pzps.pl, 3 sierpnia 2018

Magisterium z FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014

Z radością przyjęliśmy informację, że na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego Aleksandra Smolarek obroniła pracę magisterską na temat „Mit siatkarskiego mundialu na przykładzie FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. Praca powstała pod kierunkiem prof. dra hab. Radosława Pawelca.

- Praca jest wyjątkowa, ponieważ podejmuję się w niej szerokiej analizy mitu siatkarskich mistrzostw świata. Staram się dowieść, że teza, która na początku wydaje się być kontrowersyjna, znajduje wyjaśnienie i zostaje poparta odpowiednimi przykładami z minionych mistrzostw - mówi autorka pracy.

W związku z tym, że tematyka jest dość obszerna, praca została podzielona na dwie części - teoretyczną i analityczną. W części teoretycznej przedstawiona zostaje definicja znaku i mitu, a także historia piłki siatkowej w Polsce i na świecie. W części analitycznej ukazane są mity i rytuały związane z mistrzostwami świata na przykładzie Mistrzostw Świata z 2014 r. Zawiera ona w sobie kompleksową analizę turnieju, od gry, meczu, czas i przestrzeni poczynając, na uczestnikach – siatkarzach, trenerach, dziennikarzach i kibicach kończąc. Praca wyjaśnia również dlaczego czas mistrzostw świata można uznać za święto.

- Tematykę tę podjęłam cztery lata po zdobyciu przez naszą reprezentację mistrzostwa świata, w roku, w którym status mistrza będzie poddany weryfikacji a zmagania siatkarzy-herosów rozpoczynają się na nowo - wyjaśnia autorka.

Jak widać wydźwięk minionych mistrzostw świata pojawia się nie tylko w mediach, ale również w pracach o charakterze naukowym. Kto by pomyślał, że biało-czerwone trybuny w Spodku podczas finału w 2014 r. były tak naprawdę maską, którą zakładali kibice, albo kto przypuszczałby, że piosenki, rozbrzmiewające w halach to element karnawałowego święta siatkówki.
    
- W przyszłości planuję szerzej zbadać mity, tworzące się na siatkarskiej kanwie, a jest ich całkiem sporo. Tę pracę zadedykowałam Markowi Magierze i Grzegorzowi Kuładze - osobom, bez których widowiska siatkarskie w Polsce nie miałyby takiej atmosfery, jak teraz. Obaj panowie są istotnym elementem siatkarskiego karnawału, więc nie wyobrażałam sobie, żeby dedykacja była inna - powiedziała.  

„W pracy podjęto bardzo szerokie i wieloaspektowe zagadnienie miejsca i funkcji rozgrywek sportowych na poziomie światowym w życiu społecznym w kulturze europejskiej. Autorka odwołuje się w przyjętej metodologii do teorii znaku, pojęcia mitu i mitologizacji oraz koncepcji gry i zabawy, by w efekcie swych analiz i rozważań dojść do potwierdzenia tezy o ludycznej funkcji współczesnych igrzysk - w szerokim rozumieniu tego słowa - a zatem do wniosku, iż także mundial siatkarski jest swego rodzaju karnawałem o określonych przypisanych z góry skutkach oddziaływania i formowania postaw. Zwraca uwagę konsekwencja Autorki w prowadzeniu badania, sprawne posługiwanie się przyjętym aparatem metodologicznym i umiejętność syntetyzowania wiedzy. Przedstawiona w pracy perspektywa znakomicie poszerza sposób widzenia zarysowanego w temacie zjawiska i ujmuje je na wielu płaszczyznach, otwierając drogę do dalszych analiz.” - dr Dorota Lewandowska Jaros, Uniwersytet Warszawski.

Świeżo upieczonej pani magister serdecznie gratulujemy i życzymy owocnych badań naukowych nad siatkarskimi rozgrywkami.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej