- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Łódzkie - województwo bardzo siatkarskie
Jerzy Kibiń, 28 maja 2018
O tym, że łódzkie jest regionem siatkarskim świadczą aż 22 tytuły mistrza Polski zdobyte przez wywodzące się z niego drużyny. Z kolei w XXI wieku województwo nie ma sobie równych.
Pierwszego mistrza Polski w męskiej siatkówce wyłoniono w 1929 roku, a została nim łódzka drużyna YMCA. W kolejnej edycji drugie miejsce zajęli Absolwenci Łódź (za AZS Warszawa), zaś dwa kolejne puchary za pierwsze miejsce trafiły do kolekcji Łódzkiego Klubu Sportowego. Wśród kobiet przed II wojną światową łodzianki były najlepsze tylko raz: w 1937 roku triumfował Harcerski Klub Sportowy z Łodzi, jednak aż siedmiokrotnie łódzkie zespoły kończyły rozgrywki na drugim miejscu.
Po wojnie sukcesy długo były dziełem żeńskich zespołów: najpierw Chemii Łódź, a później Startu, ŁKS i ChKS. W męskich rozgrywkach w XX wieku największym osiągnięciem było zdobycie Pucharu Polski przez Resursę w 1979 roku. W końcu nadszedł 2005 rok i pierwszy triumf PGE Skry Bełchatów, która finałowym turnieju w Olsztynie najpierw pokonała Mostostal Kędzierzyn-Koźle, by w decydującym spotkaniu zwyciężyć PZU AZS Olsztyn 3:1. Było to pierwsze trofeum zdobyte przez bełchatowski klub, który dominuje w polskiej siatkówce do dziś. Z drużyny, która sięgnęła po Puchar Polski, w Bełchatowie wciąż grają dwaj zawodnicy: Mariusz Wlazły i Robert Milczarek. Ten drugi wówczas był przyjmującym i został wybrany na najlepszego zawodnika imprezy, a dziś jest Libero mistrza Polski.
Zanim jednak zaczęła się era bełchatowian, województwo łódzkie mogło poszczycić się wybitnymi zawodnikami w innych drużynach. W reprezentacji, która w 1968 roku zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Meksyku, występowały Barbara Hermel-Niemczyk i Lidia Chmielnicka Żmuda. Największy dotąd sukces polskiej siatkówki, jakim jest złoty krążek z Montrealu, nie byłby możliwy, gdyby nie Zbigniew Zarzycki, zaczynający poważną karierę w Starcie Łódź i Anilanie, a także dwaj świetni gracze, którzy urodzili się w Tomaszowie Mazowieckim: rozgrywający Wiesław Gawłowski (w 2000 roku zginął w wypadku) i Edward Skorek, kapitan złotej drużyny, pochodzący z tego samego miasta.
Dziś kobiecą kadrę prowadzi tomaszowianin Jacek Nawrocki, zaś największe sukcesy polska żeńska kadra odnosiła pod wodzą Andrzeja Niemczyka, urodzonego i wychowanego na łódzkich Bałutach. Małgorzata Niemczyk, córka Andrzeja i Barbary Hermel-Niemczyk, była kilka lat temu jedną z najlepszych zawodniczek w Polsce.
Gdyby nie rozwój siatkarzy w PGE Skrze, trudno byłoby o złoto mistrzostw świata. W drużynie prowadzonej przez Stephana Antigę grali bełchatowianie: Mariusz Wlazły wybrany na najlepszego zawodnika turnieju, Michał Winiarski, Karol Kłos i Paweł Zatorski.
Bardzo udany był ostatni sezon, w którym zespoły z województw łódzkiego zdobyły trzy medale i trzy puchary: PGE Skra była najlepsza w PlusLidze i Superpucharze, Grot Budowlani zdobyli Puchar Polski, superpuchar i brąz mistrzostw Polski, zaś ŁKS Commerceco zakończył Ligę Siatkówki Kobiet na drugiej pozycji.
Bilety na mecze siatkarskiej Ligi Narodów można kupować przez portal ebilet.pl. https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka/
Siatkarska Liga Narodów Mężczyzn w Polsce
25 MAJA, SPODEK, KATOWICE
POLSKA vs KOREA 3:0 (25:20, 25:18, 25:21)
ROSJA vs KANADA – 3:0 (26:24, 25:14, 25:19)
26 MAJA, TAURON ARENA KRAKÓW
POLSKA vs ROSJA 3:0 (25:15, 25:23, 25:23)
KANADA vs KOREA 3:0 (25:20, 25:17, 25:19)
27 MAJA, TAURON ARENA KRAKÓW
POLSKA vs KANADA 3:1 (25:21, 26:24, 21:25, 25:17)
KOREA vs ROSJA 0:3 (26:28, 21:25, 15:25)
1 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs FRANCJA – 16.00
CHINY vs NIEMCY – 19.00
2 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs CHINY – 16.00
NIEMCY vs FRANCJA – 19.00
3 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs NIEMCY – 16.00
FRANCJA vs CHINY – 19.00
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej