- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Premiera biografii Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce
Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, fot. JU, 9 listopada 2017
W środowy wieczór w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrołęce odbyła się ogólnopolska prezentacja książki „Arkadiusz Gołaś – przerwana podróż” – biografii tragicznie zmarłego siatkarza reprezentacji Polski.
Uroczystość, która miała dostojny i bardzo serdeczny charakter spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców rodzinnego miasta Arkadiusza Gołasia a placówka, której absolwentem był nasz znakomity siatkarza zadbała o bardzo efektowną oprawę prezentacji książki.
W spotkaniu na zaproszenie Jolanty Gawarkiewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 przybyło wielu przyjaciół, znajomych bohatera książki: Janusz Kotowski – prezydent Ostrołęki, Jerzy Grabowski – przewodniczący oraz radni Rady Miasta, Renisław Dmochowski – pierwszy trener zawodnika w UKS Olimp Ostrołęka, Krzysztof Felczak, który w MOS Wola Warszawa kształtował jego wybitny talent, Waldemar Wspaniały, który jako trener reprezentacji Polski miał okazję ze „stratosferycznego” zasięgu młodego siatkarza w rywalizacji międzynarodowej.
Bardzo wzruszającym momentem były podziękowania dla Danuty i Tomasza Gołasiów – rodziców Arka, którzy za wychowanie syna, jako sportowca a przede wszystkim, jako skromnego, szlachetnego i dobrego człowieka nagrodzeni zostali owacją na stojąco.
Obecni byli także Piotr Stokłosa – wydawca książki oraz Piotr Bąk, jej autor oraz Janusz Uznański i Mariusz Szyszko – przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który patronuje biografii swojego znakomitego reprezentanta.
Podczas uroczystości przypomniano sylwetkę Arkadiusza Gołasia, którego wielka kariera została przerwana właściwie na starcie.
Arkadiusz Gołaś urodził się 10 maja 1981 roku.
W barwach narodowych rozegrał 141 spotkań. Ostatni w narodowych barwach wystąpił 8 września 2005 roku z Portugalią w mistrzostwach Europy w Rzymie. Rok później prowadzona przez Raula Lozano ekipa Polski zdobyła w Japonii wicemistrzostwo świata. Srebrny medal czempionatu został zadedykowany Arkadiuszowi Gołasiowi. Podczas ceremonii wręczania medali wszyscy polscy zawodnicy weszli na podium w koszulkach z numerem "16", z którym Gołaś występował w reprezentacji kraju.
Kariera sportowa Arkadiusza Gołasia:
UKS Olimp Ostrołęka (1991-1996)
MKS MOS Wola Warszawa (1996-2000)
- brązowy medal mistrzostw świata kadetów (1999)
- srebrny medal mistrzostw Polski kadetów (1998)
- srebrny medal mistrzostw Polski juniorów (1999)
- mistrz Polski juniorów (2000)
AZS Częstochowa (2000-2004)
- trzykrotny wicemistrz Polski
- brązowy medal podczas turnieju Top Teams Cup (2002)
- brązowy medalista mistrzostw Polski (2004)
- uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach (2004) - reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce
Sempre Volley Padwa (2004/2005)
Lube Banca Macerata (2005)
Zginął 16 września 2005 roku w wypadku samochodowym w drodze do nowego klubu, który wówczas był jednym z najsilniejszych w Europie.
Podczas spotkania przyjaciół i znajomych Arka wspominano nie tylko, że był wybitnym siatkarzem, ale przede wszystkim bardzo skromnym, serdecznym, szczerym i mimo młodego wieku niezwykle dojrzałym i odpowiedzialnym człowiekiem.
Biografia „Arkadiusz Gołaś – przerwana podróż” to nie tylko biografia znakomitego sportowca, ale również cenna pozycja cenna ze względu na aspekty wychowawcze i motywacyjne.
„Arkadiusz Gołaś – przerwana podróż” niebawem dostępna będzie poprzez stronę pzps.pl (baner Sklep Siatkarza).
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej