- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- ME kobiet: 11 medali i otwarta szansa na kolejny
Anna Daniluk, foto: Piotr Sumara, 2 września 2019
Od 23 sierpnia trwają CEV Mistrzostwa Europy kobiet, które z dnia na dzień przybliżają się do decydującej fazy. W grze pozostało już tylko osiem drużyn – w tym także reprezentacja Polski. Biało-czerwone cały czas mają szanse na to, by w tej edycji sięgnąć po medale.
Siatkarscy kibice długo czekali na to, by reprezentacja Polski kobiet znów wróciła na salony. Praca jaką wykonał Jacek Nawrocki i „odkryte” przez niego zawodniczki przynosi efekty - w 2017 roku Biało-czerwone wygrały II dywizję World Grand Prix i awansowały do światowej elity, w 2018 – utrzymały się wśród najlepszych ekip Siatkarskiej Ligi Narodów, w lipcu tego roku zagrały w Final Six VNL, a już w środę zmierzą się z Niemkami w ćwierćfinale Mistrzostw Europy. Wierzymy, że Polki są w stanie awansować do najlepszej czwórki czempionatu i grać o medale!
W tym momencie w #EuroVolleyW pozostało osiem drużyn, które zmierzą się w następujących parach: Rosja – Włochy i Polska – Niemcy (rywalizują w Łodzi) oraz Serbia – Bułgaria i Turcja – Holandia (rywalizują w Ankarze).
To już 31.edycja mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet. Reprezentacja Polski do tej pory 11 razy stawała na podium w imprezie tej rangi.
Deszcz medali na początek
Polskie siatkarki od początku biorą udział w mistrzostwach Europy i… od początku bardzo wyraźnie zaakcentowały swoją obecność w czempionacie. Pierwsze edycje turnieju to tak naprawdę deszcz medali wywalczonych przez Polską Siatkówkę. Od 1949 do 1971 rozegrano osiem edycji – w każdej z nich Polki stawały na podium zdobywając łącznie cztery srebrne i cztery brązowe „krążki”.
Kolejne lata to niestety czas posuchy przerwany dopiero w wielkim stylu przez kadrę Andrzeja Niemczyka.
„Złotka” Andrzeja Niemczyka
W kwietniu 2003 roku Andrzej Niemczyk objął stery reprezentacji Polski, a już we wrześniu cieszył się ze złota mistrzostw Europy wywalczonego w Turcji. W szybkim trzysetowym finale Biało-czerwone pokonały gospodynie, sięgając tym samym po swój pierwszy w historii medal europejskiego czempionatu. Do drużyny marzeń wybrano wtedy dwie nasze siatkarki: Małgorzatę Glinkę (MVP) i Magdalenę Śliwę (najlepsza rozgrywająca).
W 2005 roku Polki powtórzyły sukces, tym razem pokonując w finale Włoszki. Nagroda MVP trafiła wtedy w ręce Doroty Świeniewicz. Obrona tytuły umocowała określenie „Złotka”, które na stałe przylgnęło do podopiecznych Andrzeja Niemczyka. Piękne i zdolne siatkarki dominowały na arenie europejskiej, osiągając sukcesy, które w kolejnych latach trudno było powtórzyć.
Brąz w Atlas Arenie…
Kolejny medal w ME Polki wywalczyły w 2009 roku w łódzkiej Atlas Arenie. Biało-czerwone niesione dopingiem kibiców awansowały do najlepszej czwórki czempionatu, a w meczu o brąz pokonały Niemki. Był to ostatni krążek dotychczas wywalczony przez polską żeńską kadrę.
... i dobry prognostyk?
Tegoroczne ME dla Biało-czerwonych siatkarek mogą być pełne symboli. Fazę grupową oraz 1/8 i ćwierćfinał czempionatu Polki rozgrywają w Atlas Arenie – hali w której ostatni raz nasze zawodniczki zdobyły medal w europejskim czempionacie. Jeśli awansują do strefy medalowej będą walczyć w Ankarze czyli mieście, w którym kadra Polski sięgnęła po pierwszy złoty medal ME. Rywalkami na drodze do gry o „krążki” są Niemki, czyli ostatnia ekipa, której pokonanie przyniosło naszym dziewczynom medal w czempionacie Europy. Życzymy naszej kadrze, aby ta symbolika była dla niej szczęśliwa i żebyśmy w weekend mogli cieszyć się ze wspaniałego występu Polek w Turcji! Dumni jesteśmy już dziś…
Historia występu Polek na mistrzostwach Europy:
1949 – Chorwacja – 3.miejsce
1950 – Bułgaria – 2.miejsce
1951 – Francja – 2.miejsce
1955 – Rumunia – 3.miejsce
1958 – Czechosłowacja – 3.miejsce
1963 – Rumunia – 2.miejsce
1967 – Turcja – 2.miejsce
1971 - Włochy – 3.miejsce
1975 - Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii - 6.miejsce
1977 – Finlandia - 4.miejsce
1979 - Francja - 8.miejsce
1981 - Bułgaria - 5.miejsce
1983 - Niemiecka Republika Demokratyczna NRD - 9.miejsce
1985 – Holandia - 7.miejsce
1987 – Belgia - 11.miejsce
1989 - Niemcy RFN - 9.miejsce
1991 - Włochy - 9.miejsce
1993 - Czechy – nie brała udziału
1995 – Holandia - 9.miejsce
1997 – Czechy - 6.miejsce
1999 - Włochy - 8.miejsce
2001 - Bułgaria - 6.miejsce
2003 – Turcja – 1.miejsce
2005 – Chorwacja – 1.miejsce
2007 - Belgia/Luksemburg – 4.miejsce
2009 – Polska – 3.miejsce
2011 – Serbia/Włochy - 5.miejsce
2013 – Niemcy/Szwajcaria - 11.miejsce
2015 - Belgia/Holandia - 8.miejsce
2017 - Azerbejdżan/Gruzja - 10.miejsce
2019 - Polska/ Słowacja/Turcja/Węgry - ???
Turniejowi w Polsce patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Reprezentacje Polski wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki, PKN ORLEN SA, operator sieci Plus.
Mecze 1/4 zostaną rozegrane w środę 4 września. Bilety na mecze w Atlas Arena w Łodzi można kupić tutaj: https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka-kobiet/
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej