Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej/fot. Piotr Sumara, 13 sierpnia 2015

W kompleksie Aqua Zdrój w Wałbrzychu zakończyło się pierwsze spotkanie półfinałowe Final Four Ligi Europejskiej Polska – Słowenia. Zwyciężył faworyzowany zespół Słowenii 3:0.

W kompleksie Aqua Zdrój w Wałbrzychu zakończyło się pierwsze spotkanie półfinałowe Final Four Ligi Europejskiej Polska – Słowenia. Zwyciężył faworyzowany zespół Słowenii 3:0.

Polska – Słowenia 0:3 (15:25, 21:25, 21:25)

Polska: Dawid DRYJA, Jan NOWAKOWSKI, Grzegorz PAJĄK, Bartłomiej BOŁĄDŹ, Aleksander ŚLIWKA, Bartosz BEDNORZ, Damian WOJTASZEK (L) – Szymon ROMAĆ, Michał KĘDZIERSKI, Adrian BUCHOWSKI, Bartosz BEDNORZ, Bartłomiej GRZECHNIK 

Andrzej KOWAL – trener

Michał GOGOL – II trener

Słowenia: Alen PAJENK, Mitja GASPARINI, Dejan VINVIC, Jan KOZAMERNIK, Tine URNAUT, Klemen CEBULJ, Jani KOVACIC (L) -  

Słoweńcy są faworytami turnieju finałowego w Wałbrzychu. Podobnie, jak lider „polskiej” grupy – Estonia zakończyli fazę kwalifikacyjną z kompletem zwycięstw. Dlaczego są wymieniani, jako faworyt numer jeden. Potencjał indywidualny zawodników ze Słowenii, jak i klasa klubów, które reprezentują przekonują, że to drużyna o najwyższym potencjale. Polska młodzież dość szybko przekonała się o tym w secie pierwszym. W pewnym momencie dorobek biało-czerwonych zatrzymał się na dziewięciu punktach a Słoweńców nieustannie rósł (9:16). Trener Andrzej Kowal zaczął korygować skład. Na boisku pojawili się Szymon Romać i Michał Kędzierski. To jednak nie odmieniło losów tej partii. Nadal ton rywalizacji nadawali gracze legendarnego Andrei Gianiego i zwyciężyli wyraźnie do 15.

Drugiego seta Polacy zaczęli z werwą, próbując ambicją niwelować ewidentną przewagę rywali w bloku i zagrywce. Naszym siatkarzom nadal brakowało mocy w ataku. Długie wymiany wyczerpywały polski zespół. Tak, ja w secie otwierającym spotkanie, podczas pierwszej przerwy technicznej prowadzili goście różnicą dwóch punktów. Liderami w ataku Słowenii pozostawali Alen Pajenk i Klemen Cebulj. W polskiej ekipie coraz trudniejsze piłki kończył Adrian Buchowski a i sprytnie „oszukiwał” rywali Aleksander Śliwka. Zaskoczyła też zagrywka (Dawid Dryja, Grzegorz Pająk). Spotkanie zaczęło mieć wyrównany charakter a jego poziom był w tej części naprawdę wysoki. Podczas drugiej przerwy technicznej Polacy prowadzili 16:15. Słoweńcy miast iść na techniczne, długie wymiany szybko wrócili do sprawdzonej broni – potężnej zagrywki. W swych szeregach mają sporą liczbę bombardierów, więc na po atomowych ciosach na finiszu seta wyszli na dwupunktowe prowadzenie (20:18). W końcówce gra Polaków „rozsypała się” i doświadczeni rywale zwyciężyli do 21.

W trzecim secie Słoweńcy nie zmienili ani składu, ani stylu gry. Wprost przeciwnie, grali coraz śmielej korzystając z dotychczasowych atrybutów zagrywki, bloku a do tego dodali wyższą skuteczność w ataku. Po pierwszej przerwie technicznej trener Kowal powierzył kierowanie grą Michałowi Kędzierskiemu. W ataku pojawił się ponownie Szymon Romać a po raz pierwszy w tym meczu Bartosz Bednorz i Bartłomiej Grzechnik. Niesprawiedliwym byłoby zarzucanie Polakom, że poddali się w tej części potyczki, ale rywale naprawdę „nakręcali” się z każdą piłką a w efekcie rosła ich przewaga. Podczas drugiej pauzy technicznej Słowenia prowadziła 16:11. Mimo „małej rewolucji” kadrowej i heroicznych zrywów biało-czerwonych nie udało się odmienić losów tego seta i potyczki. Słoweńcy w tej partii zwyciężyli do 21 a w całym meczu 3:0.

W piątek o 17.00. Polacy zagrają o 3. miejsce a o 20.00. o 1. lokatę faworyzowani Słoweńcy.

POLSKA

1. Dawid DRYJA – środkowy

2. Jan NOWAKOWSKI – środkowy

3. Michał KĘDZIERSKI – rozgrywający

5. Wojciech FERENS – przyjmujący

8. Bartłomiej BOŁĄDŹ – atakujący

10. Szymon ROMAĆ (K) – atakujący

11. Aleksander ŚLIWKA – przyjmujący

13. Adrian BUCHOWSKI – przyjmujący

14. Grzegorz PAJĄK – rozgrywający

16. Bartłomiej GRZECHNIK – środkowy

18. Damian WOJTASZEK – libero

22. Bartosz BEDNORZ – przyjmujący

Andrzej KOWAL – trener

Michał GOGOL – II trener

SŁOWENIA

2. Alen PAJENK – środkowy

5. Alen SKET – przyjmujący

6. Mitja GASPARINI – atakujący

9. Dejan VINVIC – rozgrywający

10. Jan KOZAMERNIK – środkowy

12. Jan KLOBUCAR – przyjmujący

13. Jani KOVACIC – libero

14. Jan POKERSNIK – przyjmujący

16. Gregor ROPRET – rozgrywający

17. Tine URNAUT (K) – przyjmujący

18. Klemen CEBULJ – przyjmujący

20. Uros PAVLOVIC – środkowy

Andrea GIANI – trener:

Matteo DE CECCO – II trener

 

Plan spotkań Final Four Ligi Europejskiej w Wałbrzychu:

Czwartek, 13 sierpnia:

17.00. Polska – Słowenia

20.00. Estonia – Macedonia

Piątek, 14 sierpnia:

17.00. mecz o 3. miejsce

20.00 mecz o 1. miejsce

Szczegóły Ligi Europejskiej 2015: http://www.cev.lu/Competition-Area/CompetitionView.aspx?ID=814#

Transmisja w Polsat Sport.

 

 

 

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej