PZPS, 18 października 2019

Przegląd sił w Japonii

We wtorek polscy siatkarze zamknęli sezon reprezentacyjny. Ostatnią imprezą w jakiej Biało-czerwoni wzięli udział były rozgrywki Pucharu Świata w Japonii. Z Azji podopieczni Vitala Heynena przywieźli srebrne medale.

W Japonii belgijski szkoleniowiec sprawdził łącznie dwudziestu czterech graczy. Najwięcej, bo aż ośmiu zawodników na pozycji przyjmującego, do tego sześciu środkowych, czterech rozgrywających i po trzech atakujących i graczy libero.

Poniżej prezentujemy indywidualne statystyki naszych siatkarzy na Pucharze Świata 2019. O zapis procentowy każdego ze spotkań zatroszczył się Robert Kaźmierczak – statystyk reprezentacji Polski.

Atakujący:

Bartosz Kurek wrócił do reprezentacji Polski po kontuzji. Widać było, że nasz atakujący fizycznie czuje się dobrze, choć na pewno potrzebuje jeszcze czasu na pełne rozegranie. MVP mistrzostw świata zagrał łącznie w 6 meczach PŚ. Na swoim koncie zapisał łącznie 62 punkty. Skończył 48 ataków, co dało mu 45% skutecznością w całych rozgrywkach.

Maciej Muzaj w tym sezonie musiał radzić sobie z rolą zmiennika Bartosza Kurka. Puchar Świata  potwierdził, że nasz atakujący zrobił ogromny postęp i udźwignął ciążącą na nim presję. W Japonii Muzaj punktował 68 razy, a 59 „oczek” zdobył w ataku. Ostatecznie turniej zakończył z ponad 56% skutecznością w ofensywie.

Łukasz Kaczmarek zagrał w pięciu spotkaniach Pucharu Świata. Na swoim koncie zapisał łącznie 19 punktów, w tym 13 „oczek” bezpośrednio w ataku. Jego skuteczność w ofensywie wyniosła 42%.

atakujący

Rozgrywający:

Fabian Drzyzga zagrał w 7 meczach Pucharu Świata, a w całym turnieju wystawił łącznie 390 piłek. 218 razy dogrywał na jednego blokującego (tzw. running sets), a 172 razy na podwójny lub potrójny blok (still sets).

Marcin Komenda rozegrał w sumie 228 piłek: 96 wystawił na pojedynczy blok, 130 na dwóch lub trzech blokujących. Popełnił 2 błędy.

Poza powyższą dwójką w Japonii zameldowali się także Grzegorz Łomacz i Marcin Janusz.

Rozgrywający

Środkowi bloku:

W statystykach naszych środkowych zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na spełnione bloki i łączną liczbę punktów. Rekordzistą w tym elemencie jest Karol Kłos, który zapisał na swoim koncie 59 punktów, w tym 25 w bloku.

Na drugiej lokacie plasują się Jakub Kochanowski i Mateusz Bieniek, którzy zdobyli po 42 punkty. Norbert Huber w całym turnieju punktował 26 razy.

Swoją pracę wykonał też grający na początku turnieju Bartłomiej Lemański, który zdobył w sumie 18 punktów. W Japonii doświadczenie zebrał też Michał Szalacha.

blokujący

Przyjmujący:

Przyjmujący w biało-czerwonej ekipie ewidentnie podzielili się na tych defensywnych i ofensywnych. W pierwszej grupie znaleźli się Michał Kubiak, Aleksander Śliwka i Bartosz Kwolek. W drugiej Wilfredo Leon i Artur Szalpuk.

Przyjmujący defensywni

Najwyższą skuteczność przyjęcia zanotował Aleksander Śliwka (63% pozytywnego i 31% perfekcyjnego). Nasz siatkarz odebrał łącznie 59 piłek i wystąpił w 8 spotkaniach. W ofensywie zanotował 50 „oczek”.

Michał Kubiak zagrał w 5 meczach i przyjął 53 serwisy. Zanotował 46% przyjęcia pozytywnego i 28% perfekcyjnego. Na swoim koncie zapisał 24 punkty.

Bartosz Kwolek zagrał w 6 spotkaniach. Na naszego przyjmującego skierowano 82 serwisy. Zanotował 58% przyjęcia pozytywnego i 34% przyjęcia perfekcyjnego. Rozgrywki w Japonii zakończył z 41 punktami na koncie.

Defensywny

Przyjmujący ofensywni

Wilfredo Leon podczas Pucharu Świata przyjął w sumie 150 zagrywek i zanotował 42% przyjęcia pozytywnego i 16% przyjęcia perfekcyjnego. W Japonii Kubańczyk polskiego pochodzenia atakował 88 razy, z 61% skutecznością. Łącznie w całym turnieju zdobył 115 punktów i był najskuteczniejszym graczem Biało-czerwonych.

Artur Szalpuk zagrał w 7 meczach, przyjął 36 serwisów, notując przy tym 29% przyjęcia pozytywnego i 6% przyjęcia perfekcyjnego. W sumie zdobył 47 punktów, w tym 41 „oczek” w ataku. Jego skuteczność w ofensywie wynosiła 75%.

Poza wymienionymi graczami w Japonii zaprezentowali się Tomasz Fornal, Piotr Łukasik i Rafał Szymura.

ofensywny

Libero:

W Pucharze Świata Vital Heynen sprawdził trzech graczy libero: Pawła Zatorskiego, Damiana Wojtaszka i Jakuba Popiwczaka.

Paweł Zatorski rozegrał 7 meczów, przyjął 98 serwisów, notując 67% przyjęcia pozytywnego i 41% przyjęcia perfekcyjnego.

Damian Wojtaszek z kolei zagrał w 6 spotkaniach. Przyjął 63 zagrywki i zanotował 49% przyjęcia pozytywnego i 30% przyjęcia perfekcyjnego.

libero

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej