KP, fot. Facebook Puha Volley, 27 grudnia 2023

Podsumowanie 2023 - Siatkarskie Ośrodki Szkolne

Siatkarskie Ośrodki Szkolne wkroczyły w drugie dziesięciolecie swojej działalności. – Początki były trudne, nie wiedzieliśmy jak to się wszystko rozwinie, ale byliśmy konsekwentni w swoich działaniach. Wierzyliśmy w ich ideę. W naszych poczynaniach najważniejszy był i  jest oczywiście sport, ale ani przez moment nie zapomnieliśmy o wychowaniu i lekcjach patriotyzmu – powiedział Szef Projektu  Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, Waldemar Wspaniały.

Waldemar Wspaniały przypomniał, że "ten Projekt był tworzony pod gimnazja oraz licea i po reformie systemu oświaty potrzebna była reorganizacja."Drugi trudny moment mieliśmy w czasie pandemii. Wyłączyło to nas na półtora roku z pracy szkoleniowej, ale w obu przypadkach daliśmy sobie radę – zaznaczył Szef Projektu.

Celem całego Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, który przez cały dziesięcioletni okres ewaluował, nastawiony jest na szukanie indywidualności. Na liście uczestników międzynarodowych imprez mistrzowskich są m.in. Magdalena Stysiak, Martyna Czyrniańska, Pola Janicka, Maria Stenzel, Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek, Karol Urbanowicz, Kajetan Kubicki, Jakub Majchrzak czy Tytus Nowik.

Po dziesięciu latach działalności trudno sobie wyobrazić system szkolenia w naszym kraju bez wsparcia Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, który wspiera młodzież, trenerów, szkoły czy małe środowiska.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne stanowią obecnie mocny organizm w Polskiej Siatkówce. Szkoleniem objętych jest 9,5 tys. dziewcząt i chłopców w 617 klasach sportowych w 220 szkołach podstawowych i średnich. Jest ponad 300 akademii w mini siatkówce.
25036cjpg 2
Istotny wkład w Projekt wnoszą samorządy, które jak podkreśla Waldemar Wspaniały, stanowią ważny wierzchołek trójkąta, obok PZPS-u i dyrektorów szkół. W czasie działalności Projektu SOS był tylko jeden przypadek wycofania się ze współpracy. – Dziękuję losowi, że mogę uczestniczyć w tak fantastycznym przedsięwzięciu, brać udział w realizacji dobrych programów i współpracować z mądrymi ludźmi. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy można być spokojnym o przyszłość Polskiej Siatkówki. Dziękuję im wszystkim i życzę wszelkiej pomyślności w 2024 roku  – podkreśla Waldemar Wspaniały.

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, był okresem wytężonej pracy. Od stycznia do listopada zrealizowano m.in. takie zadania jak zajęcia na hali, konsultacje najmłodszych kadr, konsultacje wojewódzkie i regionalne SOS,  Regionalne Turnieje Nadziei Olimpijskich, Turnieje Nadziei Olimpijskich, Ogólnopolski Turniej Talentów SOS Radom + Gala Gawełków, Kampy SOS  Biała Podlaska  (144 uczestników) oraz szkolenia stacjonarne dla trenerów oraz koordynatorów SOS w Spale.

- Młodzi ludzie stanowią 80 procent uczestników szkoleń w gościnnych progach spalskiego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS. W trakcie wykładów i debat są bardzo aktywni. Pytają, dyskutują, podsuwają problemy do rozwiązania – mówi Waldemar Wspaniały.

Projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych był wzorem dla innych związków sportowych m.in. w koszykówce, piłce ręcznej i lekkoatletyce. - Zawsze służyliśmy radą i pomocą. Jednak tamtejsze programy nie osiągnęły takiego zasięgu jak w Polskiej Siatkówce –  zaznacza Waldemar Wspaniały.

Partnerem reprezentacji młodzieżowych oraz Siatkarskich Ośrodków Szkolnych jest PKN ORLEN.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej