Filip Grądek, fot. volleyballworld.com / FIVB, 7 sierpnia 2021

Tokio 2020: Złoto dla Francji, Rosjanie ze srebrem

Po pięciu pełnych emocji setach w tokijskiej Ariake Arenie reprezentacja Francji pokonaa siatkarzy Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, zdobywając złoto Igrzysk XXXII Olimpiady - Tokio 2020.

Mecz zaczął się długą wymianą, z punktem dla Rosjan. Trwała wyrównana walka z lekkim wskazaniem na siatkarzy Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Punktem z zagrywki wyrównał wynik Brizard (7:7), ale chwilę później Rosjanie zaczęli odjeżdżać rywalom. Obie strony ryzykowały zagrywką i obu zdarzało się ją psuć - Rosjanom nawet częściej, ale rekompensowali to skutecznością ataku. Po dwóch z rzędu punktach Kluki prowadzili już 22:18 i tu stanęli, a po podwójnym asie Brizarda wynik wyrównał się 22:22. Seta bez wahania zakończył kilka chwil później Clevenot.

Francuzi bez żadnych zgrzytów przenieśli dyspozycję z końcówki seta do następnej partii. Szybko zdobyli trzypunktową przewagę, a po kolejnym udanym ataku Ngapetha powiększyli ją aż do pięciu punktów. Rosjanom udałoby się być może zmniejszyć dystans do rywali, gdyby nie trapiące ich nadal błędy w zagrywce – tymczasem jednak siła w ataku i polu serwisowym była po stronie Francuzów. As Ngapetha na 19:12 nie wróżył szczęśliwego zakończenia rosyjskim siatkarzom. Zawodnicy trenera Sammelvuo przewagę mieli tylko w bloku, ale to nie wystarczyło. Seria aż 5 punktów ze strony Francji niespodziewanie szybko zamknęła tę partię, a kropkę nad i znów postawił Clevenot.

Rosjanie lepiej weszli w seta numer trzy, choć znów niepotrzebnie stracili punkty na dotknięciu siatki Jakowlewa i błędzie serwisowym Michajłowa. Początkowa przewaga strony rosyjskiej zmieniła się w remis i walkę punkt za punkt. Po zagrywce Jakowlewa w siatkę (7:7) Ngapeth przechylił szalę na stronę Trójkolorowych, popisując się najpierw asem serwisowym, a chwilę później widowiskowym ratowaniem piłki daleko za okalającymi boisko bandami (9:7). Przy stanie 12:9 dla Francji o czas poprosił Tuomas Sammelvuo. Pomogło to chwilowo, i choć po obiecującym ataku Kurkajewa (12:10) ten sam zawodnik posłał zaraz serwis w siatkę, to przewaga reprezentacji Francji zmniejszała się. Atak Kluki z lewego skrzydła wyrównał wynik 15:15, a swoje dołożył jeszcze Michajłow. Oba zespoły na zmianę zdobywały punkty Rosjanie z nową energią walczyli o pozostanie w grze i ten wysiłek się opłacił – końcówka seta należała do nich.

Czwartą partę z wysokiego C zaczęła Francja, ale żadna ze stron nie miała zamiaru oszczędzać się w walce o olimpijskie laury. Źle przyjętą mocną zagrywkę Brizarda nieskutecznie lecz widowiskowo, bo przewracając bandy i rozłożony za nimi sprzęt, próbował ratować Gołubiew. Dwa stracone w zagrywce punkty Francji odrobił skutecznym atakiem i blokiem Clevenot (7:3). Tym samym „zestawem” dwukrotnie odpowiedzieli zaraz czujni siatkarze rosyjscy, wyrównując 8:8 i po chwili to oni o krok wyprzedzali rywali. Walka o każdą piłkę tworzyła szanse, które Rosjanie wykorzystywali – po dość długiej wymianie po raz pierwszy w tym secie zdobyli trzypunktowe prowadzenie 21:18, choć depczący im po piętach Francuzi natychmiast odpowiedzieli dwoma punktami z rzędu (w tym asem Ngapetha). Rosyjscy siatkarze zachowali jednak dość zimnej krwi i ponownie wygrali końcówkę seta, co oznaczało, że nowych mistrzów olimpijskich miał wyłonić tie-break.

Trzy pierwsze punkty dodatkowej partii powitali wybuchami radości Rosjanie. Francuzi nie pozostawali daleko w tyle i po ich wyrównaniu 6:6 wszystko mogło się jeszcze wydarzyć. Stronami boiska zespoły zamieniały się z jednopunktową przewagą Trójkolorowych. Obie strony wkładały całą siłę w atak, Rosjanie co chwilę wyrównywali do rywali. Tym, który zapewnił Francji zwycięstwo okazał się Patry, zdobywając kluczowe punkty, najpierw w ataku, a później w polu zagrywki. Tę dwupunktową przewagę Francuzi przekuli dwie akcje później na piłkę meczową, a autowy atak Michajłowa przekreślił marzenia Rosjan o złocie.

Relacja punktowa i statystyki

Francja – Rosyjski Komitet Olimpijski 3:2 (25:23, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12)

Francja: Chinenyeze, Patry, Ngapeth, Brizard, Le Goff, Clevenot, Grebennikov (L) oraz Louati, Toniutti, Boyer, Tillie
trener: Laurent Tillie

Rosyjski Komitet Olimpijski: Wołkow, Jakowlew, Michajłow, Kluka, Kurkajew, Kobzar, Gołubiew (L) oraz Pankow, Poletajew, Podlesnych
trener: Tuomas Sammelvuo

Tokio 2020: Klasyfikacja końcowa - siatkówka mężczyzn

  1. Francja
  2. Rosyjski Komitet Olimpijski
  3. Argentyna
  4. Brazylia
  5. Polska
  6. Włochy
  7. Japonia
  8. Kanada
  9. Iran
  10. Stany Zjednoczone
  11. Tunezja
  12. Wenezuela

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej