- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Reprezentacje - siatkówka
- Seniorzy
- FIVB MŚ POLSKA 2014: Siatkarski mundial w Polsce – rekordy także w Biurach Prasowych
3 września 2014
FIVB MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 biją różne rekordy frekwencji – 62 tysiące kibiców na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas Meczu Otwarcia, czy ponad 11 tysięcy w Krakowie na meczu Francuzów z Włochami, co jak na mecz bez udziału reprezentacji Polski jest fantastycznym wynikiem.
Dopisują jednak nie tylko kibice – turniej cieszy się też ogromnym, porównywalnym tylko z piłkarskim Euro 2012, zainteresowaniem ze strony mediów. Na całe MŚ w Polsce zgłosiło się łącznie blisko 700 dziennikarzy z całego świata. Sama 1. Faza turnieju, rozgrywana w 5 miastach, to 467 akredytowanych dziennikarzy.
W skali całego mundialu najliczniejszą grupą są oczywiście Polacy, których między halami podróżuje ponad 500. Drugą najliczniejszą grupę stanowią... Finowie (przyjechało ich 20), co dziwi nieco mniej, biorąc pod uwagę, jak wspaniale fińscy kibice bawią się w Katowicach – podczas meczu ich drużyny z Kubą udowodnili, że Spodek może „odlecieć” nie tylko niesiony przez Biało-Czerwonych.
Na kolejnych miejscach w 1. Fazie plasują się dziennikarze z Włoch (16), Brazylii (14), Rosji (13) i Niemiec (12). Z kolei na końcu tej listy kraje „egzotyczne”, jak Kamerun czy Australia, które przysyłały po jednym dziennikarzu, czy też takie, jak Stany Zjednoczone, w których siatkówka jest sportem egzotycznym. Nie zabrakło też przedstawicieli krajów, które w mistrzostwach nie grają – przyjechali (również po 1) dziennikarze z Japonii, Czech i Łotwy.
Otwarcie na Stadionie Narodowym obserwowało blisko 90 dziennikarzy zza granicy i ponad 130 z Polski. Mecze 1. Fazy w Katowicach śledzi ok. 60 obcokrajowców i 80 Polaków,
w Krakowie – 52 obcokrajowców i 84 Polaków,
w Gdańsku – 26 obcokrajowców i 62 Polaków,
a we Wrocławiu – 29 obcokrajowców i 107 Polaków.
Spośród stacji telewizyjnych, które wykupiły prawa do transmisji polskiego mundialu, na razie 4 przysłały do naszego kraju własne ekipy reportersko-komentatorskie: włoska RAI TV (7 osób), fińska FIYLE (6), belgijska VRT (6) i brazylijska TV GLOBO (12).
Jednym z brazylijskich komentatorów TV jest mistrz świata z 2002 r. i złoty medalista olimpijski z 2004 – Nalbert Bittencourt.
Dla „Przeglądu Sportowego” komentarze pisze Andrea Gardini – asystent poprzedniego selekcjonera reprezentacji Polski, Andrei Anastasiego, jeden z najbardziej utytułowanych włoskich siatkarzy: trzykrotny mistrz świata (1990, 94, 98) i czterokrotny Europy (1989, 1993, 95, 99), srebrny (1996) i brązowy (2000) medalista olimpijski.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej