- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Siatkarska Liga Narodów
Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, fot. fivb.com, 2 marca 2018
W tym sezonie po raz pierwszy rozegrany zostanie cykl Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet i Mężczyzn, który zastąpi dotychczasowe World Grand Prix i Ligę Światową.
Polska będzie gospodarzem aż czterech turniejów – dwu żeńskich (Bydgoszcz: 5-7 czerwca, Wałbrzych: 12-14 czerwca) i dwu męskich (Katowice: 25 maja, Kraków 26-27 maja, Łódź: 1-3 czerwca). To kolejny dowód, że Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej traktuje Polskę, jako kluczowe miejsce na globalnej mapie siatkarskiej.
Fanom żeńskiej siatkówki zaprezentują się w naszym kraju: Argentyna, Belgia, Niemcy (Bydgoszcz) oraz Dominikana, Japonia, Rosja (Wałbrzych). Przypomnijmy, że biało-czerwone w poprzednim sezonie zwyciężyły w II dywizji WGP.
Z kolei w męskich turniejach na żywo wystąpią w Polsce: Kanada, Korea Płd., Rosja (Katowice i Kraków) oraz Chiny, Francja, Niemcy (Łódź).
Niebawem rozpoczniemy sprzedaż biletów na te kapitalne wydarzenia. Warto więc przypomnieć najważniejsze zasady nowej formuły rozgrywek zwianych Siatkarską Ligą Narodów i istotne różnice w porównaniu z dotychczasowymi: World Grand Prix i Ligą Świtową.
Siatkarska Liga Narodów – wspólny projekt FIVB, IMG i 21 federacji krajowych – zaprezentuje siatkówkę w bezprecedensowy sposób, bazując na innowacyjnych rozwiązaniach prezentacji sportu podczas Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Zarówno w lidze mężczyzn i kobiet 12 zespołów stałych i 4 zespoły pretendujące będą walczyły ze sobą, aby zostać mistrzem Siatkarskiej Ligi Narodów. Mecze będą rozgrywane w formacie każdy z każdym. W sumie w czasie sezonu rozegranych zostanie 130 spotkać, a każdy zespół zagra minimum 15 meczów. Każdy kraj stały będzie gościł przynajmniej jedną grupę, przybliżając Siatkarską Ligę Narodów fanom na całym świecie. Przekraczając granice technologii, innowacji i transmisji cyfrowej, telewidzowie zobaczą zmagania sportowców światowej klasy z nowej i zróżnicowanej perspektywy.
Po raz pierwszy FIVB we współpracy z agencją IMG, przejmie pełną kontrolę nad produkcją treści, maksymalizując jakość i promując przykuwającą uwagę narrację z boiska, która będzie łatwa do zrozumienia dla kibiców.
FIVB zapewni również interakcje wewnątrz obiektów poprzez wdrożenie nowej koncepcji aktywnego zaangażowania, w której kibice są włączeni w każdą wymianę. Każdy fantastyczny sportowy moment, kibice będą świętować przez imitowanie sytuacji meczowych, takich jak np. Monster Block, który został już przyjęty przez fanów na całym świecie.
Przemawiając podczas jesiennej gali z okazji 70. rocznicy FIVB, świętowanej w Paryżu, gdzie ogłoszono Siatkarską Ligę Narodów, Prezydent FIVB Dr Ary Graça powiedział: – To zwrotny moment w przyszłości naszego sportu. Siatkarska Liga Narodów to najważniejsze zawody w historii FIVB, które zrewolucjonizują sposób w jaki siatkówka jest prezentowana, czyniąc ją bardziej fanocentryczną – umieszczającą naszych fanów - zarówno tych w hali, jak i przed telewizorami - w sercu każdej akcji. FIVB cieszyło się wielkimi sukcesami w ciągu ostatnich 70 lat; siatkówka stała się jednym z najbardziej popularnych i powszechnie uprawianych sportów na świecie. Ale zawsze musimy patrzeć przed siebie, aby znajdować sposób w jaki można dalej ewoluować i unowocześniać nasz sport, jako że dążymy do tego by stać się sportem rodzinnym numer jeden na świecie. Siatkarska Liga Narodów pomoże nam zrealizować naszą wizję i wyznaczyć standardy doświadczeń sportowców i widzów.
Ioris Francini, współprzewodniczący WME IMG powiedział: – To niezwykle ekscytujący moment dla rozwoju FIVB i cieszymy się, że odgrywany istotną rolę w Siatkarskiej Lidze Narodów. To wyjątkowa inicjatywa i format zapowiadający nową erę w sporcie, dzięki czemu stworzymy jeszcze lepsze doświadczenia dla wszystkich zainteresowanych, począwszy od zespołów i zawodników do fanów i widzów oglądających spotkania poprzez różne platformy medialne. Nasza rola w produkcji meczów na żywo, a także rozpowszechnianie praw medialnych i cyfrowych, cementuje naszą długotrwałą relację z FIVB, która sięga roku 2009. Siatkówka ma przed sobą świetlaną przyszłość.
W rozgrywkach mężczyzn, Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia oraz Rosja będą zespołami stałymi, a Australia, Korea Południowa, Kanada i Bułgaria są czteroma wybranymi zespołami pretendującymi.
W turnieju kobiet, Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Holandia, Tajlandia, Turcja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia i Rosja są reprezentacjami stałymi, a Argentyna, Dominikana, Polska i Belgia drużynami pretendującymi.
Celem Siatkarskiej Ligi Narodów jest podniesienie poziomu sportowych akcji dla fanów i zapewnienie światowej klasy platformy do rywalizacji i rozwoju dla zawodników. Stworzenie rozgrywek o tej samej nazwie dla mężczyzn i kobiet promuje równouprawnienie w siatkówce, a jednocześnie czyni rozgrywki łatwiejszymi i bardziej zachęcającymi do śledzenia.
Oprócz Siatkarskiej Ligi Narodów będzie również drugorzędna Liga Pretendentów [Challenger League] umożliwiając awanse i spadki, co zagwarantuje, że siatkówka pozostanie najbardziej konkurencyjnym i atrakcyjnym sportem na świecie.
Niebawem sukcesywnie będziemy informować o szczegółach Siatkarskiej Ligi Narodów.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej