Eugeniusz Andrejuk, fot: lsk.plps.pl, 8 marca 2019

Grot Budowlani i ŁKS Commercecon mierzą w kolejne sukcesy

Z udziałem Chemika Police, Developresu SkyRes Rzeszów, ŁKS-u Commercecon Łódź i obrońcy trofeum Grotu Budowlanych Łódź rozegrany zostanie 9-10 marca w Nysie finałowy turniej o Puchar Polski. Po raz drugi z rzędu do decydującej rywalizacji przystąpią dwa łódzkie zespoły.

Przed rokiem w Nysie finałowy mecz o Puchar Polski był wewnętrzną sprawą łódzkich drużyn. Podobny scenariusz jest możliwy również w tegorocznej edycji. Obecnie ŁKS Commercecon zajmuje trzecie, a Grot Budowlani czwarte miejsce w tabeli Ligi Siatkówki Kobiet.

- Taki skład finałowego turnieju o Puchar Polski najlepiej świadczy o pozycji łódzkiej siatkówki na krajowej arenie. Miasto zapisało piękną kartę w historii naszej dyscypliny sportu, szczególnie w jej kobiecej odmianie. W klubach tego miasta grało wiele znakomitych zawodniczek i zawodników, a miejscowe zespoły odnosiły sukcesy w rozgrywkach o mistrzostwo i Puchar Polski – mówi nestor polskich trenerów Władysław Pałaszewski.

Pierwszy złoty medal krajowego czempionatu mężczyzn zdobyła YMCA Łódź w 1929 roku, a jej sukces powtórzył dwukrotnie Łódzki KS. W rywalizacji kobiet trzy razy w finale zagrał HKS Łódź, a raz WKS.
Na przełomie lat 60. I 70 w ekstraklasie i rozgrywkach o Puchar Polski sukcesy odnosił Start Łódź. W sezonie 1967/68 drużyna prowadzona przez Andrzeja Chmielnickiego zdobyła w pięknym stylu swój pierwszy mistrzowski tytuł. W składzie tego zespołu grały m.in. Barbara Hermel-Niemczyk, Janina Pluta i Hanna Sojczuk.

W sezonie 1970/71 rozpoczęła się piękna seria zwycięstw tego zespołu. Łodzianki odnosiły również sukcesy w europejskich pucharach, zajmując miejsca na podium.

W 1976 roku mistrzem Polski został beniaminek Chojeński Klub Sportowy Komunalni Łódź. Zespół ten stworzył i doprowadził do I ligi zmarły 2 czerwca 2016 roku Andrzej Niemczyk, legendarny trener, który w 2003 i 2005 roku zdobył z kobiecą reprezentacją Polski złote medale mistrzostw Europy.
Andrzej Niemczyk był łodzianinem. Na pozycji rozgrywającego grał w miejscowych klubach Społem i Anilanie. Był powoływany do kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych. W tym ostatnim klubie jego kolegą z boiska był mistrz olimpijski Zbigniew Zarzycki.

- Na przełomie lat 50. I 60. W reprezentacji Polski grał Leopold Tietianiec z łódzkiego AZS (111 występów w barwach narodowych – red.), osoba wielce zasłużona dla naszej siatkówki. Dużo dobrego zrobiła Małgorzata Niemczyk – mówi Władysław Pałaszewski.
Start Łódź zdobył czternaście medali mistrzostw Polski w tym pięć złotych, cztery srebrne oraz pięć brązowych i w klasyfikacji wszech czasów zajmuje czwarte miejsce za AZS Warszawa, BKS Stal Bielsko-Biała i Wisłą Kraków.

W sezonie 1982/83 złoty medal zdobył ŁKS Łódź, prowadzony przez Jerzego Matlaka. W następnych sezonach były już tylko medale srebrne i brązowe. W ostatnim 2017/18 zwyciężył Chemik Police przed ŁKS Commercecon i Grotem Budowlanymi.

Po sukcesie ŁKS-u w 1986 roku w Pucharze Polski na kolejny triumf trzeba było poczekać do 2010 roku. W Poznaniu Organika Budowlani pokonała w finale siatkarki z Muszyny co była wówczas ogromną sensacją. W półfinale wygrała z wicemistrzem Polski i obrońcą trofeum – BKS Aluprof Bielsko-Biała.  Nagrody indywidualne w turnieju PP, który rozegrany został w Poznaniu, otrzymały m.in. Katarzyna Zaroślińska, Marta Pluta i Karolina Kosek, zawodniczki które w różnych latach reprezentowały nasz kraj. W ORLEN Lidze zespół zajął czwarte miejsce. Trenerem był Wiesław Popik. Mecze siatkarek Organiki Budowlanych cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na niektóre mecze przychodziło po kilka tysięcy widzów.

Zespół – już jako Grot Budowlani Łódź – prowadzony przez Błażeja Krzyształowicza powtórzył sukces w 2018 roku w Nysie.

Łódź oczywiście była świadkiem wielu spotkań naszej kobiecej i męskiej reprezentacji. Po debiucie Polski w Lidze Światowej w 1998 roku w następnym sezonie rozegrano już mecze w tym mieście. Tutaj oglądaliśmy najlepszych siatkarzy świata. W 2009 roku kobieca reprezentacja zdobyła tutaj brązowy medal mistrzostw Europy.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej