- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Bydgoszcz – miasto z wyspą w środku
Dariusz Knopik, fot. visitbydgoszcz.pl, 4 czerwca 2018
Bydgoszcz przez wiele lat nie była postrzegana jako miasto o atrakcjach turystycznych. Ale to się zmieniło. Nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie coś dla siebie. Perełką miasta jest Wyspa Młyńska.
Wyspa Młyńska to enklawa zieleni w samym centrum Bydgoszczy. To miejsce tętni życiem. Aleje drzew zachęcają do spacerów, a zielone trawniki do odpoczywania. A dookoło pełno wody. Z jednej strony Brda – Młynówka ze ścianą Bydgoskiej Wenecji, z drugiej główne koryto Brdy z Katedrą Fary i budynkiem Opery Nova. Pośród Wyspy Młyńskiej wiele budynków, które decydują o jej charakterze. To dawne młyny, magazyny zbożowe, kaszarnie czy spichrze. W większości z nich funkcjonują muzea: Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Zbiory Archeologiczne i Dom Leona Wyczółkowskiego. Ważnymi częściami Wyspy Młyńskiej są Młyny Rothera oraz Przystań Kajakowa. Niedaleko znajdują się Śluzy Kanału Bydgoskiego.
Jednym z elementów nierozerwalnie związanych z Bydgoszczą jest rzeka Brda, która przecina miasto na pół. Amatorzy pieszych wędrówek mogą wybrać się na spacer bulwarami, by podziwiać rzekę i miasto. Praktycznie od hali Łuczniczka aż do Wyspy Młyńskiej można sobie spacerować. Podczas takiej wycieczki nie można nie zauważyć dwóch atrakcji Bydgoszczy i jej symboli – "Przechodzącego przez rzekę" i "Spichrzy nad Brdą" czy "Barki Lemara". Inną atrakcją związaną z rzeką jest Tramwaj Wodny. Na przystanku zlokalizowanym na Rybim Rynku można wybrać się jedną z dwóch tras. Z jego pokładu można obserwować miasto z całkiem innej perspektywy.
Nieopodal Wyspy Młyńskiej znajduje się Stary Rynek, którego centralną częścią jest bydgoski ratusz. Warto pojawić się na Starym Runku o 13.13 lub 21.13 bo wtedy w oknie budynku Stary Rynek 15 w oparach dymu i przy głośnej muzyce pojawia się mistrz Jan Twardowski. W wielu urokliwych uliczkach znajdują się liczne restauracje i kawiarnie. Na jednej z nich – ulicy Długiej można zapoznać się z kolejną atrakcją miasta – Bydgoskimi Autografami. Na płaskorzeźbach odzwierciedlono autografy osób, które przyczyniły się do rozwoju miasta i sprawiły, że o Bydgoszczy mówiło się w kraju i na świecie. Na jej końcu znajduje się pomnik króla Kazimierza Wielkiego, który nadał Bydgoszczy prawa miejskie.
Warto też poświęcić kilkadziesiąt minut na spacer ulicą Gdańską. To jedna z najdłuższych ulic w Bydgoszczy. Na jej początku znajduje się Plac Wolności, a jedną z wielu atrakcji jest Fontanna Potop.
Przy Gdańskiej swoje miejsce mają zabytkowe kościoły, budynki i galerie. Na końcu ulicy, nieopodal Myślęcinka czyli wielkiego kompleksu leśnego, znajduje się Muzeum Wodociągów. Zbaczając z ulicy Gdańskiej w ulicę Mickiewicza przechodząc obok Teatru Polskiego dochodzi się do Parku Jana Kochanowskiego, a w jego centrum znajduje się pomnik Łuczniczki – kolejnego symbolu miasta.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej