- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Latający Spodek to nie tylko imprezy sportowe
Paweł Paśko, foto: spodekkatowice.pl, 23 maja 2018
Spodek nierozerwalnie kojarzony jest z Katowicami i chyba nikt nie wyobraża sobie krajobrazu przy Rondzie bez tego charakterystycznego obiektu. Mimo, że powstał blisko 50 lat temu (projekt w 1959 roku, zakończenie budowy w 1971 roku) nadal imponuje i zachwyca swoją bryłą.
Kształt hali, przypominający latający talerz, nie był kaprysem projektantów, a wynikał z założeń konstrukcyjnych, bowiem miały odbywać się tam imprezy sportowe i muzyczne, a więc jego kształt musiał być owalny. Dodatkowo - jak wyliczyli architekci - konstrukcja w kształcie ściętego stożka musiała wytrzymać wstrząsy górnicze. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość tzw. antresolą. Od 2015 roku obok Spodka działa Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK).
„UFO Hall” jak nazywają Spodek goście z zagranicy to nie tylko arena wielkich wydarzeń sportowych, ale także politycznych i rozrywkowych. Przemawiali tam tacy przywódcy jak Fidel Castro i Leonid Breżniew. Spodek gościł również Międzynarodowe Targi Górnicze, e-sportowy Intel Extreme Masters czy mistrzostwa Polski we... fryzjerstwie. Jednak najwięcej niezapomnianych wrażeń i emocji obiekt dostarczył przede wszystkim kibicom.
Pierwszą ważną imprezą sportową były mistrzostwa Europy w zapasach w 1972 roku, ale kibicom szczególnie zapadły w pamięci wydarzenia z mistrzostw świata w hokeju sześć lat później. Na inaugurację turnieju biało-czerwoni sensacyjnie pokonali drużynę Związku Radzieckiego 6:4. Choć ostatecznie spadli z grupy A, to ich zwycięstwo nad Rosjanami przeszło do historii polskiego sportu, a jednym z jego bohaterów był Wiesław Jobczyk. – Rosjanie byli dla nas jak z innej galaktyki, nikt wtedy nie mówił o strzelaniu im goli - wspomina były reprezentacyjny hokeista.
W Spodku o medale mistrzostw świata rywalizowali oprócz hokeistów także siatkarze, ciężarowcy, piłkarki ręczne, kulturyści i zawodnicy w akrobatyce sportowej, zaś o mistrzostwo Europy walczyli szczypiorniści, koszykarki i lekkoatleci. W katowickiej hali rozgrywane były mecze i dwa turnieje finałowe Ligi Światowej w siatkówce.
Ale Spodek to też arena wielkich wydarzeń rozrywkowych. Na scenie katowickiego obiektu wystąpili m.in. Sting, Jean Michel Jarre, Chris Rea, Cliff Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Vanessa Mae, Deep Purple, Metallica, The Cure, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Black Sabbath, Saxon, Mike Oldfield, The Kelly Family, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Wiliams, Depeche Mode, Korn, Slipknot. Od 34 lat Spodek gości Festiwal Rawa Blues, 29 lat temu odbyła się tu pierwsza edycja kultowego festiwalu Metalmania, a 15 lat temu Mayday - festiwal muzyki techno.
W piątek 25 maja katowicki Spodek rozpocznie kolejny etap w Polskiej Siatkówce – zainauguruje udział naszej reprezentacji w elitarnej Siatkarskiej Lidze Narodów - nowym formacie FIVB, a także rozpocznie drogę Polaków po obronę tytułu mistrzów świata, wywalczonego 21 września 2014 roku w… katowickim Spodku.
Siatkarska Liga Narodów Mężczyzn w Polsce
25 MAJA, SPODEK, KATOWICE
POLSKA vs KOREA – 16.00
ROSJA vs KANADA – 19.00
26 MAJA, TAURON ARENA KRAKÓW
POLSKA vs ROSJA – 16.00
KANADA vs KOREA – 19.00
27 MAJA, TAURON ARENA KRAKÓW
POLSKA vs KANADA – 16.00
KOREA vs ROSJA – 19.00
1 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs FRANCJA – 16.00
CHINY vs NIEMCY – 19.00
2 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs CHINY – 16.00
NIEMCY vs FRANCJA – 19.00
3 CZERWCA, ATLAS ARENA, ŁÓDŹ
POLSKA vs NIEMCY – 16.00
FRANCJA vs CHINY – 19.00
Bilety nabywać można poprzez portal ebilet.pl. https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka/
Ceny na Siatkarską Ligę Narodów Mężczyzn w Katowicach (25 maja) i Krakowie (26 i 27 maja) oraz Łodzi (1-3 czerwca). Ceny rozpoczynają się od 29 złotych za dwa mecze dnia.
Terminarz Siatkarskiej Ligi Narodów Mężczyzn 2018:
Tydzień I 25-27 maja 2018
Rouen (Francja) : Francja, Iran, Japonia, Autsralia
Ningbo (Chiny): Chiny, USA, Argnetyna, Bułgaria
Katowice/Kraków (Polska): Polska, Rosja, Kanada, Korea
Kraljevo (Serbia): Serbia, Niemcy, Brazylia, Włochy
Tydzień II 1-3 czerwca 2018
Sofia (Bułgaria): Bułgaria, Rosja, Serbia, Australia
Rio de Janeiro (Brazylia): Japonia, USA, Brazylia, Korea
San Juan: Argentyna, Kanada, Iran, Włochy
Łódź: Polska, Chiny, Niemcy, Francja
Tydzień III 8-10 czerwca 2018
Ottawa (Kanada): Kanada, USA, Australia, Niemcy
Osaka (Japonia): Japonia, Polska, Bułgaria, Włochy
Jarosław (Rosja): Rosja, Chiny, Brazylia, Iran
Francja: Francja, Argentyna, Serbia, Korea
Tydzień IV 15-17 czerwca 2018
Seul (Korea): Korea, Chiny, Włochy, Australia
Ludwigsburg (Niemcy): Niemcy, Argentyna, Rosja, Japonia
Chicago (USA): USA, Polska, Serbia, Iran
Warna (Bułgaria): Bułgaria, Kanada, Brazylia, Francja
Tydzień V 22-24 czerwca 2018
Melbourne (Australia): Australia, Argentyna, Brazylia, Polska
Jiangmen (Chiny): Chiny, Kanada, Serbia, Japonia
Teheran (Iran): Iran, Bułgaria, Niemcy, Korea
Modena (Włochy): Włochy, Francja, Rosja, USA
Turniej finałowy, Lille (Francja) 4-8 lipca
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej