Eugeniusz Andrejuk, fot. Piotr Sumara, 1 marca 2019

PP kobiet: od AZS Warszawa do Grotu Budowlanych Łódź

9-10 marca w Nysie zostanie rozegrany finałowy turniej o Puchar Polski kobiet z udziałem Grotu Budowlanych Łódź (obrońca trofeum), ŁKS Commercecon Łódź, Chemika Police i Developresu SkyRes Rzeszów. Zagrają cztery aktualnie najwyżej sklasyfikowane zespoły w tabeli Ligi Siatkówki Kobiet.

Historia rozgrywek o Puchar Polski sięga 1932 roku, kiedy to AZS Warszawa okazał się lepszy od HKS Łódź. Zresztą do rywalizacji zgłosiły się tylko te dwa zespoły. Stołeczna drużyna wygrała jeszcze cztery kolejne edycje.

Następne rozgrywki o PP kobiet odbyły się już po II wojnie światowej, a triumfowała wówczas Spójnia Marymont Warszawa. W latach pięćdziesiątych cztery razy trofeum zdobył Kolejarz Gdańsk. Od 1955 do 1959 rywalizację o PP kobiet zawieszono. Do rywalizacji powrócono w 1960 roku, ale tylko na dwie edycje, które wygrała krakowska Wisła. Z gry zrezygnowała najlepsza wówczas polska drużyna – AZS AWF Warszawa.

W 1970 roku wznowiono rozgrywki pucharowe z inicjatywy tygodnika „Sportowiec”. Zostały one tak pomyślane, żeby wypełnić lukę w kalendarzu, a drużyny grały bez kadrowiczek. Pierwsze trzy edycje wygrał Start Łódź. W 1976 roku turniej rozegrano w Łodzi i wygrała go miejscowa drużyna, ale nie Start tylko ŁKS, który występował wówczas w II lidze. W 1979 roku w Bielsku-Białej triumfował miejscowy BKS Stal. Było to pierwsze wielkie zwycięstwo tego zespołu i pierwszy Puchar Polski w kolekcji trenera Jerzego Matlaka.

W 1981 roku Polski Związek Piłki Siatkowej nadał rozgrywkom właściwą rangę. Zdobywca Pucharu Polski otrzymywał prawo gry w Pucharze Europy Zdobywców Pucharów, a następnie w Lidze Mistrzyń. W latach osiemdziesiątych cztery razy PP zdobyły siatkarki Czarnych Słupsk, a od 1988 do 1990 roku trzykrotnie triumfował BKS Stal Bielsko-Biała.

W latach dziewięćdziesiątych po trzy puchary zdobyły zespoły Chemika Police oraz Augusto Kalisz. W 1992 roku triumfował Pałac Bydgoszcz, grający wówczas w Serii B. Zespół ten powtórzył jeszcze sukces w 2001 i 2005 roku. W 2000 roku po pierwszy puchar sięgnęła Nafta Gaz Piła, powtarzając osiągnięcia w 2002 i 2003 roku. W 2008 trofeum zdobył Farmutil Piła.

W 2009 roku finałowy turniej rozegrano w Olsztynie. W kraju dominowały wówczas dwie drużyny - BKS Aluprof i Muszynianka. One też spotkały się w decydującym meczu. Niespodziewanie łatwe zwycięstwo 3:0 (25:15, 25:21, 25:20) odniosły, prowadzone przez Igora Priełożnego, bielszczanki. Był to siódmy triumf tego klubu w rozgrywkach o Puchar Polski, co jest dotychczas rekordem wszech czasów. Drugie miejsce zajmuje Start Łódź - sześć zwycięstw.

Do ogromnej sensacji doszło w 2010 roku. Do Poznania przyjechały BKS Aluprof Bielsko-Biała, Muszynianka, MKS Dąbrowa Górnicza i Organika Budowlani Łódź. Najmniej szans przyznawano temu ostatniemu zespołowi, prowadzonemu przez Wiesława Popika. Łodzianki najpierw wyeliminowały obrońcę trofeum BKS Aluprof, a w finale wygrały z Muszynianką. Puchar Polski odebrała kapitan Małgorzata Niemczyk i był to jej ósmy puchar w długiej karierze, a pierwszy zdobyła w 1993 roku w Tarnobrzegu.

Tylko jeden Puchar Polski w swoim dorobku ma Muszynianka Muszyna, która w mistrzostwach Polski zdobyła cztery złote medale. Bank BPS Muszynianka Fakro triumfowała tylko w 2011 roku na turnieju w Inowrocławiu. Zespół trenera Bogdana Serwińskiego w finale po pasjonującym meczu pokonał BKS Aluprof 3:2, choć przegrywał 1:2.

W ostatnim sezonie 2017/18 mieliśmy ogromną sensację. Grające na zapleczu ekstraklasy siatkarki z Radomia wyeliminowały w ćwierćfinale dominującą od lat drużynę Chemika Police. Turniej Final Four rozegrany został w Nysie. Radomka w półfinale nie sprostała Grotowi Budowlanym z Łodzi i przegrała 1:3.  Finał stał się łódzkimi derbami. Budowlani pewnie pokonali ŁKS 3:0 (25:20, 25:17, 25:20), powtarzając swój niespodziewany sukces z 2010 roku. Na przebieg finału wpływ miała poważna kontuzja czeskiej rozgrywającej Lucie Muehlsteinovej. MVP turnieju została Julia Twardowska.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej