- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Siatkarka z medalem „Kalos Kagathos”
UJ, fot. Adam Koprowski / uj.edu.pl, 19 czerwca 2023
14 czerwca 2023 r. w auli Collegium Maius odbyła się uroczystość wręczenia medali „Kalos Kagathos”. Przyznawanym pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego medalem honorowani są polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności pozasportowej.
W gronie uhonorowanych znalazła się Urszula Figwer, znana nie tylko jako wybitna lekkoatletka, specjalizująca się w rzucie oszczepem, ale również jako siatkarka HKS Wierchy Inwałd i Beskidu Andrychów oraz reprezentacji Polski, w której barwach rozegrała 23 spotkania, zwieńczone brązowym medalem mistrzostw Europy w Pradze (1949) i srebrem mistrzostw świata w Moskwie (1952). Po zakończeniu kariery zawodniczej – pracownik naukowy AWF Kraków i trener AZS Kraków (1955-1971).
Uczestników ceremonii powitał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Prof. Jacek Popiel, przypominając, że „Kalos Kagathos” to medal honorujący osoby, które swoją postawą udowodniły, że można harmonijnie łączyć zdrowie i sprawność fizyczną z cnotami moralnymi i intelektualnymi.
Zgodnie z decyzją kapituły, medalem „Kalos Kagathos” zostali uhonorowani następujący laureaci:
Podziękowanie w imieniu laureatów wygłosił honorowy prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. – Chciałbym bardzo podziękować panu rektorowi za pielęgnowanie tej wspaniałej tradycji, honorującej ludzi, którzy odnieśli sukces zarówno w sporcie, jak i w życiu – powiedział.
Ustanowiony w 1985 roku medal „Kalos Kagathos” nawiązuje do olimpijskiej zasady jedności przymiotów ciała i ducha ludzkiego, wedle której wzorzec człowieka wszechstronnego tworzy harmonijne połączenie piękna, zdrowia i sprawności fizycznej (gr. kalós) oraz cnoty moralnej i intelektualnej (agathós). „Kalos Kagathos” (tłumaczony jako „piękny i dobry”) jest antyczną ideą, zobowiązującą do stałego doskonalenia siebie, dążenia do piękna wewnętrznego.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej