Anna Daniluk, 29 października 2019

Intensywny i dobry tydzień

W ciągu ostatnich kilku dni wydarzyło się naprawdę wiele! Polskie drużyny poznały swoich przeciwników w Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń CEV, zainaugurowaliśmy rozgrywki PlusLigi, śledziliśmy ciekawe starcia w Lidze Siatkówki Kobiet a także kibicowaliśmy naszym reprezentantom i reprezentantkom grającymi za granicą. Specjalnie dla Was wybraliśmy krótką kompilację wszystkich najważniejszych momentów!

Poznaliśmy rywali w LM CEV

W piątek w Sofii odbyło się losowanie grup Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń CEV. Przypominamy, że w tym sezonie Polskę reprezentować będzie pięć zespołów – trzy w rozgrywkach panów (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel) oraz dwie w zmaganiach pań (ŁKS Commercecon Łódź i Grot Budowlani Łódź).

Siatkarki ŁKSu trafiły do grupy C, w której zmierzą się z Igor Gorgonzolą Novarą (ITA), Allianzem MTV Stuttgart (GER) oraz zwycięzcą meczów eliminacyjnych pomiędzy Chimikiem Jużnyj (UKR) a VKP Ołomoniec (CZE). Po pierwszym starciu krok bliżej awansu do fazy grupowej jest zespół z Ukrainy. Warto przypomnieć, że w składzie Igor Gorgonzoli Novary możemy oglądać Polkę – Zuzannę Górecką, która w tym sezonie pojawiała się w seniorskiej reprezentacji kraju.

Trudniejsza przeprawa będzie czekać Grot Budowlanych Łódź, którzy trafili do grupy A i zmierzą się z dwiema tureckimi ekipami: Eczacibasi VitrA Stambuł i  Fenerbahce Opet Stambuł oraz fińskim LP Salo.

W rywalizacji panów nasze drużyny trafiły do grup C, D i E. W grupie C na Jastrzębski Węgiel czekają Zenit Kazań (RUS), Halkbank Ankara (TUR) i  Greenyard Masseik (BEL).  W grupie D powalczy debiutujący w rozgrywkach Projekt Warszawa, który zmierzy się z Sir Colussi Sicoma Perugia (ITA), Tours VB (FRA) oraz drużyną wyłonioną w eliminacjach. To oznacza, że do stolicy przyjadą Wilfredo Leon i Vital Heynen reprezentujący barwy Perugii. W grupie E Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zetrze się z VfB Friedrichshafen (GER), Knack Roeselare (BEL) oraz zwycięzcą meczu eliminacyjnego.

Faza grupowa Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń CEV rozgrywana będzie od listopada do lutego. 20 lutego rozegrane zostaną spotkania ćwierćfinałowe, natomiast finały rozgrywek zaplanowano na 16 i 17 maja 2020 roku.

Ciekawa inauguracja PlusLigi

W inaugurującym tegoroczne rozgrywki PlusLigi meczu olsztynianie, umiejętnie prowadzeni przez Pawła Woickiego, który zamienił trenerski gwizdek na krótkie spodenki, pokonali radomian z trójką słoweńskich wicemistrzów Europy w składzie. W Warszawie Bartosz Kwolek wpisał do Projektu 15 punktów. Wśród jastrzębian zgodnie wyróżnili się nieobecni w Japonii Dawid Konarski i Tomasz Fornal, którzy zdobyli po 11 punktów. Zwycięstwo GKS Katowice z Asseco Resovią jest raczej niespodzianką, a nie sensacją. MVP tego meczu został Rafał Szymura, który zaimponował zdobytymi 18. punktami i zimną krwią w decydujących momentach.  W Gdańsku ponad 70% skuteczności i 14 punktów zafundował trenerowi Mieszkowi Gogolowi Jakub Kochanowski.

Rozgrywki LSK przynoszą niespodzianki

W Bielsku-Białej w pierwszym meczu 3. kolejki siatkarki z Legionowa wygrały po zaciętym tie-breaku. Zdecydowaną liderką w zespole z Bielska była Olivia Różański, która zdobyła 25 punktów atakując w meczu 45 razy. W Rzeszowie emocje były tylko w trzecim secie. Gospodynie zgarnęły kolejne trzy punkty mając w swoich szeregach Katarzynę Zaroślińską-Król i Kamilę Witkowską, która połowę z 8 zdobytych punktów wywalczyła blokiem. W Policach błysnęły Martyna Grajber i Iga Wasilewska, które zdobyły po 15 punktów. Siatkarki ŁKS mimo dwucyfrowych zdobyczy punktowych Moniki Bociek, Aleksandry Wójcik i Klaudii Alagierskiej niespodziewanie przegrały z walecznymi siatkarkami z Piły. W Warszawie bardzo dobrze zaprezentowały się Julia Nowicka, która poza dobrym rozegraniem zdobyła dla swojego zespołu 5 punktów oraz MVP meczu – Maria Stenzel. Po trzeciej kolejce i trzech meczach rozegranych awansem w tabeli LSK prowadzi z kompletem punktów Developres SkyRes Rzeszów. Na drugim biegunie zespoły z Radomia i Warszawy.

Dobre występy Polaków i Polek w Serie A

W lidze włoskiej dobrą pracę wykonują nasi reprezentanci i reprezentantki, którzy zdecydowali się na kontynuowanie gry lub sprawdzenie sił w Serie A. W „polskim mecz” Savino Del Bene Scandici pokonało 3:2 Zanetti Bergamo. W zwycięskiej ekipie mogliśmy oglądać dwie nasze kadrowiczki Agnieszkę Kąkolewską (9 punktów) i Magdalenę Stysiak (13 punktów). W przegranym zespole ciężar spotkania na własne barki wzięła Malwina Smarzek, która zapisała dla swojej drużyny aż 33 punkty. Nasza atakująca otrzymała aż 65 (!) piłek, z których skończyła 40%.

Trzy punkty do tabeli zapisało Imoco Volley Conegliano, które wygrało z Epiu Pomi Casalmaggiore. Włoska ekipa tym razem nie skorzystała z doświadczenia Joanny Wołosz. Na boisku nie zameldował się też Mateusz Bieniek, który w tym sezonie reprezentuje barwy Cucine Lube Civitanowy. Polski środkowy dotychczas na parkiecie pojawił się tylko w rozegranym „awansem” starciu z Globo Banca Popolare del Frusinate Sora, w którym zdobył łącznie 6 punktów (w tym po 1 „oczku” w bloku i w zagrywce).

Kolejny dobry mecz ma za sobą Bartosz Bednorz, który w spotkaniu 2.kolejki punktował 14 razy. Choć nie błyszczał w przyjęciu, to utrzymał wysoką skuteczność w ofensywie, kończąc mecz z 10 skutecznymi atakami i 67-procentową skutecznością w tym elemencie.

Wilfredo Leon z kolei w meczu przeciwko Calzedonii Veronie zdobył 11 punktów. W drugim secie reprezentant Polski po jednym z ataków wylądował dość nieszczęśliwie podkręcając kostkę. Choć wrócił do gry pod koniec czwartej partii, widać było, że Vital Heynen próbował oszczędzać swojego gracza. O braku szczęścia może też mówić Bartosz Kurek, który jeszcze nie zanotował wygranej w Serie A. Jego Vero Volley Monza ma na swoim koncie dwie przegrane i jak dotąd zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. W meczu 2.kolejki polski atakujący zdobył 13 punktów.

Inauguracja sezonu w Japonii i Rosji

W ten weekend ruszyły także azjatyckie rozgrywki. W pierwszym meczu japońskiej V-League Michał Kubiak zdobył 9 punktów (w tym jeden w ataku i jeden w bloku), a jego Panasonic Panthers pokonały 3:0 Nagano Tridents, w których występuje znany z PlusLigi Patryk Strzeżek.

W rosyjskiej Superlidze połowicznie udany debiut zaliczył Maciej Muzaj. Choć polski atakujący zdobył 22 punkty i skończył blisko 50% ataków Gazprom Jurga Surgut przegrała 0:3 Biełogorje Biełgorod. Zwycięstwo na koncie zapisał za to Fabian Drzyzga, który w barwach Lokomotiwu Nowosybirsk pokonał w pięciu setach Jenisej Krasnojarsk.

Porozumienie z Japonią

W ubiegłym tygodniu Polski Związek Piłki Siatkowej i miasto Takasaki w Japonii podpisali list intencyjny odnośnie obozu przygotowawczego polskich siatkarzy przed Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2020. Jeśli na „imprezę czterolecia” zakwalifikują się również siatkarki, porozumienie zostanie rozszerzone. Na ten moment dokument dotyczy tylko kadry męskiej, która na kilka dni przed startem IO uda się do Takasaki, gdzie w profesjonalnych warunkach będzie przygotowywać się do startu w igrzyskach.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej