- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- ŁKS Commercecon Łódź - najstarszy uczestnik Pucharu Polski
Anna Daniluk, foto: lsk.plps.pl, 7 marca 2019
W weekend w Nysie odbędzie turniej finałowy Pucharu Polski kobiet. Jednym z uczestników będzie ŁKS Commercecon Łódź, najstarsza historycznie ekipa, rywalizująca w pucharowych rozgrywkach.
Początki siatkówki w ŁKSie sięgają roku 1929, kiedy to wydzielono specjalną sekcję poświęconą grom zespołowym. Początkowe lata należały jednak do siatkarzy, a kobieca siatkówka prawdziwy rozkwit przeżyła dopiero po II wojnie światowej. Już w pierwszym sezonie działalności – 1958/1959 siatkarki ŁKS bliskie były awansu do 2.Ligi, jednak przegrały w Przemyślu decydujące starcie i nie osiągnęły zakładanego celu. Udało się go zrealizować dopiero trzy lata później.
W dziesiątą rocznicę reaktywacji klubu, ŁKS Łódź awansował do ekstraklasy, jednak nie zagościł w niej zbyt długo, bowiem pomniejszenie najwyższej klasy rozrywkowej znacznie utrudniało utrzymanie się w profesjonalnej lidze. Sprawę komplikował dodatkowo młody wiek zawodniczek klubu opartego w głównej mierze o łódzkie juniorki. Te komplikacje nie przeszkodziły jednak ŁKSowi sięgnąć w 1976 roku po Puchar Polski, zdobywając go jako drugoligowy zespół. W 1982 roku łodzianki powtórzyły ten sukces, a cztery lata później po raz trzeci, i ostatni, cieszyły się z wywalczenia tego trofeum. W tym samym czasie zdobyły mistrzostwo (1983) i wicemistrzostwo (1982) kraju. W końcówce lat 80. zawodniczki ŁKS obijały się o najniższe stopnie podium czempionatu Polski i rozgrywek Pucharowych, a wraz z początkiem lat 90. klub dopadł kryzys. Trzeba jednak powiedzieć jasno, że nic nie zwiastowało aż tak poważnych problemów, bowiem w 1990 roku łodzianki awansowały do turnieju finałowego Pucharu Konfederacji CEV i choć tam dostały „bęcki” od najlepszych europejskich drużyn, ich występ w tak prestiżowych rozgrywkach był sam w sobie ogromnym sukcesem. Po nim jednak coś się załamało…
Po wspaniałym europejskim sukcesie „ełkaesianki” nie potrafiły odnaleźć się w ligowej rzeczywistości i spadły do drugiej klasy rozgrywkowej. To zabolało nie tylko kibiców, ale też działaczy i zawodniczki, którzy zaczęli pogrążać się w marazmie. Powrót Jerzego Matlaka, autora sukcesu z 1983, pomógł, ale na krótko, a brak funduszy i porozumienia między grającymi a zarządzającymi wieścił powolny upadek klubu. Ostatecznie, mimo powrotu do ekstraklasy łodzianki ponownie spadły do zaplecza, co tylko potwierdziło brak jakiegokolwiek pomysłu na drużynę. Ostatecznie zdecydowano się ją zlikwidować.
Po tej sytuacji w środowisku odezwała się rzesza pomocników i ludzi, którzy dobrze życzyli ŁKSowi i w kilka miesięcy potem, po raz kolejny udało się go reaktywować. Wtedy też znów rozpoczęto walkę o ekstraklasę, tym razem z najniżej klasy rozgrywek. W kolejnych latach w klubie panowała prawdziwa sinusoida awansów i spadków. Do Pucharu Polski klub powrócił w 2005 roku i grał w nim zaledwie do następnego roku włącznie. Potem znów wypadł z obiegu. Po raz kolejny w rozgrywkach pojawił się blisko 10 lat później – w 2015 roku, będąc przedstawicielem 1.Ligi. Wtedy dotarł do 4.rundy, w której musiał uznać wyższość Pałacu Bydgoszcz. W następnym roku, wciąż jako „pierwszoligowiec” dotarł aż do 7.rundy, w której przegrał w trzech partiach z rzeszowskim Developresem.
W 2016 ŁKS Commercecon Łódź po 23 latach wrócił do ekstraklasy, w której radzi sobie zupełnie dobrze. W minionym sezonie zdobył srebrne medale Pucharu Polski, ulegając 0:3 drugiej łódzkiej ekipie – Grot Budowlanym. W tym roku podobne starcie jest zupełnie realne, bowiem obie ekipy trafiły do oddzielnych półfinałów i jeśli wygrają, znów zmierzą się ze sobą o trofeum. ŁKS Łódź powalczy w półfinale z Developresem SkyRes Rzeszów. W tym sezonie obie drużyny spotkały się dwukrotnie i dwa razy triumfował klub z Podkarpacia.
Przypominamy, że to właśnie w Łodzi odbędą się tegoroczne mistrzostwa Europy kobiet. Bilety na wydarzenie w bardzo atrakcyjnych cenach można kupić tutaj
Występy ŁKS Commercecon Łódź w Pucharze Polski:
1970 - 5.miejsce
1972 - 6.miejsce
1974 - 6.miejsce
1976 - 1.miejsce (jako drużyna z II Ligi)
1982 - 1.miejsce
1984 - 3.miejsce
1986 - 1.miejsce
1987 - 3.miejsce
1988 - 3.miejsce
1990 - 3.miejsce
2005 - rozgrywki PP zakończone na 1.rundzie
2006 - rozgrywki PP zakończone na 2.rundzie
2015 - rozgrywki PP zakończone na 4.rundzie
2016 - rozgrywki PP zakończone na 7.rundzie
2017 - rozgrywki PP zakończone na 4.rundzie
2018 - 2.miejsce (przegrana 0:3 z Grot Budowlanymi Łódź)
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej