KP, fot. Facebook Puha Volley, 2 czerwca 2023

Kadra U17 dziewcząt zagra w IX Ogólnopolskim Turnieju Talentów Radomiu

Reprezentacja Polski U17 dziewcząt bez straty seta wygrała w grudniu w łotewskim Dyneburgu mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) i awansowała do tegorocznego kontynentalnego czempionatu, który odbędzie się od 11 do 22 lipca w Serbii i na Węgrzech.Podopieczne trenera Krzysztofa Janczaka nie musiały grać w barażach i mogą spokojnie przygotowywać się do najważniejszej imprezy w sezonie. Jednym z etapów szlifowania formy będzie gra w Radomiu w IX Ogólnopolskim Turnieju Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych im. Wiesława Gawłowskiego, który odbędzie się od 4 do 6 czerwca.

- Zawodniczki stworzyły prawdziwą drużynę i to jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że siatkarki, które dołączą szybko zostaną wchłonięte przez grupę. Będziemy, tak jak i przed tym turniejem, zastanawiać się nad wyborem najlepszych zawodniczek - mówił po sukcesie w EEVZA trener Krzysztof Janczak.

Na przełomie marca i kwietnia 20-osobowa kadra juniorek młodszych miała zgrupowanie na obiektach Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS w Szczyrku. Rozpoczął się proces budowy reprezentacji na kontynentalny czempionat.

Od 21 do 27 maja nasze młode siatkarki trenowały w Mogilnie na obiektach I-ligowego Sokoła. Po stracie w Radomiu będzie zgrupowanie w Zakopanem, a 17 czerwca zawodniczki odlecą do Włoch, gdzie będą grać i trenować z rówieśniczkami z tego kraju. Ostatnie dni przed podróżą do Serbii Kadra U17 spędzi na konsultacji w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie jak mówi polski szkoleniowiec będzie szlifowanie detali.

W mistrzostwach Europy Polska zagra w grupie I, w której orócz gospodyń Serbek, rywalkami Polek będą Włoszki, Chorwatki, Bułgarki, Holenderki, Estonki i Gruzinki. W grupie II wystąpią Węgierki, Turczynki, Belgijki, Rumunki, Słowenki, Niemki, Francuzki i Greczynki.

Turniej rozegrywany będzie w Vrnjačkiej Banji - serbskim uzdrowisku (grupa I) oraz w węgierskiej Békéscsabi (grupa II). W fazie grupowej rozgrywanej na zasadach każdy z każdym, każdy zespół rozegra siedem spotkań. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do półfinałów, a następnie meczów medalowych.

Po raz pierwszy w historii o tytuł będzie rywalizowało aż 16 drużyn. Zarząd CEV zdecydował o zwiększeniu liczby uczestników z 12 do 16, aby dać możliwość rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie większej liczbie młodych zawodników.

W 2021 roku, kiedy limit wieku wynosił 16 lat, a mistrzostwa rozgrywane były na Węgrzech i Słowacji, złote medale zdobyła Rosja, która w finale pokonała Włoszki. Brązowe medale wywalczyła Bułgaria. Polska zajęła wówczas 6. miejsce.

IX OTT Siatkarskich Ośrodków Szkolnych objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Radomia.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej