Anna Daniluk, fot. Marek Kwieciński, 3 września 2018

Rozpoczęcie roku szkolnego w SOS w Siedlcach

W poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Konarskiego 5/7 w Siedlcach zainaugurowano nowy rok szkolny w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych. Uroczystość swoimi wystąpieniami uświetnili przedstawiciele miasta oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to ogólnopolski projekt szkoleniowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, skierowany do dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki. SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To jedyny, tak szeroko zakrojony, nowoczesny siatkarski projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie.

Na inauguracji roku szkolnego powiedzieli:

Wojciech Kudelski, Prezydent Miasta Siedlce: W Siedlcach mamy około 30 tys. dzieci i wielkim wysiłkiem organizacyjnym i inwestycyjnym jest doprowadzenie do stanu, w którym liczba mieszkańców nie maleje, a rośnie. Jednocześnie jest to ogromne wyzwanie, aby zapewnić im prawidłowe warunki rozwoju. Niezwykle cieszymy się więc, że inauguracja Siatkarskich Ośrodków Szkolnych ma miejsce właśnie w Siedlcach i jesteśmy zaszczyceni obecnością tak wspaniałych gości. W naszym mieście są uprawiane wszystkie dyscypliny sportu, dysponujemy nowoczesnymi obiektami, dzięki czemu możemy być kuźnią przyszłych talentów sportowych.

Paweł Wachowiak, wiceprezes PZPS: W imieniu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a w szczególności w imieniu prezesa Jacka Kasprzyka chcę serdecznie podziękować Panu Prezydentowi i Pani Dyrektor oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by inauguracja SOSów mogła odbyć się w Siedlcach. Wybór miejsca nie jest przypadkowy gdyż siatkówka w tym mieście jest znaną dyscypliną – od lat tutejszy zespół z sukcesami występuje w pierwszej lidze. Cieszę się, że z powodzeniem udało się zorganizować w Siedlcach tak uroczystą inaugurację i że po raz kolejny możemy otworzyć rok szkolny w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych. Jest to zasługa ciężkiej pracy i wielu wysiłków organizacyjnych przede wszystkim Waldemara Wspaniałego, ale również wielu trenerów, nauczycieli i dyrektorów, którzy wspólnie z nami realizują ten projekt. Jego owoce można zobaczyć w dzisiejszej reprezentacji narodowej w osobach Jakuba Kochanowskiego czy Bartosza Kwolka. Ich przykład jest odpowiedzią na wątpliwości czy SOSy są potrzebne czy nie.

Waldemar Wspaniały, szef programu S.O.S: Dziękuję serdecznie za zaproszenie do tej, można powiedzieć naszej wspólnej szkoły, bo wszystkie placówki w projekcie SOSów, tworzą wspaniałą całość. Na dzień dzisiejszy mamy w całej Polsce ponad 180 Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, dlatego chcemy podziękować przede wszystkim samorządom, bo bez ich pomocy oraz finansowego wsparcia Ministerstwa Sportu, Polski Związek Piłki Siatkowej nie byłby w stanie zrealizować takiej inicjatywy. Dziękuję wszystkim przedstawicielom władz lokalnych, którzy udowadniają, że siatkówka i sport łączą ludzi niezależnie od opcji politycznej. Mamy przykłady i dowody na to, że SOSy są programem, który się sprawdza - nie tylko kształci wybitnych siatkarzy i siatkarki, ale również łączy wiele środowisk w imię wspólnego celu jakim jest rozwój tej dyscypliny i o to właśnie chodziło w naszym projekcie.

Maciej Nowak, Rada Miasta Siedlce: Chciałem podziękować za odważna decyzję włączenia się w projekt, którą Państwo podjęli kilka lat temu. Podkreślam profesjonalizm i fachowość nauczycieli tej szkoły – dzięki ich pracy absolwenci placówki osiągają sukcesy nie tylko w sporcie, ale również w nauce. Właśnie dlatego, nie wyobrażam sobie, że tego projektu mogłoby w przyszłości zabraknąć, gdyż jego owoce są powszechnie znane. Co więcej, mamy w Siedlcach warunki sportowe i oświatowe do tego, aby kształcić przyszłych wybitnych sportowców.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej