Eugeniusz Andrejuk, 22 czerwca 2018

Mocna pozycja mazowieckiej siatkówki

Siatkówka na Mazowszu jest sportem popularnym, a ten region od lat zajmuje poczesne miejsce na arenie krajowej.

Co prawda Legionovia Legionowo w ostatnim sezonie walczyła w barażu o utrzymanie się w Lidze Siatkówki Kobiet (z powodzeniem) to jednak ten zespół od lat występuje w elicie polskich klubów kobiet.

Juniorki, kadetki i młodziczki LTS Legionovii nie mają sobie równych w młodzieżowych mistrzostwach Polski. W 2018 roku zawodniczki z tego klubu triumfowały we wszystkich trzech kategoriach wiekowych.

Kadetki, prowadzone przez młodego szkoleniowca Dawida Michora, zdobyły mistrzostwo Polski po raz czwarty z rzędu.

Mazowsze regularnie plasuje się wysoko w ogólnopolskich klasyfikacjach dzieci i młodzieży i należy do czołówki takich imprez jak Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży czy Turnieje Nadziei Olimpijskich.

Na przełomie XX i XXI wieku głośno było o zespole Nike Węgrów, a twórcą sportowych sukcesów tej drużyny był Zbigniew Krzyżanowski, obecnie szef wyszkolenia w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych.

Drużyna została stworzona w czwartej klasie szkoły podstawowej i od tego momentu rozpoczęła marsz ku sukcesom. Zdobywała kolejne złote medale we wszystkich kategoriach młodzieżowych, a po osiągnięciu wieku seniora zawodniczki awansowały z roku na roku w rozgrywkach szczebla centralnego i w końcu znalazły się w ekstraklasie. W swoim pierwszym sezonie 1998/99 zajęły piąte miejsce. W węgrowskiej Nike grały m.in. mistrzyni Europy Mariola Zenik (Barbachowska), Marlena Mieszała, Barbara Merta czy Małgorzata Kupisz.

W Węgrowie rozegrany został jeden z turniejów Final Four Pucharu Polski, w którym gospodynie uplasowały się na trzecim miejscu.

Poza Zbigniewem Krzyżanowskim w węgrowskim klubie pracowali tej miary szkoleniowcy co Alojzy Świderek, Jacek Skrok i Robert Kupisz.

W poprzednim sezonie drużyna Nike Węgrów grała w II lidze, a jej rywalkami były m.in. siatkarki z Nowego Dworu Mazowieckiego, LTS Legionovii, Ósemki Siedlce, Rawy Mazowieckiej i Łaskovii Łask.

Liderem mazowieckiej siatkówki w męskim wydaniu jest Cerrad Czarni Radom prowadzony przez byłego reprezentanta Polski Roberta Prygla. W ostatnim sezonie zespół zajął dziesiąte miejsce. W okresie transferowym głośno było o przyjściu do Radomia złotego medalisty LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 Maksima Żygałowa. Można sądzić, że rosyjski zawodnik będzie mocnym punktem Cerradu Czarnych w nadchodzącym sezonie. 

Pod koniec XX wieku radomscy siatkarze należeli do krajowej czołówki. W 1999 roku prowadzony przez Edwarda Skorka zespół zdobył Puchar Polski, a trofeum wywalczyli m.in. tej klasy gracze co Adam Nowik, Piotr Gabrych i Jarosław Stancelewski.

W najwyższej klasie rozgrywkowej w latach osiemdziesiątych grały również siatkarki Radomki Radom, które w sezonie 2018/19 zobaczymy w Lidze Siatkówki Kobiet. W poprzednim sezonie jako zespół I-ligowy wyeliminowały mistrza kraju Chemika Police i awansowały do turnieju Final Four Pucharu Polski w Nysie.

W poprzednim sezonie z drużyn woj. Mazowieckiego w I lidze mężczyzn walczył KPS Siedlce, a bliska awansu do zaplecza PlusLigi była Energa Net Ostrołęka.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej