- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Robert Wardak: Września to ważne miejsce w polskiej siatkówce plażowej
KP, fot.Piotr Sumara, 17 marca 2022
Zaczął się ruch na boiskach do siatkówki plażowej. Nasze pary grają w Meksyku. Kalendarz w Polsce i na świecie jest bardzo bogaty. Ważne miejsce na krajowej mapie tej odmiany naszej dyscypliny sportu zajmuje Września, a jej pozycję budował m.in. Robert Wardak, Przewodniczący Wydziału Siatkówki Plażowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
pzps.pl: Jak środowisko siatkarskie w Wielkopolsce przyjęło grudniową wizytę Prezesa PZPS Sebastiana Świderskiego we Wrześni?
Robert Wardak: Odbiór był bardzo pozytywny. Wizyta Prezesa PZPS wpłynęła pozytywnie w opinii środowiska siatkówki plażowej na ocieplenie stosunków pomiędzy Związkiem a organizatorami największych imprez plażowych w Polsce. Podczas spotkania rozmawialiśmy m.in. o planach dotyczących sezonu 2022. Przedstawiono wstępny kalendarz zawodów zarówno krajowych seniorskich i młodzieżowych jak i międzynarodowych oraz modernizację handbooka na kolejne sezony.
Kiedy Września weszła do siatkówki plażowej? Jakie były początki?
Września to miasto, które od ponad 25 lat znajduje się na mapie polskiej siatkówki plażowej. Na początku były turnieje nad Jeziorem Niedzięgiel w Skorzęcinie, których organizację wspierał obecny Burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny. W 2003r z inicjatywy wrzesińskich organizatorów Andrzeja Bandosza Daniela Wiącka i Jarosława Grępki powstały boiska przy Wrzesińskich Obiektach Sportowo Rekreacyjnych, na których nieprzerwanie od blisko 20 lat odbywają się zawody Grand Prix Polski, eliminacje do mistrzostw Polski, mistrzostwa Polski seniorek i seniorów, Puchar Polski oldbojów, oraz Mistrzostwa Polski Oldbojów kobiet i mężczyzn, rozgrywki młodzieżowe: finały wojewódzkie oraz finały mistrzostw Polski juniorów. Na wrzesińskich boiskach gościliśmy reprezentantów polskiej siatkówki plażowej i halowej. W roku 2016, w naszym mieście przygotowywała się do igrzysk olimpijskich, kadra siatkówki plażowej mężczyzn , a w latach 2003-2016 odbywały się zgrupowania młodzieżowej kadry Polski kobiet pod okiem wrzesińskiej trenerki Violetty Bakoś.
Września uznawana jest za stolicę siatkówki plażowej oldbojów…
… i uważam, że jak najbardziej zasadnie. Co rok przyjeżdżają do nas zawodnicy wraz z rodzinami. To ponad 500 osób z całej Polski. W 2021 roku zgłosiła się rekordowa liczba zawodniczek i zawodników – aż 130 par kobiet i mężczyzn. Września to również siatkówka halowa, którą od 15 lat na poziomie ogólnopolskim tworzą miasto Września oraz firma KRISPOL, wspierani przez wiele lokalnych podmiotów gospodarczych Wrześni: Pik, Beclever, Gibowski, Kowalski, Budex. Wspólne działania przyczyniają się do promocji samorządu poprzez siatkówkę i wydarzenia sportowe. Oczywistym celem miasta jest przyciągnięcie inwestorów oraz turystów, którzy wzbogacą jego budżet. Następnym etapem jest tworzenie świadomości wśród społeczności lokalnej, a szczególnie kibiców. Sport i siatkówka są uniwersalną platformą do budowania więzi społecznych i patriotyzmu lokalnego. Trzecim krokiem jest stworzenie Prestiżowego Wydarzenia Sportowego, które na stałe wpisze się w kalendarz miejski i przyciągnie uwagę dziennikarzy sportowych, a przede wszystkim kibiców. Nieocenioną rolę w każdym sposobie promocji miasta odgrywają media. Dlatego do współpracy z nimi przywiązujemy ogromną wagę.
Proszę opowiedzieć o lokalnych działaczach w siatkówce plażowej
Mamy we Wrześni dużą grupę działaczy, związanych z siatkówką plażową niemalże od początku jej funkcjonowania w Polsce. Prekursorem na naszym terenie był Daniel Więcek, który jako zawodnik, organizator i działacz PZPS w plażówce przyczynił się do rozwoju tej odmiany siatkówki w Wielkopolsce i na stałe wprowadził Wrześnię na salony siatkarskie. Od wielu lat wspomaga nas Andrzej Bandosz, który odpowiedzialny jest za perfekcyjne przygotowanie infrastruktury, co jest podkreślane przez zawodników, sędziów i komisarzy. Sam jestem od wielu lat pasjonatem tej odmiany siatkówki i dlatego wraz z całym moim teamem staram się w jak najlepszy sposób zapewnić zawodnikom i zawodniczkom jak najbardziej profesjonalne warunki podczas zawodów, niezależnie od wieku, o czym świadczy zwiększający się co rocznie udział kolejnych par w organizowanych przez nas zawodach. Rekordowa liczba 130 rywalizujących par w mistrzostwach Polski oldbojów jest na to najlepszym przykładem.
Czy macie mecenasów lokalnej siatkówki?
Tak wspiera nas od lat wiele wrzesińskich firm, które pasjonują się zarówno siatkówką halową jak i plażową o czym świadczy gra naszej męskiej drużyny nieprzerwalnie na szczeblu centralnym od 15 lat. Są to firmy duże, takie jak Krispol czy Beclewer, MPT Pik, Gibowski, Kowalski Progress i Budex oraz wiele mniejszych takich jak np., MC Donalds, KOS, Hotel Kosmowski, Techpak, Soliddom, PBS Września, Zelka, Avokado oraz CPiR.
Jak układa się współpraca z samorządem?
Od początku swojej kadencji wspiera nas Pan Burmistrz Tomasz Kałużny za sprawą którego powstały i cały czas rozwijają się boiska do siatkówki plażowej na terenie WOSR. Udziela nam też wsparcia finansowego w siatkówce halowej dzięki temu Krispol Września może grać od wielu lat na zapleczu PlusLigi.
Jak promujecie siatkówkę plażową?
Najlepszą promocją siatkówki plażowej jest wysoki poziom organizacji przyznanych nam imprez. Zawodnicy i zawodniczki z chęcią wracają do Wrześni i sami upominają się o organizację imprez na najwyższym poziomie. Świetną promocją są także miejscowe zawodniczki i zawodnicy, którzy startowali lub startują w zawodach rangi mistrzowskiej np. Martyna Wardak, Ilona Zielińska, Katarzyna Wawrzyniak, Jagoda Gruszczyńska, Jakub Więcek, Daniel Więcek czy Marcin Iglewski. Staramy się też tak nagradzać naszych zawodników aby w świat za nimi podążała reklama Wrześni.
Jakie są perspektywy rozwoju szkolenia dzieci i młodzieży?
Nadal chcemy rozwijać i upowszechniać siatkówkę plażową seniorek i seniorów, młodzieżową oraz mamy plan przystąpienia do projektu PZPS organizacji szkolenia i zawodów sportowych na poziomie mini siatkówki plażowej dla dzieci w wieku 10-12 lat (klasy 4-6 szkoły podstawowej). Korzystając z możliwości i warunków, mamy plan tworzenia klas sportowych oraz wakacyjne campy by rozwijać bazę sportową siatkówki plażowej.
Jakie imprezy chcielibyście organizować we Wrześni w najbliższym czasie?
Mamy zamiar zorganizować turniej eliminacyjny do mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn, mistrzostwa Polski oldbojów oraz młodzieżowe i dziecięce rozgrywki na szczeblu wojewódzki i ogólnopolskim.
Na rozpoczęcie sezonu planujemy zorganizowanie szkolenia sędziów i komisarzy podczas Akademickich Mistrzostw Wielkopolski. Planowana jest jedna duża impreza seniorska.
Proszę opowiedzieć o planach Wydziału Siatkówki Plażowej na najbliższą przyszłość?
Naszym celem jest zjednoczenie całej polskiej społeczności w siatkówce plażowej. Chcielibyśmy, aby działania wszystkich zaangażowanych w rozwój tej dyscypliny, zmierzały w tym samym kierunku. Nasze najbliższe cele to dostarczenie atrakcyjnego kalendarza rozgrywek seniorskich i młodzieżowych na rozpoczynający się sezon, promocja i marketing siatkówki plażowej, ale przede wszystkim poczucie, że każdy czy to zawodnik, organizator, czy działacz będzie usłyszany.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej