Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, fot. gov.pl, 28 grudnia 2020

Anna Krupka: przeżywajmy emocje „na dystans”, ale z równym zaangażowaniem

Okres świąteczno-noworoczny nie oznacza, że na siatkarskich arenach zapanował bezruch. Wprost przeciwnie: mecze ligowe uzupełniają liczne turnieje towarzyskie im. Lecha Kaczyńskiego. Dwa z nich odbywają się w Częstochowie (żeński i męski – od jutra: w Częstochowie i Bełchatowie) i jeden we Wrocławiu. Wagi tym inicjatywom dodaje obecność w stolicy Dolnego Śląska Anny Krupki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z którą mieliśmy okazję poruszyć kilka ważnych kwestii wykraczających poza sportową rywalizację.

pzps.pl: Trzy turnieje siatkarskie imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – dwa w Częstochowie i ten we Wrocławiu, który dziś Pani obserwuje – dowodzą, że okres świąteczno-noworoczny nie jest czasem pauzy dla świata sportu.

Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: Od dziś obowiązują nowe ograniczenia, których wprowadzenie jest ważne dla zdrowia Polaków, konieczne, by chronić nas przed wirusem. Jako wiceminister sportu zadbałam o to, aby wszystkie szczeble sportu zawodowego, który nie może mieć przerw, miały  zagwarantowaną ciągłość działania. Dzięki temu tu we Wrocławiu może się odbywać znakomity turniej PKN ORLEN Volley Cup imienia Lecha Kaczyńskiego. To jest pierwsza edycja memoriału, w tym roku w wyjątkowych warunkach, ale mam nadzieję, że w przyszłych latach stanie się trwałą tradycją, zawodami w jeszcze szerszej formule.

pzps.pl: Ta kumulacja turniejów towarzyskich, nawet w okresie świąteczno-noworocznym dowodzi chyba, że sportowcy w okresie pandemii są bardzo głodni rywalizacji.

Sportowcy chcą być aktywni, i to nie tylko – co naturalne – sportowcy profesjonalni. Z naszych tegorocznych badań, w relacji do lat poprzednich – wynika, że wzrósł odsetek Polaków uprawiających aktywność fizyczną w czasie wolnym. Polacy na przekór pandemii i wynikających z niej ograniczeń garną się do sportu, chcą aktywnie spędzać czas. Niezmiennie zachęcam do aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że możliwe są w tym czasie aktywności o charakterze indywidualnym, na przykład bieganie, spacery, nordic walking . Korzystajmy z tego, co jest dostępne – lasów, parków i terenów zielonych.

pzps.pl: Kiedy kibice będą mogli wrócić na trybuny? Kiedy widowiska sportowe będą mogły odbywać się w pełnej oprawie?

Sytuacja jest dynamiczna. Rozwój pandemii jest trudny do przewidzenia. Priorytetem dla rządu jest zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. Nasza odpowiedzialna postawa może okazać się punktem zwrotnym dla ogólnego spadku liczby zachorowań i powstrzymania epidemii. Nasi eksperci z dziedziny zdrowia publicznego badają i oceniają przebieg pandemii. Ministerstwo Zdrowia monitoruje oraz analizuje przyrost zachorowań i jego dynamikę. Suma tych opinii i rekomendacji będzie decydować o treści kolejnych rozporządzeń związanych z koronawirusem. Jestem przekonana, że jeśli tylko zaistnieją wystarczające warunki związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym – kibice będą mogli wrócić na stadiony, do hal. Bardzo tego fanom sportu i sobie życzę. Tymczasem – dzięki zachowaniu rywalizacji w sporcie zawodowym i transmisjom telewizyjnym, czy też internetowym – przeżywajmy emocje „na dystans”, ale z równym zaangażowaniem. Teraz to najbezpieczniejsza forma.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej