KP, plusliga.pl, fot. Piotr Sumara, 14 marca 2022

Jerzy Mróz: propagujemy również zdrowy styl życia

Reprezentacje Argentyny, Iranu oraz Serbii zagrają w tegorocznym Memoriale Huberta Wagnera. - Zgłoszenia nadeszły z dziesięciu federacji. Na świecie wiedzą jak wspaniała atmosfera panuje na meczach siatkówki w naszym kraju - mówi członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jerzy Mróz, pomysłodawca i współtworca największego towarzyskiego turnieju siatkarzy na świecie.

pzps.pl: Twoje wejście do siatkówki w 2003 roku było prawdziwym wejściem smoka
Jerzy Mróz: Po śmierci Jurka Wagnera, który był moim przyjacielem, nie miałem wątpliwości, że w szczególny sposób trzeba uhonorować Jego pamięć. Rozmawiałem z różnymi osobami. Byliśmy zgodni, że cykliczna siatkarska impreza byłaby najlepszym sposobem. Tak narodził się Memoriał Huberta Wagnera. Co roku przypominamy Jego osobę i to co osiągnął. A wyniki miał wspaniałe z mistrzostwem olimpijskim i świata. Przed wylotem na igrzyska do Montrealu powiedział, że zdobędzie złoty medal i to zrobił. To jest wielka sztuka.

Początki Memoriału Wagnera były trudne. Wielu nie wierzyło, że cały projekt powiedzie się
Oczywiście sam nie dałbym rady. Znalazły się życzliwe osoby, które wspierały mnie i cały projekt. Wszyscy byliśmy zgodni, że musi to być turniej na najwyższym poziomie, godnym swego Patrona. Początki jak zawsze były trudne. Dwa tygodnie przed pierwszym Memoriałem nie mieliśmy pieniędzy. Ale wszystko skończyło się dobrze, choć były chwile zwątpienia, w których nie wierzyłem, że wszystko się uda. Właśnie ten pierwszy Memoriał, rozegrany w Olsztynie, zapamiętałem najbardziej ze wszystkich osiemnastu, które odbyły się.

Kłopotów nie zabrakło również przy organizacji ostatniego Memoriału w 2021 roku
XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera był największym wyzwaniem logistycznym w historii tego turnieju, nazywanego najlepszym towarzyskim siatkarskim turniejem na świecie. Ze względu na pandemię koronawirusa wyeliminowana ze startu została Tunezja. Trzeba było szybko szukać innego zespołu. W ekspresowym tempie zaprosiliśmy Azerbejdżan. To dzięki osiemnastej edycji Memoriału polscy kibice po raz pierwszy w 2021 roku mogli na żywo oglądać naszą reprezentację, aktualnych mistrzów świata. Zawodnicy mogli natomiast usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego śpiewanego przez kilka tysięcy fanów krakowskiej TAURON Arenie.

Działa Fundacja Wagnera, której celem jest nie tylko organizowanie Memoriału Wagnera
Oczywiście. Fundacja została założona na początku 2004 roku. Jej zadaniem jest m.in. popularyzacja siatkówki wśród młodzieży – szczególnie z Warmii i Mazur – poprzez organizowanie turniejów młodzieżowych, wspieranie siatkarskich klubów młodzieżowych, jak również organizowanie szkoleń i seminariów dla trenerów i instruktorów siatkówki…

… i takie szkolenia są organizowane.
Wielu trenerów podkreśla, że najpierw musi być młoda siatkówka, żebyśmy później mieli dorosłą. To tak jak w ludowym powiedzeniu, że czego Jaś cię nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał. Cały czas o tym pamiętamy. Pamięta również o tym Polski Związek Piłki Siatkowej. Najlepiej o tym świadczą medale naszych drużyn młodzieżowych z mistrzostwem świata reprezentacji U19 trenera Michała Bąkiewicza.

Siatkówka to nie tylko sport
Celem Fundacji jest również propagowanie zdrowego stylu życia. Ćwiczenia siatkarskie czy gra mają odciągnąć dzieciaki od komputerów, narkotyków oraz innych używek. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś innego, bardziej interesującego niż smartfon czy stanie przy trzepaku. My starsi musimy im dać alternatywę. Na memoriałowe mecze  przychodzą rodzice  z dzieciakami, odbijają piłkę siatkową.

Jesteś Przewodniczącym Komisji Historycznej i Odznaczeń. Czym zamierzacie zająć się w najbliższym czasie?
Przeciętny kibic siatkówki zna nazwiska trenerów, pracujących z kadrami i w klubach TAURON Ligi czy PlusLigi. Natomiast w naszym środowisku jest wielu bezimiennych działaczy i szkoleniowców, którzy dla naszej dyscypliny sportu zrobili i robią wiele dobrego. Chcemy ich wyróżniać i honorować.

Jaka jest kondycja siatkówki w okręgu, któremu szefujesz?
Kołem zamachowym na Warmii i Mazurach jest Indykpol AZS Olsztyn, klub z ogromnymi tradycjami, który w tym sezonie w PlusLidze spisuje się dobrze i ma uzasadnione wysokie aspiracje. Młodzieżowa siatkówka rozwija się w wielu miastach m.in. Braniewie, Elblągu, Iławie, Giżycku, Ostródzie czy Węgorzewie. W ostatnich latach powstały funkcjonalne, nowoczesne obiekty. Organizujemy imprezy w kategoriach młodzik, junior młodszy i junior. Na pewno w tej materii mamy się czym pochwalić. Praktycznie działa cały region przy dużym wsparciu samorządów.

Wiemy kogo zobaczymy w Memoriale Wagnera’2022. Chętnych pewnie było więcej?
Niestety, pandemia korona wirusa sprawia organizatorom nie tylko sportowych imprez wiele kłopotów. Przypomnę, że w 2020 roku z tego powodu nie było Memoriału. Miejmy nadzieję, że to już historia. Tak jak co roku nie brakowało chętnych do gry w Polsce. Zgłoszenia nadeszły z dziesięciu federacji. Na świecie wiedzą jak wspaniała atmosfera panuje na meczach siatkówki w naszym kraju.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej