Mariusz Szyszko, 16 kwietnia 2020

#CzasyChwały: Złoci studenci

Siatkówka w naszym kraju nie okazała się odporna na trudne czasy przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata w 1990 roku funkcję trenera reprezentacji po Leszku Milewskim przejął Edward Skorek. Jego asystentem został Zbigniew Zarzycki. Legendarni siatkarze złotej drużyny Huberta Jerzego Wagnera tchnęli nadzieję na lepsze czasy.

Początki ich pracy napawały optymizmem. Reprezentacja oparta na siatkarzach finalistów mistrzostw Polski: akademików z Olsztyna i Częstochowy wygrali Spring Cup rozgrywany w Czechach. Kolejnym sprawdzianem był turniej 16. Letniej Uniwersjady rozegrany w angielskim Sheffield. W imprezie zorganizowanej między 14 a 25 lipca 1991 roku wzięło udział 3346 zawodników ze 101 krajów, którzy rywalizowali w 11 dyscyplinach. Uroczystego otwarcia dokonała księżniczka Anna. Po chylących się ku upadkom klubach- potęgach lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych takich jak Gwardia Wrocław, Hutnik Kraków, Legia Warszawa czy Resovia Rzeszów prym w rozgrywkach wiodły AZS-y z Olsztyna i Częstochowy. W 1991 roku po dramatycznym pięciomeczowym finale lepsi okazali się siatkarze ze stolicy Warmii. Siłą rzeczy trzon reprezentacji stanowili siatkarze tych klubów. Skład reprezentacji na Uniwersjadę był więc kadrą Polski. Z zespołem trenował również Roman Bartuzi, który był podstawowym środkowym kadry, ale nie był studentem. Turniej stał się etapem przygotowań do jesiennych mistrzostw Europy, które rozegrane zostały w Niemczech.

Zmagania grupowe rozpoczął gładko wygrany mecz z reprezentantami Chin. W kolejnym silna drużyna z południowej Korei zdołała wygrać seta. Najtrudniejszym przeciwnikiem okazała się reprezentacja Belgii, która podobnie jak Polacy i Niemcy przyjechała do Wielkiej Brytanii pierwszym składem. Ci ostatni byli pierwszym rywalem drugiej fazy turnieju. Polacy pokonali gospodarzy zbliżających się mistrzostw Europy 3:1, a najlepszym zawodnikiem meczu był Arkadiusz Wiśniewski. W kolejnych meczach nasi siatkarze bez straty seta odprawili Amerykanów i Algierczyków, którzy sensacyjnie dotarli do półfinału pokonując między innymi Włochów, aby w finale zmierzyć się ponownie z reprezentacją USA. Wśród rywali w walce o złoto rej wodził Lloy Ball, przyszły lider mistrzów olimpijskich z Pekinu i jeden z najlepszych rozgrywających w historii. Polacy w obecności 4 tysięcy kibiców pokonali Amerykanów 3:0 i zasłużenie odebrali złote medale dołączając do Roberta Korzeniowskiego i Artura Wojdata, którzy również triumfowali w tej imprezie. Był to pierwszy złoty krążek polskich siatkarzy na studenckiej olimpiadzie. Poprzedni, brązowy medal przywieźli ich starsi koledzy w 1959 roku z pierwszej Uniwersjady w Turynie.

Skład reprezentacji Polski na Uniwersjadę w Sheffield: Marek Olczyk, Mariusz Podolak, Witold Roman, Andrzej Solski, Mariusz Sordyl, Andrzej Stelmach, Krzysztof Stelmach, Mariusz Szyszko, Leszek Urbanowicz, Arkadiusz Wiśniewski. Trenerzy: Edward Skorek, Zbigniew Zarzycki, Andrzej Grygołowicz.

Mecze reprezentacji Poski w Sheffield: Polska – Chiny 3:0, Polska - Korea Południowa 3:1, Polska – Australia 3:0, Polska – Belgia 3:1, Polska – Niemcy 3:1, Polska – USA 3:0, Polska – Algieria 3:0, Polska – USA 3:0.

pasek PZPS 2020 1

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej