w World Grand Prix, gdzie zajęły drugie miejsce, znów znakomicie prezentując się w Tokio. W ostatniej edycji turnieju rozgrywanego pod tą nazwą, w 2017 roku zajęły 6. miejsce.
Dominikana (9)
Jest najmniej utytułowaną drużyną z grupy, jednak sumienne zbieranie punktów na imprezach pod egidą FIVB, pozwoliło jej znaleźć się w pierwszej dziesiątce rankingu. Największym sukcesem tej drużyny był brązowy medal w Pucharze Wielkich Mistrzyń w 2009 roku, rozgrywanym w Japonii.
Latynoski uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004) i Londynie (2012). W turnieju rozgrywanym w stolicy Wielkiej Brytanii odpadły na etapie ćwierćfinału, po przegranej 0:3 ze Stanami Zjednoczonymi. Do ostatnich Igrzysk w Rio de Janeiro nie udało się im awansować.
Bez sukcesów Dominikanki wiodły swoje losy na mistrzostwach świata, w których startowały siedmiokrotnie. Blisko strefy medalowej znalazły się podczas ostatniego czempionatu w Rosji, kiedy wraz z gospodyniami uplasowały się na miejscach 5-6. Czterokrotnie brały udział w Pucharze Świata, jednak tam również nie zdobyły medali. Najwięcej sukcesów przyniosły im starty w Igrzyskach Panamerykańskich – w 2003 roku zdobyły złoty, a w 2015 brązowy medal.
Od 2004 roku, bez przerwy reprezentacja Dominikany występowała w World Grand Prix. Raz, w 2015 roku spadła do drugiej dywizji, jednak do elity powróciła już w następnej edycji, pokonując w finale 3:2 reprezentację Polski. W tegorocznej Lidze Narodów zrobią wszystko, by udowodnić, że zasługują na miejsce w najwyższej klasie rozgrywek.
W turnieju kobiet, Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Holandia, Tajlandia, Turcja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia i Rosja są reprezentacjami stałymi, a Argentyna, Dominikana, Polska i Belgia drużynami pretendującymi.
W premierowej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet reprezentacja Polski zagra na najwyższym poziomie rozgrywek. To efekt ubiegłorocznego sukcesu w poprzednim formacie rozgrywek – World Grand Prix, kiedy to biało-czerwone wygrały II dywizję WGP.
Drużyna Jacka Nawrockiego wraca do elity. Nasza żeńska reprezentacja narodowa rozegra w fazie preliminaryjnej 15 spotkań. Polki zmierzą się ze znakomitymi przeciwniczkami, kolejno:
USA – 2 m. w rankingu FIVB, 3 m. IO 2016
Włochy – 7 m. w rankingu FIVB, 2 m. w WGP 2017
Turcja – 12 . w rankingu FIVB, 3 m. ME 2017
Chiny – 1 m. w rankingu FIVB, 1 m. IO 2016, 2 m. MŚ 2014, 1. m PŚ 2015
Tajlandia – 16 m. w rankingu FIVB
Serbia – 3 m. w rankingu FIVB, 2 m. IO 2016, 3 m., WGP 2017, 2 m PŚ 2015, 1 m. ME 2017
Holandia – 8 m. w rankingu FIVB, 4 m. IO 2016, 4 m. ME 2017
Brazylia – 4 m. w rankingu FIVB, 1 m. WGP 2017, 5 m. IO 2106, 3 m. MŚ 2014
Korea Płd. – 10 m. w rankingu FIVB
Argentyna – 11 m. w rankingu FIVB
Belgia – 13 m. w rankingu FIVB
Niemcy – 13 m. w rankingu FIVB
Dominikana – 9 m. w rankingu FIVB
Japonia – 6 m. w rankingu FIVB, 5 m. IO 2016
Rosja – 5 m. w rankingu FIVB, 5 m. IO 2016
Terminarz spotkań Siatkarskiej Ligi Narodów 2018:
Tydzień I 15-17 maja 2018
Lincoln, Nebraska (USA); USA, Polska, Włochy, Turcja
Jekaterynburg (Rosja): Rosja, Argentyna, Holandia, Tajlandia
Ningbo (Chiny): Chiny, Belgia, Dominikana, Korea Płd.
Sao Pauli, Rio de Janeiro, Brasilia, Parana (Brazylia): Brazylia, Japonia, Niemcy, Serbia
Tydzień II 22-24 maja 2018
Makao: Chiny, Polska, Tajlandia, Serbia
Aichi-ken (Japonia): Japonia, Belgia, Holandia, USA
Suwon (Korea): Korea Płd., Niemcy, Włochy, Rosja
Ankara (Turcja): Turcja, Argentyna, Brazylia, Dominikana
Tydzień III 29-31 maja 2018
Apeldoorn (Holandia): Holandia, Brazylia, Korea Płd., Polska
Belgrad, Nowy Sad, Kraljewo (Serbia): Serbia, Belgia, Rosja, Turcja
Bangkok (Tajlandia): Tajlandia, Dominikana, Niemcy, USA
Hongkong (Chiny): Chiny, Argentyna, Japonia, Włochy
Tydzień IV 5-7 czerwca 2018
Bydgoszcz (Polska): Polska, Argentyna, Belgia, Niemcy
Jangmen (Chiny): Chiny, Brazylia, Rosja, USA
Nakhon Ratchasima (Tajlandia): Tajlandia, Japonia, Korea Płd., Turcja
TBC: Dominikana, Holandia, Serbia, Włochy
Tydzień V 12-14 czerwca 2018
Wałbrzych (Polska): Dominikana, Japonia, Polska, Rosja
Stuttgart (Niemcy): Niemcy, Chiny, Holandia, Turcja
Eboli (Salerno): Włochy, Belgia, Brazylia, Tajlandia
Neuquen, Santa Fe (Argentyna): Argentyna, Korea Płd., Serbia, USA
Final Six 20-24 czerwca 2018
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej