- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- Boniek i Gollob – największe ikony bydgoskiego sportu
Dariusz Knopik, foto: ks.palac.bydgoszcz.pl, 4 czerwca 2018
Bydgoski sport od zawsze opiera się na czterech nogach: piłce nożnej, żużlu, lekkiej atletyce i wodniakach. Zaraz za nimi jest siatkówka i koszykówka.
Wiodącym klubem w mieście jest CWZS Zawisza, który skupia w swoich strukturach kilkanaście sekcji sportowych. Przez wiele lat Zawisza kojarzony był z piłką nożną i lekką atletyką. Wychowankiem klubu z Gdańskiej jest Zbigniew Boniek, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy - zdobywca 3. miejsca w mistrzostwach świata w 1982 roku, mistrz Włoch i zdobywca Pucharu Europy z Juventusem Turyn, aktualnie prezes PZPN. „Zibi” to wielka postać nie tylko futbolu, ale całej polskiej sportowej rzeczywistości.
Zawodnikiem bydgoskiego klubu był Arkadiusz Onyszko, srebrny medalista igrzysk olimpijskich z Barcelony w 1992 roku. Największym sukcesem Zawiszy jako zespołu jest wywalczenie Pucharu i Superpucharu Polski w 2014 roku.
Wielkie sukcesy odnosili lekkoatleci. Zdzisław Krzyszkowiak w 1960 roku w Rzymie podczas igrzysk olimpijskich wywalczył złoty medal w biegu na 3000 m z przeszkodami. Cztery lata później Teresa Ciepły zdobyła złoty medal IO w Tokio w biegu sztafetowym 4x100 metrów i dołożyła do tego srebro w biegu na 80 m przez płotki. Lekkoatleci mogą się też pochwalić mistrzami świata (Sebastian Chmara w siedmioboju i Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce) oraz wieloma medalami mistrzostw Europy.
Bardzo silnymi sekcjami w Zawiszy są wioślarska i kajakarska. Obie mogą pochwalić się medalistami olimpijskimi: kajakarzem Maciejem Freimutem (srebro, 1992) oraz wioślarzami Ryszardem Kubiakiem (brąz, 1980) i Jackiem Streich (brąz, 1992). Medale olimpijskie dla Zawiszy zdobywali także pięściarz Brunon Bendig (brąz, 1960) i ciężarowiec Sławomir Zawada (brąz, 1998).
Od wielu lat rywalizację w wioślarstwie w kraju zdominowało RTW Bydgostia. W tym klubie zostali wychowani mistrzowie olimpijscy: Robert Sycz (2000 i 2004) oraz duet Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (2016). Fularczyk-Kozłowska ma też brąz (2012). Także brązowym medalem może poszczycić się Monika Ciaciuch (2016). Z kolei Bartłomiej Pawełczak i Miłosz Bernatajtys wywalczyli wicemistrzostwo olimpijskie w 2008 roku.
Jedną z najlepszych polskich kajakarek jest Beata Mikołajczyk reprezentująca UKS Kopernik Bydgoszcz. Jej najważniejsze dokonania to trzy medale olimpijskie: srebro w 2008 roku oraz brąz cztery i osiem lat później.
Wielu fanom sportu Bydgoszcz kojarzy się z żużlem. A jeśli „czarny sport” to od razu pojawia się Tomasz Gollob. Najlepszy polski żużlowiec w historii, wielokrotny drużynowy mistrz świata, a także indywidualny mistrz globu. Ponad rok temu odniósł poważną kontuzję na torze motokrossowym i od tego czasu jest sparaliżowany. Cały czas przechodzi intensywną rehabilitację, by odzyskać choćby część sprawności fizycznej.
Oczywiście w Bydgoszczy swoją wierną publiczność od wielu lat ma także siatkówka. Mecze Pałacu i Łuczniczki cieszą się dużą sympatią kibiców, nie tylko z Bydgoszczy, ale i całego regionu. Widzowie na pewno nie zawiodą też podczas meczów Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet, które odbędą się w hali Łuczniczka w tym tygodniu - od 5 do 7 czerwca.
Przypominamy, że bilety na to wydarzenie można kupować za pośrednictwem strony: https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka/
Liga Narodów Kobiet w Bydgoszczy:
5 CZERWCA, HALA ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ
NIEMCY – BELGIA – GODZ. 17:30
POLSKA – ARGENTYNA – GODZ. 20:30
6 CZERWCA, HALA ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ
BELGIA – ARGENTYNA – GODZ. 17:30
POLSKA – NIEMCY – GODZ. 20:30
7 CZERWCA, HALA ŁUCZNICZKA, BYDGOSZCZ
ARGENTYNA – NIEMCY – GODZ. 17:30
POLSKA – BELGIA – GODZ. 20:30
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej