- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Jacek Nawrocki – to są zawodniczki dumne ze statusu reprezentantki
Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, fot. cev.lu, 9 maja 2018
W czwartek i piątek reprezentacja Polski kobiet sposobiąca się do gry w premierowej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów, która zastąpiła dotychczasowy cykl World Grand Prix zagrają w Węgierskiej Górce mecze towarzyskie z Czeszkami.
W ten sposób kończy się trwająca tydzień z lekkim okładem pierwsza część zgrupowania w szczyrku przed startem elitarnej Ligi Narodów. Jak przebieg przygotowań ocenia Jacek Nawrocki, trener żeńskiej kadry?
pzps:pl Jak upłynął pierwszy, bardzo krótki etap sezonu 2018? W jakiej dyspozycji fizycznej są zawodniczki?
Jacek Nawrocki – trener reprezentacji Polski kobiet: Faktycznie – nowa formuła rozgrywek – Ligi Narodów nie pozwoliła na dłuższą pracę. Dziewczyny w finalnej części sezonu ligowego były mocno eksploatowane, dlatego dużą uwagę poświęciliśmy na diagnostykę, na sprawy zdrowotne. Wykonaliśmy szereg rezonansów, USG i innych badań, by w pierwszej kolejności dopasować do ich stanu fizycznego obciążenia treningowe. Dla mnie priorytetem jest zdrowie zawodniczek. To naturalnie kreowało przebieg pracy w Szczyrku.
A mentalnie?
Zawodniczki, które powołaliśmy są dumne i świadome statusu reprezentantka Polski. Swój zespół opieram o dziewczyny gotowe do ciężkiej pracy, pracujące nad swoim rozwojem i wykorzystaniem potencjału i oddanym barwom narodowym. Naprawdę jestem zadowolony z jakości pracy z tą grupą, widzę postępy i widzę potencjał tkwiący w tych zawodniczkach. W Lidze Narodów będę oczekiwał od zespołu walki o każdą piłkę, punkt, set, mecz. Owszem rywalki są z najwyższej półki, ale to dobrze, że będziemy grać z najlepszymi, podnosić w ten sposób własną jakość.
Podczas meczów z Czeszkami w Węgierskiej Górce wyłoni się czternastka na pierwszą część Ligi Narodów (turnieje w USA, Makao i Holandii). Dużo jeszcze wątpliwości personalnych pozostało?
Praktycznie nie mam już wątpliwości. Nie mniej – odpukać w niemalowane – jeśli zdarzyłby się jakiś uraz, jakaś niedyspozycja, to będę korygować skład na wyjazdową część Ligi Narodów. Proszę jednak pamiętać, że mamy dwa turnieje w Polsce (Bydgoszcz: 7-9 czerwca i Wałbrzychu: 12-14 czerwca), gdzie swoje szanse dostaną dziewczyny, które teraz pozostaną w kraju i będą w cyklu treningowym. Mam też nadzieję, że czternastka, która wyjedzie w sobotę z Polski nie będzie wymagać zmian wynikających z kontuzji.
Czy w drużynach, z którymi przyjdzie się zmierzyć biało-czerwonym, a jest absolutna światowa czołówka doszło do istotnych zmian kadrowych?
Rewolucji w składach rywalek nie widać. Drużyny mają już ukształtowane składy, choć w niektórych widać nowe postaci. Zapewne też trenerzy, ze względu na długość trwania rozgrywek w fazie interkontynentalnej będą dokonywać rotacji.
Agnieszka Kąkolewska została kapitanem drużyny. To dla niej wyróżnienie, czy odpowiedzialność?
To dziewczyna bardzo oddana reprezentacji, otwarta, kontaktowa i już ze sporym doświadczeniem reprezentacyjnym. Stąd zdecydowaliśmy się powierzyć jej funkcję kapitan drużyny. Widać, ze do nowych obowiązków podchodzi bardzo rzetelnie.
Czy ten sezon będzie poświęcony na ukształtowanie zespołu, który walczyć będzie w przyszłorocznych mistrzostwach Europy, które rozgrywanie będą między innymi w Polsce?
Generalnie trzon drużyny kształtował się od dwu, trzech sezonów. Mamy grupę siatkarek ogranych, sprawdzonych, które, jak mówiłem na początku są świadome i dumne z faktu gry w reprezentacji narodowej. Mamy też sporo zawodniczek młodych, perspektywicznych, ambitnych. Tak więc, sprawa ostatecznego kształtu drużyny na przyszły sezon nie jest zamkniętą i wszystko zależy od samych dziewczyn i ich zdrowia.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję i zapraszam na mecze w Węgierskiej i Górce oraz do śledzenia naszych występów w Siatkarskiej Lidze Narodów, tak przed telewizorami, jak i potem na trybunach w Bydgoszczy i Wałbrzychu.
Spośród 21 zawodniczek selekcjoner musi wyłonić czternaście, które wystąpią w trzech turniejach zagranicznych (USA, Makao, Holandia).
Ostateczne decyzje personalne zapadną zapewne po meczach towarzyskich w Węgierskiej Górce zaplanowanych na czwartek 10 maja: 20.00 – transmisja Polsat Sport News i www.polsatsport.pl) i piątek 11 maja o 16.30. Następnego dnia Polki wyruszą do Stanów Zjednoczonych.
Bilety na poszczególne spotkania już kupować w przedsprzedaży w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka (osiedle XX-lecia II RP, budynek hali sportowej) lub bezpośrednio przed meczami.
Z uwagi na pojemność hali ilość miejsc będzie ograniczona.
Bilety:
Biało-czerwone mają okazję do rewanżu na ekipie z Czech za ubiegłoroczne, warszawskie kwalifikacje do mistrzostw świata, kiedy to Polki po dramatycznym meczu uległy rywalkom 2:3.
Nasze siatkarki lubią grać w Węgierskiej Górce. Trzy lata temu w tym miejscu właśnie stoczyły zacięte potyczki z mocną reprezentacją Turcji. Wówczas w pierwszym meczu przegrały 2:3, by następnego dnia zwyciężyć po tie breaku.
Jacek Nawrocki wspomnianą czternastkę na premierą w Lidze Narodów wybierać będzie spośród składu, który jest mieszanką złożoną z zawodniczek doświadczonych, jak i młodych reprezentacyjnym stażem. Wszystkie je łączy ogromna chęć odniesienia sukcesu na arenie międzynarodowej, stąd należy spodziewać się, że w Węgierskiej Górce będzie się toczyć zacięta rywalizacja o miejsca w kadrze na pierwszą część Siatkarskiej Ligi Narodów.
Skład reprezentacji Polski kobiet na Ligę Narodów 2018
W premierowej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet reprezentacja Polski zagra na najwyższym poziomie rozgrywek. To efekt ubiegłorocznego sukcesu w poprzednim formacie rozgrywek – World Grand Prix, kiedy to biało-czerwone wygrały II dywizję WGP.
Drużyna Jacka Nawrockiego wraca do elity. Nasza żeńska reprezentacja narodowa rozegra w fazie preliminaryjnej 15 spotkań. Polki zmierzą się ze znakomitymi przeciwniczkami, kolejno:
USA – 2 m. w rankingu FIVB, 3 m. IO 2016
Włochy – 7 m. w rankingu FIVB, 2 m. w WGP 2017
Turcja – 12 . w rankingu FIVB, 3 m. ME 2017
Chiny – 1 m. w rankingu FIVB, 1 m. IO 2016, 2 m. MŚ 2014, 1. m PŚ 2015
Tajlandia – 16 m. w rankingu FIVB
Serbia – 3 m. w rankingu FIVB, 2 m. IO 2016, 3 m., WGP 2017, 2 m PŚ 2015, 1 m. ME 2017
Holandia – 8 m. w rankingu FIVB, 4 m. IO 2016, 4 m. ME 2017
Brazylia – 4 m. w rankingu FIVB, 1 m. WGP 2017, 5 m. IO 2106, 3 m. MŚ 2014
Korea Płd. – 10 m. w rankingu FIVB
Argentyna – 11 m. w rankingu FIVB
Belgia – 13 m. w rankingu FIVB
Niemcy – 13 m. w rankingu FIVB
Dominikana – 9 m. w rankingu FIVB
Japonia – 6 m. w rankingu FIVB, 5 m. IO 2016
Rosja – 5 m. w rankingu FIVB, 5 m. IO 2016
W turnieju kobiet, Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Holandia, Tajlandia, Turcja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia i Rosja są reprezentacjami stałymi, a Argentyna, Dominikana, Polska i Belgia drużynami pretendującymi.
Terminarz Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet 2018:
Tydzień I 15-17 maja 2018
Lincoln, Nebraska (USA); USA, Polska, Włochy, Turcja
Jekaterynburg (Rosja): Rosja, Argentyna, Holandia, Tajlandia
Ningbo (Chiny): Chiny, Belgia, Dominikana, Korea Płd.
Sao Pauli, Rio de Janeiro, Brasilia, Parana (Brazylia): Brazylia, Japonia, Niemcy, Serbia
Tydzień II 22-24 maja 2018
Makao: Chiny, Polska, Tajlandia, Serbia
Aichi-ken (Japonia): Japonia, Belgia, Holandia, USA
Suwon (Korea): Korea Płd., Niemcy, Włochy, Rosja
Ankara (Turcja): Turcja, Argentyna, Brazylia, Dominikana
Tydzień III 29-31 maja 2018
Apeldoorn (Holandia): Holandia, Brazylia, Korea Płd., Polska
Belgrad, Nowy Sad, Kraljewo (Serbia): Serbia, Belgia, Rosja, Turcja
Bangkok (Tajlandia): Tajlandia, Dominikana, Niemcy, USA
Hongkong (Chiny): Chiny, Argentyna, Japonia, Włochy
Tydzień IV 5-7 czerwca 2018
Bydgoszcz (Polska): Polska, Argentyna, Belgia, Niemcy
Jangmen (Chiny): Chiny, Brazylia, Rosja, USA
Nakhon Ratchasima (Tajlandia): Tajlandia, Japonia, Korea Płd., Turcja
TBC: Dominikana, Holandia, Serbia, Włochy
Tydzień V 12-14 czerwca 2018
Wałbrzych (Polska): Dominikana, Japonia, Polska, Rosja
Stuttgart (Niemcy): Niemcy, Chiny, Holandia, Turcja
Eboli (Salerno): Włochy, Belgia, Brazylia, Tajlandia
Neuquen, Santa Fe (Argentyna): Argentyna, Korea Płd., Serbia, USA
Turniej finałowy, Nanjing (Chiny) 27 czerwca - 1 lipca 2018
Siatkarska Liga Narodów w Polsce |
5 CZERWCA, HSW ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ |
6 CZERWCA, HSW ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ |
7 CZERWCA, HSW ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ |
12 CZERWCA, HSW AQUA ZDRÓJ, WAŁBRZYCH |
13 CZERWCA, HSW AQUA ZDRÓJ, WAŁBRZYCH |
14 CZERWCA, HSW AQUA ZDRÓJ, WAŁBRZYCH |
Bilety na Siatkarską Ligę Narodów Kobiet nabywać można poprzez portal ebilet.pl. https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka/
Ceny na Siatkarską Ligę Narodów Kobiet w Bydgoszczy (5-7 czerwca) i Wałbrzychu (12-14 czerwca) rozpoczynają się od 15 złotych za dwa mecze dnia.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej