- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Reprezentacje - siatkówka
- Seniorzy
- FIVB MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 – przypominamy dzień trzeci
Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 1 września 2015
FIVB MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 – przypominamy dzień trzeci
Właśnie mija pierwsza rocznica polskich, historycznych, siatkarskich Mistrzostw Świata. Po historycznej Ceremonii i Meczu Otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczął się kolejny etap organizacyjnej operacji – mecze grupowe. Po Wrocławiu i Krakowie, 1 września rozpoczęła się rywalizacja grup B i C w Katowicach oraz Gdańsku.
Stolica Górnego Śląska miała honor gościć obrońców tytułu – Brazylijczyków. To oni obok Niemców mieli być motorami napędowymi grupowej rywalizacji. Już na starcie Canarinhos pokazali, że zupełnie na poważnie przymierzają się do obrony tytułu pokonując w trzech setach późniejszych brązowych medalistów turnieju – Niemców. Czyli grupa B była najbardziej medalodajną. To spotkanie obejrzało 6 300 widzów. Kapitalnie zagrali także Finowie wspierani przez ponad 3000 własnych kibiców. Przegrywali z Kubą 0:2 by zwyciężyć w tie breaku.
Liderami grupy gdańskiej mieli być mistrzowie olimpijscy – Rosjanie oraz Bułgarzy. W meczach inauguracyjnych pewnie zwyciężyli w trzysetowych potyczkach. I właśnie Sborna była magnesem dla kibiców w ERGO Arenie. Ich potyczkę z Kanadą obejrzało 4 500 widzów.
Równolegle ERGO Arena trwały Mini Mistrzostwa Świata w piłce światowej dla młodzieży. Uczestniczyły 24 zespoły szkół gimnazjalnych z całego województwa pomorskiego, które wyłoniono w ośmiu turniejach kwalifikacyjnych. Wśród zwycięzców był ekipy m.in. z Gdańska, Gdyni, Malborka i Rumii, czy niewielkich miejscowości jak Wielki Klincz koło Kościerzyny i Cewice koło Lęborka. Polskie mistrzostwa nie sprowadzały się tylko do rywalizacji seniorów z 24 krajów.
Polacy tymczasem sposobili we wrocławskiej Hali Stulecia się do drugiego meczu w turnieju z Australią. Australią, którą źle wspominali z Igrzysk Olimpijskich w Londynie. – Po meczu na Stadionie Narodowym każda hala będzie sprawiać wrażenie niewielkiej, nawet paryska Bercy – mówił wówczas kapitan Polaków, Michał Winiarski. – Na szczęście wiatr wieje dużo słabiej niż w Warszawie – dodawał rozluźniony Mateusz Mika.
Grupa B Katowice
1.09.2014
Brazylia – Niemcy 3:0 (25:21, 25:19, 25:17)
Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5349-Brazil-Germany/post
Finlandia – Kuba 3:2 (18:25, 21:25, 27:25, 25:23, 15:12)
Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5351-Finland-Cuba/post
Korea Południowa - Tunezja 3:1 (24:26, 26:24, 25:21, 25:18)
Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5353-Korea,%20Republic%20of-Tunisia/post
Grupa C Gdańsk
1.09.2014
Rosja – Kanada 3:0 (25:21, 25:19, 25:21)
Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5350-Russia-Canada/post
Meksyk – Bułgaria 0:3 (16:25, 17:25, 21:25)
Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5352-Mexico-Bulgaria/post
Chiny - Egipt 3:1 (25:20, 25:20, 23:25, 33:31)
Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5354-China-Egypt/post
…o FIVB MISTRZOSTWACH ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 powiedzieli/ napisali:
Dmitryj Muserski, reprezentant Rosji:
Mamy dobre wspomnienia z tą halą, wygraliśmy tutaj Ligę Światową i bardzo lubię tutaj wracać – rosyjski środkowy o ERGO Arenie w Gdańsku.
Justin Duff, reprezentant Kanady:
Rosja ma wielu świetnych graczy i dziś to udowodniła. W końcu to mistrzowie olimpijscy i Europy. Jednak mimo porażki jestem zadowolony z naszej postawy w tym meczu.
John Gordon, reprezentant Kanady:
On był dziś niesamowity i myślę, że to jego postawa uniemożliwiła nam osiągnięcie lepszego wyniku – kanadyjski przyjmujący o Dmitriju Muserskim.
Andrea Anastasi, były trener reprezentacji Polski:
Rosja zagrała dobry mecz i na pewno są jednym z faworytów tych mistrzostw. Wierzę, że Polskę stać na awans do czwórki. Kto wygra, nie wiem. Jest sporo faworytów jak Rosja, Brazylia czy Włosi, którzy choć przegrali mecz z Iranem, też są silni.
Sergio Hernandez, trener reprezentacji Meksyku:
To nasza pierwsza wizyta w Gdańsku, ale nie pierwsza w Polsce. Jesteśmy przyzwyczajeni do meksykańskiej publiczności, która jest głośna i żywiołowa. Tutaj w Polsce fani są trochę spokojniejsi, ale miłe jest to, że oni naprawdę czują siatkówkę.
Plamen Konstantinov, trener reprezentacji Bułgarii:
Po tym, co już zdążyłem zaobserwować, będą to najlepsze mistrzostwa świata w historii.
Andriej Aszczew, reprezentant Rosji:
Finał mistrzostw Europy w 2013 roku odbył się również na stadionie piłkarskim. Ale tamtego wydarzenia w Kopenhadze nie ma co nawet próbować porównywać z meczem otwarcia na Stadionie Narodowym. Polacy organizują imprezy siatkarskie z wielkim rozmachem.
Konstantin Shumov, reprezentant Finlandii:
Zagraliśmy w mistrzostwach świata po raz pierwszy od 32 lat. I na inaugurację przytrafiło się nam coś fantastycznego. Była też wspaniała gra i znakomity doping kibiców, który nas niósł. Czy może być coś piękniejszego? – po zwycięskim spotkaniu 3:2 z obrońcą srebrnego medalu Kubą.
Ricardo Lucarelli, reprezentant Brazylii:
Spodek? Znam to miejsce. Byłem tutaj pięć może sześć razy. W tej hali zawsze gra się fantastycznie.
We środę przypomnimy wydarzenia z 2 września 2014 roku.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej