jastrzebskiwegiel.pl, 13 maja 2021

Po konferencji w Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla: „W Polsce drugiej takiej Akademii nie ma”

W czwartek w jastrzębskiej Hali Sportowej przy ul. Reja 10 odbyła się konferencja prasowa poświęcona Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Zgromadzeni goście rozpływali się nad rozmachem tego przedsięwzięcia.

MIEJSCE SZCZEGÓLNE

Gospodarzem wydarzenia był Prezes Zarządu KS Jastrzębski Węgiel Adam Gorol, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: Artur Soboń – sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jarosław Jędrysek – Zastępca Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. Ekonomicznych, Ryszard Czarnecki – Wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych, Anna Hetman – Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Marcin Weiner – Prezes Zarządu Śląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Dariusz Luks – Trener-koordynator Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Konferencję poprowadził Marek Magiera – znany komentator sportowy stacji Polsat Sport.

Prezes Gorol podkreślił na wstępie, że hala w Szerokiej to miejsce szczególne dla jastrzębskiej siatkówki. To w tym miejscu klub świętował pierwsze, historyczne mistrzostwo Polski w 2004 roku, wywalczone w Olsztynie po zwycięstwie z tamtejszym AZS-em. Dziś, po 17 latach Jastrzębski Węgiel znów stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski.

Prezes przypomniał, że to właśnie w tym miejscu odbywały się wielkie mecze, występowały gwiazdy światowej siatkówki, z czym wiąże się masa niezapomnianych sportowych emocji. Dziś obiekt służy Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla.

Wskazując na miejsce, które zajęli podczas konferencji wszyscy adepci Akademii Talentów szef zarządu Jastrzębskiego Węgla wspomniał o legendarnej trybunie, która niegdyś uginała się pod naporem siedzących na niej widzów, a dziś w tym miejscu wygospodarowano dodatkowe boisko treningowe dla młodzieży.

SZTANDAROWY PROJEKT

– Akademia Talentów to nasz sztandarowy projekt, który w przyszłym roku będzie święcić już dziesięciolecie swego istnienia – mówił z dumą Adam Gorol. Przypomniał o tym, że przez cztery lata funkcjonowała ona w Żorach i w 2019 roku udało się ją sprowadzić z powrotem do Jastrzębia-Zdroju. – To był wspólny wysiłek mój oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej – akcentował prezes Gorol. Dodał, że gdyby to nie nastąpiło, obiekt ten pewnie świeciłby pustkami i niszczałby.

Gospodarz spotkania nadmienił, że jest to hala będąca własnością klubu KS Jastrzębie-Borynia, większościowego udziałowca Jastrzębskiego Węgla. Jednocześnie poinformował o kolejnych planowanych etapach inwestycji, a więc dobudowaniu sal lekcyjnych do dawnego Domu Kultury, który przylega do Hali Sportowej. Obecnie młodzież z Akademii uczy się w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego „Jastrzębski Węgiel” mieszczącej się przy ul. Kusocińskiego. Docelowo, nie tylko szkolenie, ale i edukacja mają odbywać się na obiekcie AT. – Ważne jest to, by zrównoważyć poziom szkolenia z poziomem edukacji – uwypuklał prezes Gorol, chwaląc się jednocześnie zdawalnością zeszłorocznych matur w Akademii na poziomie stu procent.

Kuźnia talentów Jastrzębskiego Węgla jest trampoliną do PlusLigi. Pierwszym adeptem Akademii, który przebił się do pierwszego zespołu Jastrzębskiego Węgla był Jakub Popiwczak. W najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował on w wieku 16 lat, a obecnie jako 24-latek jest już od kilku lat podstawowym libero seniorskiej drużyny i tegorocznym mistrzem Polski w barwach Jastrzębskiego Węgla.

SZEROKIE WSPARCIE I LICZNE PODZIĘKOWANIA

Adam Gorol stwierdził, że nie byłoby tego projektu, gdyby nie szerokie wsparcie zarówno finansowe, jak i organizacyjne ze strony Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dziękował obecnemu na konferencji Jarosławowi Jędryskowi – Zastępcy Prezesa Zarządu JSW ds. Ekonomicznych oraz całemu zarządowi JSW. – Jestem dumny, że możemy pracować dla takiej marki jak JSW – mówił prezes Gorol.

Zwracając się do ministra Sobonia, prezes Gorol podkreślił, że wsparcie ze strony Spółek Skarbu Państwa wiąże się z „trudnymi decyzjami i wielką odpowiedzialnością”.

Z kolei adresując swoje podziękowania w kierunku Prezydent Miasta Anny Hetman szef zarządu Jastrzębskiego Węgla skupił się na obiekcie sportowym…tyle że tym, który mieści się przy Al. Jana Pawła II 6, a więc Hali Widowiskowo-Sportowej. W niej na co dzień trenuje pierwszy zespól, ale i grupy młodzieżowe. – Dziękuję za możliwość korzystania z Hali Widowiskowo-Sportowej – mówił.

Wiceprezesowi Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych Ryszardowi Czarneckiemu sternik JW był wdzięczny za „dobrą współpracę i ogromne wsparcie.” – Jestem szczęśliwy, że przy Pana wsparciu możemy realizować tak ciekawy projekt siatkarski. Wierzę, że będziemy rozwijać go w nieskończoność.

Prezes Marcin Weiner otrzymał podziękowania za wsparcie i za to, że jako Klub możemy zawsze liczyć na Śląski Związek Piłki Siatkowej.

Szef zarządu naszego Klubu docenił także Dariusza Luksa, trenera-koordynatora Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, który ma za sobą pierwszy rok pracy w Akademii. – Było wielu przeciwników tej nominacji, ale zeszłoroczne wyniki w postaci mistrzostw Polski młodzików i kadetów oraz wicemistrzostwa Polski juniorów potwierdzają to, że podjąłem słuszną decyzję. Pan Dariusz jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu – komplementował trenera prezes Gorol.

Osobne miejsce w swoim wywodzie prezes JW poświęcił też przedstawicielom mediów. – Mamy szczególny okres, okres pandemii, dlatego tak ważna jest Wasza rola w przekazie tych informacji. Nie ma kibiców na trybunach, więc to dzięki Wam następuje ten realny przekaz – mówił prezes. Podziękował on wszystkim mediom obecnym na konferencji, ale w szczególności stacji Polsat, która w tych trudnych czasach relacjonowała na swoich antenach rozgrywki ligowe w minionym sezonie.

Potem głos zabrali goście specjalni.

SIATKÓWKĘ WIDZI OGROMNĄ

Członek zarządu JSW Jarosław Jędrysek przyznał, że JSW i jej Grupa Kapitałowa mocno angażuje się w finansowanie działania Akademii Talentów, a wsparcie to doskonale wpisuje się w działalność CSR Spółki, czyli społeczną odpowiedzialność biznesu.

Minister Artur Soboń wyjawił, że jest zaskoczony rozmachem przedsięwzięcia jakim jest Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla. – To jest wyjątkowe miejsce w Polsce. Ta baza do wychowywania młodych siatkarzy i ich edukacji sprawia, że ta setka dzieci i młodzieży ma wielkie szczęście. Cieszymy się, że tak liczna grupa młodych ludzi może kształcić się i trenować w tak wspaniałych warunkach stworzonych przez Klub i JSW. Spółki Skarbu Państwa mogą tutaj pomóc i jeśli spojrzy się na PlusLigę, to jest ich niemało. Każda z tych Spółek traktuje to jako inwestycję, a akurat ta inwestycja jest szczególna, bo jest to inwestycja w młodzież – akcentował Artur Soboń.

Ryszard Czarnecki porównał polską siatkówkę do piramidy. Mówił, że wszyscy wiedzą tylko jej wierzchołek, ale nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie praca w młodzieżą. – Akademia Talentów jest czymś wyjątkowym. Chcę tego pogratulować Panu Prezesowi oraz trenerowi Akademii. Zrobiliście rzecz, która jest ewenementem – artykułował z uznaniem.

Trawestując Stanisława Wyspiańskiego stwierdził: – Polską siatkówkę widzę ogromną. Właśnie dzięki takim ludziom jak Adam Gorol, trener Luks czy ludzie tworzący silną siatkówkę w regionie. Jestem szczęśliwy, że jestem dzisiaj z Wami.

WŁOSI BY SIĘ NIE POWSTYDZILI

Prezydent Anna Hetman powiedziała, że zarówno ona, jak i wszyscy mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju są dumni, że tak ogromny projekt siatkarski jest realizowany w mieście. Jej zdaniem nie byłoby to możliwie, gdyby nie osoba prezesa Gorola. – To jest człowiek, który ma wizję i ją realizuje – podkreślała.

Ponadto, gratulowała ona odwagi kolejnym zarządom JSW że wspierają to przedsięwzięcie, jak również wyraziła swoje uznanie dla kolejnych rządów, że nie niezależnie od barw politycznych jest wola inwestowania w sport. – Jastrzębie jest miastem sportu. Ważne, by to szkolenie było prowadzone od najmłodszych lat. Jastrzębski Węgiel i Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla to jest marka – nie szczędziła Akademii i klubowi komplementów Pani Prezydent.

Prezes Marcin Weiner pogratulował Jastrzębskiemu Węglowi tegorocznego tytułu mistrza Polski, a mówiąc o AT uznał, że takiego „produktu” nie powstydziłyby się największe kluby włoskie. – W Polsce drugiej takiej Akademii nie ma – skwitował szef ŚZPS.

Trener Luks podziękował wszystkim za miłe słowa, ale podkreślił, że ich adresatami winni być wszyscy akademicy, trenerzy pracujący w Akademii, jak również pracownicy Klubu oraz Akademii. 

W podsumowaniu konferencji prezes Gorol przyznał, że jej celem była promocja Akademii Talentów, a konstatacją spotkania były słowa wypowiedziane w kontekście Akademii Talentów, że „jest ona dowodem na to, że można, że da się i że warto”.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście oraz dziennikarze udali się na wycieczkę po bursie.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej