Opracował EA, 29 maja 2014

Rozpoczęły się 25. rozgrywki Ligi Światowej. Polska bierze w nich udział od 1998 roku

Tegoroczna Liga Światowa jest jubileuszowa. Po raz 25. zostanie wyłoniony zwycięzca.

W rywalizacji wystąpi 28 zespołów, najwięcej w historii, podzielonych na grupy w zależności od miejsca w światowym rankingu. Najwyżej w hierarchii znalazło się osiem drużyn – Brazylia, Rosja, Włochy, USA, Polska, Bułgaria, Serbia oraz Iran. W tym roku debiutują: Belgia, Turcja, Tunezja, Meksyk i Słowacja.

Z okazji jubileuszu stworzyliśmy nasz Alfabet LŚ,

ANASTASI, Andrea. Włoski szkoleniowiec, który w 2011 roku objął stanowisko trenera reprezentacji Polski. Rok później w Sofii doprowadził biało-czerwonych do pierwszego ich zwycięstwa w historii Ligi Światowej.

ANTIGA, Stephane. Francuski zawodnik, który sezon 2013/14 zakończył zdobyciem mistrzostwa Polski w barwach PGE Skry Bełchatów. Od sezonu reprezentacyjnego prowadzi biało-czerwonych. Meczem z Brazylią 29 maja zadebiutuje w tych rozgrywkach jako trener. Brał w nich udział jako zawodnik. W 2006 roku zagrał w Moskwie w jednym z najbardziej pasjonujących finałów LŚ. Brazylia wygrała 3:2 (22:25, 23:25, 25:22, 25:23, 15:13), a „trójkolorowi” zebrali ogromne słowa uznania. – Jestem pod wrażeniem ich fantastycznej postawy – mówił mistrz olimpijski Ryszard Bosek, naoczny świadek tego wydarzenia. Obecny trener reprezentacji Polski grał też w LŚ przeciwko niektórym swoim obecnym podopiecznym. Finałowy turniej w 2007 roku odbył się w Katowicach. Gospodarze wygrali z Francją 3:2.

BUŁGARIA: O tym, że w tym kraju nie brakowało utalentowanych i bardzo dobrych siatkarzy nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak w 24 poprzednich edycjach zespół ten ani razu nie stanął na podium. Pięć razy natomiast był czwarty. Chyba zasłużył na miano najbardziej pechowej ekipy w historii.

DRAMATY i EMOCJE: Ani jednych, ani drugich nie brakowało. Naszym zdaniem najbardziej dramatycznym i pasjonującym spektaklem był tie break finału w Madrycie w 2003 roku. Serbia prowadziła 14:13 i piłkę meczową w górze miał Ivan Mijlkovic. Słynny Serb w swojej karierze skończył setki takich akcji. Tym razem przestrzelił. Piątego seta wygrała Brazylia 31:29.

FORMUŁA: Od pierwszych rozgrywek w 1990 roku zmieniała się wielokrotnie.  Były turnieje Final Four i Final Eight. Ostatnio zwycięzcę wyłania się w Final Six.

GIBA. Brazylijska legenda siatkówki. Ośmiokrotny zwycięzca LŚ. MVP turnieju w 2006 roku.

INAUGURACJA. Start nastąpił w 1990 roku. Pierwszy mecz w historii rozgrywek odbył się w Moskwie na Łużnikach. Spotkały się zespoły byłego ZSRR i Holandii. Turniej finałowy odbył się w Osace. Wygrały Włochy przed Holandią i Brazylią.

LIPIECK: Fantastyczny debiut biało-czerwonych w 1998 roku. W pierwszym spotkaniu prowadzona przez Ireneusza Mazura Pokonała na wyjeździe Rosję 3:2.

KUREK Bartosz. MVP turnieju w 2012. Jedyny Polak, który otrzymał taką nagrodę. Biało-czerwoni odebrali wówczas złote medale.

MEDALIŚCI. Zająć miejsce na podium w LŚ jest bardzo trudno. W gronie triumfatorów jest tylko siedem drużyn. W tym elitarnym gronie znalazła się Polska. Nasz zespół złote medale zdobył w 2012 roku. Najwięcej triumfów ma Brazylia 9. Włochy wygrały 8 razy, a Rosja 3. Po jednym triumfie, poza Polską, mają Holandia (1996), Kuba (1998) i USA (2008).

ORGANIZATORZY. W 24 poprzednich edycjach pięć razy finałowe turnieje organizowali Włosi. Tegoroczny odbędzie się we Florencji.  Brazylia przyjmowała uczestników tych zawodów 4 razy, Polska 3 (2 Katowice, 1 Gdańsk),  Argentyna 3, Holandia, Rosja i Serbia po 2 oraz Bułgaria, Japonia i Hiszpania po 1.

PAWŁOW Ilia. Przykład tego zawodnika świadczy najlepiej, że do metryki nie należy nikomu zaglądać. Debiutował w reprezentacji Rosji po ukończeniu 30 roku życia. Zagrał w LŚ 2013 tak, że przyznano mu tytuł MVP finałowego turnieju.

SAMOLOTY. Bardzo ważny element życia siatkarza i sztabu trenerskiego w LŚ. Jaki był rekord czasu spędzonego w podróży? „Najlepszych” wyników w tej kategorii nie notuje.  Grzegorz Wagner pamięta przelot z 2002 roku, kiedy reprezentacja leciała z Portugalii przez Paryż do Ameryki Południowej. W stolicy Francji był dłuższy postój i przy okazji wizyta w Disneylandzie. – Było coś 57 godzin – mówi Wagner. Niżej podpisany był częścią ekipy w 2001 roku, która z Warszawy poleciała do Maracaibo przez Paryż oraz Miami. Wracała z Barquisimeto via Caracas, Paryż, Ateny do Salonik, gdzie były w planie dwa mecze z Grecją. Powrót do kraju przez Pragę był już tylko skromnym i niewiele znaczącym „podróżniczym dodatkiem.”

TRENERZY POLSKI. Polska debiutowała w LŚ w 1998 roku. Zespół trenował Ireneusz Mazur. Następnie pierwszymi szkoleniowcami, którzy prowadzili biało-czerwonych w LŚ byli: Ryszard Bosek, Waldemar Wspaniały, Stanisław Gościniak, Raul Lozano, Daniel Castellani, Andrea Anastasi.

UCZESTNICY LŚ 2014: Grupa А: Brazylia, Włochy, Polska, Iran; Grupa B: Rosja, USA, Bułgaria, Serbia

Grupa C: Belgia, Australia, Kanada, Finlandia
Grupa D: Argentyna, Francja, Niemcy, Japonia
Grupa E: Czechy, Portugalia, Holandia, Korea Południowa

Grupa  F: Tunezja, Turcja, Kuba, Meksyk
Grupa G: Portoryko, Chiny, Słowacja, Hiszpania

W STEPIE SZEROKIM. Słowa, od początku rozgrywek w naszym kraju, związane, z występami polskich siatkarzy. Często nazywane  nieoficjalnym hymnem męskiej reprezentacji. Tekst „W Stepie szerokim którego okiem nawet sokolim nie zmierzysz, wstań unieś głowę w słuchaj się w słowa Pieśni o Małym Rycerzu” w serialu „Przygody Pana Michała” śpiewał Leszek Herdegen (tekst: Jerzy Lutowski, muzyka: Wojciech Kilar).

VELASCO Julio. Jeden z największych siatkarskich autorytetów na świecie powrócił do ojczyzny. W Argentynie od zawsze rodziły się wspaniałe talenty w tej dyscyplinie sportu. Bardzo prawdopodobne, że Velasco stworzy silną reprezentację, która niebawem zacznie odnosić sukcesy np. w FIVB Mistrzostwach świata w piłce siatkowej mężczyzn 2014.

ZORZI Andrea. Obecny znany siatkarski komentator był w czasach swojej świetności uważany za jednego z najlepszych graczy świata. Został wybrany MVP pierwszego turnieju LŚ.



www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej