Jerzy Kibiń, Foto: Sebastian Glapiński, 29 maja 2018

Łódź - miasto filmowe z Manufakturą

Kiedyś Łódź kojarzyła się z Piotrkowską, najdłuższą handlową ulicą w Polsce, a w kryzysie, z nieźle zaopatrzonymi domami handlowymi Central i Uniwersal. Dziś nawet wybredni turyści znajdą dla siebie coś atrakcyjnego.

Ulica Piotrkowska wciąż ma prawie 5 km długości, ale zamiast z handlu, słynie z pubów, kawiarni i restauracji, których są setki. W części jest deptakiem, a odnowione secesyjne kamienice, pałace i wille zachwycają przepychem. Jako że miasto słynęło z filmu, na chodniku swoje pamiątkowe gwiazdy mają najsłynniejsi polscy aktorzy, reżyserzy, operatorzy i producenci.

Symbolem miasta stała się jednak Manufaktura - jedno z największych w Europie centrów handlowych. Swoją niezwykłość zawdzięcza miejscu, w którym powstała, czyli dawnej fabryce Izraela Poznańskiego. Zajmuje 27 ha powierzchni, a oprócz sklepów są tam restauracje, muzea, kino i wiele innych atrakcji. Dziś to właśnie ona jest centrum miasta.

Łódź ma też najnowocześniejszy w Polsce dworzec kolejowy, jednak ciekawsze jest jego otoczenie, czyli EC1. Nazwa oznacza miejską elektrociepłownię numer jeden, zamienioną na nowoczesny ośrodek kulturalny. Znajdziemy tam m.in. muzeum techniki i planetarium, najnowocześniejsze w naszej części Europy.

Niedaleko EC1 znajduje się miejsce nierozerwalnie związane z polskim filmem. To przede wszystkim szkoła filmowa, której absolwentami są m.in. zdobywcy Oscarów: Zbigniew Rybczyński, Andrzej Wajda i Roman Polański, a także Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Władysław Pasikowski i wielu, wielu innych słynnych aktorów, operatorów i reżyserów. Obok „filmówki” znajduje się jedyne w Polsce muzeum kinematografii z unikalnym na świecie fotoplastykonem zbudowanym przez jego wynalazcę Augusta Führmanna, jednym z pięciu, jakie pozostały.

Z muzeum kinematografii już tylko kilkaset metrów do Księżego Młyna. Jest to zespół urbanistyczny założony przez Karola Scheiblera, w skład którego wchodzą XIX-wieczne domy robotników, rezydencje przedsiębiorców, wille dyrektorów, gazownia, szpital, remiza strażacka, a także piękny park. Część już została odnowiono, inne czekają na renowację.

Jedną z atrakcji miasta jest też cmentarz żydowski, jeden z dwóch największych w Europie. Zajmuje 40 ha, a spoczywa na nim 180 tysięcy osób. Mauzoleum Izraela Poznańskiego jest największym żydowskim grobowcem na świecie.

Miłośnicy sztuki współczesnej nie mogą ominąć Muzeum Sztuki i ms2 z bogatą kolekcją dzieł z XX i XXI wieku. Zobaczymy tam dzieła Picassa, Witkacego, a także Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

Bilety na mecze siatkarskiej Ligi Narodów można kupować przez portal ebilet.pl. https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka/

Siatkarska Liga Narodów Mężczyzn w Polsce

25 MAJA, SPODEK, KATOWICE

POLSKA vs KOREA 3:0 (25:20, 25:18, 25:21)

ROSJA vs KANADA – 3:0 (26:24, 25:14, 25:19)

26 MAJA, TAURON ARENA KRAKÓW

POLSKA vs ROSJA 3:0 (25:15, 25:23, 25:23)

KANADA vs KOREA 3:0 (25:20, 25:17, 25:19)

27 MAJA, TAURON ARENA KRAKÓW

POLSKA vs KANADA 3:1 (25:21, 26:24, 21:25, 25:17)

KOREA vs ROSJA 0:3 (26:28, 21:25, 15:25)

1 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ

POLSKA vs FRANCJA – 16.00

CHINY vs NIEMCY – 19.00

2 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ

POLSKA vs CHINY – 16.00

NIEMCY vs FRANCJA – 19.00

3 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ

POLSKA vs NIEMCY – 16.00

FRANCJA vs CHINY – 19.00

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej