- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Płomień nadal się… tli
31 sierpnia 2019
W tym roku obchodziłby piękny jubileusz 90-lecia powstania. Jednak w 1992 roku formalnie zakończył działalność. Płomień Milowice to jednak wielu wspaniałych ludzi, którzy dbają o to, by ta piękna historia polskiego sportu, polskiej siatkówki nie odeszła bezpowrotnie w niepamięć.
Górniczy Klub Sportowy Płomień Milowice to niezwykle utytułowany i zasłużony klub, który wyspecjalizował się w siatkówce, a można wręcz powiedzieć, że również w zdobywaniu siatkarskich trofeów.
Siatkarki Płomienia Milowice pięciokrotnie były mistrzyniami Polski (1974, 1975, 1979, 1980, 1981), w roku 1989 zdobyły wicemistrzostwo kraju, pięciokrotnie stawały też na najniższym stopniu podium.
Siatkarze z Milowic złote medale mistrzostw Polski wywalczyli dwukrotnie (1977, 1979), srebrne także dwukrotnie (1975, 1976) i jeden raz brązowy w 1974 roku.
Więcej szczęścia niż koleżanki mieli w Pucharze Polski, który zdobyli w roku 1985, a najbardziej pamiętany jest tryumf w Pucharze Europy (1978) potwierdzony przynależnością do europejskiej elity rok później (3. miejsce w PE).
To nie jedyne trofea kluby występującego pod nazwą Płomień. Po upadku możnego wówczas sponsora – Kopalni Czerwona Gwardia, męska sekcja siatkarska z Milowic połączyła siły z innym dzielnicowym klubem Sosnowca – Kazimierzem i powstał klub występujący w następnych latach pod różnymi nazwami: GKS Kazimierz Płomień Sosnowiec (1992-1999), GKS Kazimierz Płomień – Polska Energia Sosnowiec (1999-2002), KP Polska Energia SSA Sosnowiec (2002-2006), Płomień SSA Sosnowiec (2006-2007), Płomień SA Sosnowiec (2007-2008), UKS Kazimierz Płomień Sosnowiec (2008- 2011), UKS MOS Kazimierz Płomień Sosnowiec (od 2011). Do historycznego dorobku Płomienia doszło mistrzostwo Polski w roku 1996 i Puchary Polski w latach 2003 i 2004.
Po raz szósty za sprawą Janusza Kapki i grona przyjaciół związanych z Płomieniem Milowice odbywają się coroczne spotkania milowickiej rodziny siatkarskiej i z każdym rokiem frekwencja jest coraz wyższa. – Zaczęliśmy w 2014 roku z Wieśkiem Pawlikiem i zaskoczyło. Potem Wiesiek nie mógł już się tak angażować, ale świetnie wspiera mnie Grażynka Godlewska, która „ogarnia” żeńską część Płomienia. Z każdym rokiem zainteresowanie naszymi spotkaniami jest coraz większe, a duża w tym zasługa magistratu i sosnowieckiego MOSiR-u. Nie mniej najfajniejsze jest to, że cały czas tworzymy taką rodzinę, rodzinę Płomienia, bo dla wielu z nas to są najpiękniejsze czasy – wyjaśnia Janusz Kapka.
W tym roku byłe zawodniczki i byli zawodnicy Płomienia świętowali jubileusz 40-lecia mistrzostw Polski zarówno siatkarek, jak i siatkarzy z Milowic. W miejscu tych wydarzeń pojawili się autorki i autorzy tamtych sukcesów. Niestety nie w komplecie z różnych powodów, ale wszyscy żyjący otrzymali pamiątkowe dyplomy. Mistrzowską drużynę pań reprezentowali: Krystyna Czajkowska-Rawska (trenerka), Wojciech Jaroszewski (asystent trenerki), Bożena Modnicka, Grażyna Godlewska, Ewa Pytel, Halina Skorek, Anna Szczepańska, Alicja Wojtusik, Bożena Kowalska, Anna Niechciał. W tamtej złotej drużynie grały także Irena Balińska, Urszula Wilk, Urszula Krzyształowicz, Anna Szalbot, Barbara Rabajczyk.
Mistrzowską ekipę mężczyzn z roku 1979 reprezentowali: trener Andrzej Hawranek, Ryszard Bosek, Włodzimierz Sadalski, Waldemar Wspaniały i Krzysztof Kasprzyk. W mistrzowskim zespole sprzed 40-lat grali także: Wojciech Piątek, Jerzy Malinowski, Wiesław Pawlik, Tomasz Czyżak, Jacek Kamiński oraz nieżyjący niestety: Aleksander Skiba, Wiesław Gawłowski, Jan Rogowicz, Leszek Molenda.
Specjalne dyplomy mistrzyniom i mistrzom Polski wręczyli Mateusz Bochenek – przewodniczący Rady Miasta Sosnowca oraz Jacek Kasprzyk – prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Przypomniani zostali także byli dyrektorzy kopani „Czerwona Gwardia”, z którą historia Płomienia jest związana nierozerwalnie, jak również prezesi klubu.
Jednym z nich był przez wiele lat dr Piotr Hałasik, za którego kadencji klub z Sosnowca zdobywał mistrzostwo Polski, zdobywał Puchary Polski, występował w Lidze Mistrzów. Prezes Hałasik przekazał na ręce trenera Andrzeja Hawranka Puchar Europy zdobyty przez siatkarzy Płomienia Milowice w roku 1978, a… odzyskany swego czasu przez prezesa Hałasika od… komornika. Puchar trafił ostatecznie do Mateusza Bochenka – przewodniczącego Rady Miasta Sosnowca, jako jedno z najważniejszych trofeów zdobytych przez polskich sportowców.
Takie spotkania, jak to w Milowicach dają dużą nadzieję, że tlący się Płomień wkrótce zapłonie na nowo. Sosnowiec, Polska Siatkówka, polski sport potrzebują Płomienia.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej