Dariusz Knopik, foto: D.Stoński, 2 czerwca 2018

Pałac i Chemik – siatkarskie symbole Bydgoszczy

We wtorek polskie siatkarki zainaugurują rozgrywki Ligi Narodów Kobiet w Polsce. Najpierw stawią się w Bydgoszczy, a w kolejnym tygodniu – w Wałbrzychu.

Historia bydgoskiej siatkówki nierozerwalnie wiąże się z dwoma klubami – Pałacem i Chemikiem. W tym pierwszym klubie postawiono na pracę z dziewczętami, a w drugim z chłopcami. 

Pałac został założony w 1982 roku. Cały czas z klubem związany jest Waldemar Sagan, który był jednym ze współzałożycieli klubu. „Pałacanki” - jak zwykło się nazywać bydgoskie siatkarki - mają na koncie wiele sukcesów. W kraju po raz pierwszy zrobiło się głośno o zespole, kiedy w 1992 roku wywalczył Puchar Polski i awansował do Serii A I ligi – wtedy najwyższej klasy rozgrywkowej. Od tej pory jako jedyny zespół nigdy nie opuścił elity. W tym czasie bydgoskim siatkarkom udało się dwukrotnie wywalczyć wicemistrzostwo Polski (2001, 2005) oraz dwa brązowe medale (1998, 2002). Do listy sukcesów trzeba doliczyć jeszcze dwa Puchary Polski (2001, 2005), Superpuchar Polski (2006) oraz czwarte miejsce w Pucharze Top Teams (2006). Ostatnie lata są chudsze jeśli chodzi o sukcesy seniorek, ale w klubie regularnie bardzo dobrze układa się praca z młodzieżą i praktycznie każdego roku zespoły od juniorek, przez kadetki, do młodziczek przywożą medale z mistrzostw Polski i zasilają reprezentacje kraju różnych kategorii wiekowych.

Z klubem praktycznie całą swoją karierę związała Ewa Kowalkowska, wielokrotna reprezentantka Polski. Aktualnie jest menedżerką zespołu seniorek. Pałac może pochwalić się też mistrzynią Europy. Pierwszy złoty medal dla Polski w championacie Starego Kontynentu wywalczyła Dominika Leśniewicz - jedna z pamiętnych „Złotek” dowodzonych przez śp. Andrzeja Niemczyka. W reprezentacji Polski grała też Agnieszka Obremska-Malinowska, która także całą karierę jest związana z Pałacem. Aktualnie jest trenerką drużyn młodzieżowych. Trzeba wspomnieć jeszcze o trenerze Piotrze Makowskim, który odniósł sukces z Pałacem, a potem przeniósł się do męskiej siatkówki i doprowadził do największych sukcesów Delectę, by potem objąć reprezentację Polski kobiet. Potem wrócił do męskiego zespołu z Bydgoszczy, a następnie znowu znalazł się w Pałacu. Warto przypomnieć, że Makowski był asystentem Jerzego Matlaka podczas mistrzostw Europy w 2009 roku, rozgrywanych w Polsce, kiedy biało-czerwone zdobyły brązowe medale.

Chemik, który w seniorskiej rywalizacji nosił nazwy Delecta, Transfer i Łuczniczka nie ma takich sukcesów jak Pałac, ale jest też znaczącym klubem na siatkarskiej mapie Polski. Największy sukces odniósł w 2013 roku kiedy trzykrotnie zajął czwarte miejsce: w Plus Lidze, Pucharze Polski i Challenge Cup. W tym zespole występował m.in. Stephane Antiga, były trener reprezentacji Polski, który doprowadził ją do mistrzostwa świata. Warto podkreślić, że wychowankami Chemika są mistrzowie świata – Michał Winiarski i Dawid Konarski. To w Delekcie rozwinęła się kariera innego mistrza świata – Andrzeja Wrony. Również w bydgoskim klubie pierwsze kroki trenerskie w Polsce stawiał Vital Heynen, aktualny szkoleniowiec reprezentacji Polski.

Chociaż seniorom ostatnio wiedzie się słabiej, to Chemik dobrze radzi sobie ze szkoleniem dzieci i młodzieży, o czym świadczą medale zdobywane w mistrzostwach Polski różnych kategorii wiekowych.

Mecze Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet, które odbędą się w Bydgoszczy od 5 do 7 czerwca na pewno będą impulsem dla kolejnych młodych ludzi, że warto zacząć trenować siatkówkę. Biało-czerwone zagrają tam z  Argentyną, Belgią i Niemcami.

Przypominamy, że bilety na to wydarzenie można kupować za pośrednictwem strony internetowej: https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka/

Ceny na Siatkarską Ligę Narodów Kobiet w Bydgoszczy (5-7 czerwca) i Wałbrzychu (12-14 czerwca) rozpoczynają się od 15 złotych za dwa mecze dnia.

  • Kat. III – 15 złotych
  • Kat. II – 30 złotych
  • Kat. I – 40 złotych
  • Karnety na cały turniej: 80 złotych, 60 złotych, 30 złotych.

Liga Narodów Kobiet w Bydgoszczy:

5 CZERWCA, HALA ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ

NIEMCY – BELGIA – GODZ. 17:30

POLSKA – ARGENTYNA – GODZ. 20:30

6 CZERWCA, HALA ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ

BELGIA – ARGENTYNA – GODZ. 17:30

POLSKA – NIEMCY – GODZ. 20:30

 7 CZERWCA, HALA ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ

ARGENTYNA – NIEMCY – GODZ. 17:30

POLSKA – BELGIA – GODZ. 20:30

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej