- Rozgrywki
- Rozgrywki seniorskie
- 2. Liga Mężczyzn
- Aktualności
- 16 lat z Memoriałem Wagnera – część 3
Anna Daniluk/fundacja wagnera, foto: funadacjawagnera.pl, 23 sierpnia 2018
To już XVI edycja prestiżowego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W ciągu szesnastu lat w turnieju zagrało 28 drużyn z całego świata, a z czołowej 20 rankingu FIVB w Memoriale nie wystąpiły tylko reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Finlandii i Meksyku. #Wagner2018 startuje w najbliższy weekend! Przedstawiamy kolejne edycje turnieju.
Memoriał Wagnera uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych turniejów towarzyskich na świecie, a federacje z całego świata rok rocznie zgłaszają swój akces do władz Fundacji. Rozgrywki zazwyczaj są też sprawdzianem przed imprezą sezonu, a w tym roku będą nią FIVB Mistrzostwa Świata Włochy/Bułgaria 2018. Do Krakowa przyjadą cztery ekipy, które 9 września rozpoczną czempionat globu i spróbują powalczyć o tytuł mistrzowski. Gród Kraka poza reprezentacją Polski, pełniącej honory gospodarza odwiedzą Francja, Kanada i Rosja.
To już XVI edycja tej wielkiej imprezy, a każdy pojedynczy turniej obfitował w niezapomniane wrażenia! Wspólnie z Fundacją Wagnera prezentujemy najważniejsze wydarzenia z ostatnich pięciu lat Memoriału.
2013 – Płock – XI Memoriał Wagnera
Tym razem turniej zawitał do Płocka, który definiuje się jako miasto-kibic piłki ręcznej. Tym razem jednak stało się absolutnie siatkarskie, chętniej goszcząc na swoim terenie setki biało-czerwonych fanów. Po raz pierwszy w historii turniej odbył się po wakacjach (6-8 września), co jednak w żaden sposób nie odbiło się na frekwencji. Nie zawiodła też obsada rozgrywek, a poza Polakami w Orlen Arenie zameldowali się Rosjanie, Holendrzy i Niemcy. Tym razem to nasi siatkarze święcili triumfy, a zwycięstwo miało być dobrą prognozą przed współorganizowanymi przez nasz kraj mistrzostwami Europy. Tę edycję memoriału na pewno świetnie pamięta Damian Wojtaszek, który podczas trwania turnieju obchodził urodziny. Apetyczny tort skosztował niemal od razu po otrzymaniu, bowiem koledzy z drużyny rozsmarowali go po całej twarzy polskiego Libero. „Słodkiej egzekucji” dokonali Łukasz Żygadło i Marcin Możdżonek.
2014 – Kraków – XII Memoriał Wagnera
XII Memoriał Wagnera był, jak się potem okazało, preludium do złotych medali mistrzostw świata 2014 w Polsce. Choć każdy wybiegał już myślami do czempionatu, kibice tłumnie stawili się w TAURON Arenie Kraków, która dopiero od kilku miesięcy istniała na mapie infrastruktury sportowej w Polsce. Mimo, że obiekt liczy sobie ponad 15 tysięcy miejsc, fani siatkówki stawili się prawie w komplecie. Niewątpliwą przyczyną tak wielkiego zainteresowania był znany i lubiany w naszym kraju Stephane Antiga, który debiutował w roli szkoleniowca kadry narodowej. Francuzowi udało się też namówić do gry kluczowych zawodników jak Mariusz Wlazły czy Paweł Zagumny, którzy przyciągali jeszcze większe rzesze kibiców. Serca kibiców zamarły kiedy podczas jednej z akcji nasz atakujący podkręcił staw skokowy. Na szczęście jednak organizatorzy i sztab medyczny szybko postawili go na nogi, potwierdzając tym samym, że uraz nie jest tak poważny. Bezpośrednio po turnieju trener Antiga powołał „czternastkę”, która prawie miesiąc potem wywalczyła tytuł mistrzów świata. Zabrakło w niej Bartosza Kurka, co było nie małym zaskoczeniem dla całego siatkarskiego środowiska. Co zaś do samego Memoriału, to złote medale na swoich szyjach zawiesili Rosjanie, dzieląc podium z Polską i Bułgarią. Czwarte miejsce zajęła reprezentacja Chin.
2015 – Toruń – XIII Memoriał Wagnera
Ta edycja miała w sobie coś wyjątkowego, bowiem siatkówka męska po bardzo wielu latach wróciła do Torunia. Ostatnie mecze siatkarzy to miasto pamiętało jeszcze z czasów właśnie Huberta Jerzego Wagnera, który wraz ze swoimi podopiecznymi rozgrywał tam spotkania towarzyskie. Trudno się więc dziwić, że Toruń ogarnęła prawdziwa siatkarska gorączka, która dopadła nawet słynny pomnik Mikołaja Kopernika – wybitny astronom musiał „przełknąć”, że przypisane do niego astrolabium na czas turnieju zastąpione zostało przez olbrzymich rozmiarów MIKASĘ. Niemniej właśnie takie gesty dodawały rozgrywkom jeszcze więcej uroku. O poziom sportowy zadbały za to ekipy z najwyższej półki – Polska, występująca w roli mistrzów świata, Francja, Iran i Japonię. Wiele działo się także „wokół” meczów – a to na trybunach pojawiła się para młoda w strojach weselnych, a to na telebimie raz po raz widniała sędzina liniowa, która wybitnie przypadła do gustu operatorowi. Memoriał po raz kolejny okazał się wielkim sukcesem, a po medale w tej edycji sięgnęły Polska, Japonia i Francja.
2016 – Kraków – XIV Memoriał Wagnera
Turniej, który ponownie zawitał do Krakowa musiał odbyć się w innym terminie niż ten do którego zdążył nas już przyzwyczaić. Tak więc cztery drużyn: Polska, Bułgaria, Serbia, Belgia zmierzyły się nie w sierpniu a w maju i na dodatek w środku tygodnia! Wszystko w związku z Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro, na które nasi siatkarze udali się prosto z Krakowa. Sportowo najlepsi okazali się Bułgarzy, a tuż za nimi znalazła się Serbia i Polska. Poza wrażeniami siatkarskim Memoriał na pewno został zapamiętany dzięki licznym technologiom, jak chociażby aplikacja mobilna dla kibiców, która aktywowała w rytm klaskania lampy błyskowe czy wyścigi samochodów na telebimach, które reagowały na poziom decybeli wydawanych przez siatkarskich fanów. Co zaś do samochodów to polscy siatkarze mieli okazję przejechać się ekskluzywnymi, sportowymi autami, co wzbudzało zachwyty nie tylko wśród napotkanych kibiców, ale przede wszystkim prowadzących pojazdy mistrzów świata.
2017 – Kraków – XV Memoriał Wagnera
Zeszłoroczny turniej to kolejny jubileusz, tym razem 15-lecia rozgrywek poświęconych pamięci Huberta Jerzego Wagnera. Emocji nie brakowało także na boisku, gdzie od pierwszego do ostatniego gwizdka toczyła się zacięta rywalizacja, bez wyraźnej przewagi którejkolwiek z drużyn. Ostatecznego zwycięzcę wyłonił tie-break meczu Polska – Rosja w którym o kilka piłek lepsi okazali się nasi siatkarze, prowadzeni prze Ferdinando De Giorgiego. Niestety tego sukcesu nie udało się powtórzyć w LOTTO EUROVOLLEY Polska 2017, który nie ułożył się po myśli biało-czerwonych. Rosjanie zaliczyli za to bardzo udany powrót do Krakowa, sięgając w TAURON Arenie po tytuł mistrzów Starego Kontynentu.
2018 – Kraków – XVI Memoriał Wagnera
Tym razem turniej ku pamięci wybitnego szkoleniowca będzie poprzedzał mistrzostwa świata we Włoszech i Bułgarii, na których nasi siatkarze spróbują obronić wywalczony cztery lata temu tytuł czempionów globu. Polską reprezentację w starciach z Kanadą, Francją i Rosją poprowadzi Vital Heynen, który jest gwarantem sportowej jakości i widowiskowego show. Kto sięgnie po medale? Jakie nieoczekiwane zdarzenia będą miały miejsce? To wszystko wyjaśni się już w ten weekend! Bilety na wydarzenie można kupić tutaj: https://bit.ly/2MQMrDo i https://bit.ly/2PrUZPH
Po więcej informacji, a także szczegółowe wyniki meczów zapraszamy na stronę fundacjawagnera.pl do zakładki „aktualności”. Pierwsza część naszego podsumowania jest z kolei dostępna tutaj: https://bit.ly/2MrPGlt, druga – tutaj: https://bit.ly/2wjtjnn
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej