Anna Daniluk/fundacja wagnera, foto: funadacjawagnera.pl, 21 sierpnia 2018

16 lat z Memoriałem Wagnera – część 1

To już XVI edycja prestiżowego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W ciągu szesnastu lat w turnieju zagrało 28 drużyn z całego świata, a z czołowej 20 rankingu FIVB w memoriale nie wystąpiły tylko reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Finlandii i Meksyku. #Wagner2018 startuje w najbliższy weekend! Przedstawiamy pierwsze pięć turniejów imienia wybitnego trenera.

Memoriał Wagnera uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych turniejów towarzyskich na świecie, a federacje z całego świata rok rocznie zgłaszają swój akces do władz Fundacji. Rozgrywki zazwyczaj są też sprawdzianem przed imprezą sezonu, a w tym roku będą nią FIVB Mistrzostwa Świata Włochy/Bułgaria 2018. Do Krakowa przyjadą cztery ekipy, które 9 września rozpoczną czempionat globu i spróbują powalczyć o tytuł mistrzowski. Gród Kraka poza reprezentacją Polski, pełniącej honory gospodarza odwiedzą Francja, Kanada i Rosja.

To już XVI edycja tej wielkiej imprezy, a każdy pojedynczy turniej obfitował w niezapomniane wrażenia! Wspólnie z Fundacją Wagnera prezentujemy najważniejsze wydarzenie pierwszych pięciu turniejów.

2003 – Olsztyn – I Memoriał
Halę Uranię zapełniły tłumy kibiców, a Jerzemu Mrozowi i jego pomocnikom udało się zaprosić do Olsztyna bardzo dobre europejskie zespoły. Na Warmii i Mazurach zameldowały się Holandia, Niemcy i Hiszpania, które w tamtym czasie mogły poszczycić się prawdziwymi gwiazdami w swoich szeregach. Siatkarskich fanów swoimi zagraniami czarował między innymi Rafael Pascual czy Bjorn Andrae, co dodawało jeszcze więcej emocji całemu turniejowi. Ostateczne zwycięstwo odniosła wtedy Holandia, która przegrała jedynie z prowadzoną przez Waldemara Wspaniałego reprezentacją Polski.

2004 – Olsztyn, Iława – II Memoriał
Zachwyty po pierwszej edycji turnieju sprawiły, że niemal od razu rozpoczęto przygotowania do kolejnego memoriału. Mimo, że rozgrywki miały odbywać się co dwa lata, jasne było, że ani kibice ani siatkarskie środowisko nie wytrzymają tak długiego czasu. Druga edycja odbyła się więc już w przyszłym roku, ponownie goszcząc w Olsztynie. Wtedy jednak turniej trwał aż pięć dni a zmagania odbywały się nie tylko w hali Urania, ale również w obiekcie w Iławie. Zdecydowano się też rozszerzyć liczbę uczestników, a do rozgrywek przystąpiły dwie kadry Polski (A i B) oraz Australia, Tunezja, Rosja i ponownie Holandia. Nie brakowało widowiskowych obron, a pierwsze poważne siatkarskie szlify zbierali Mariusz Wlazły czy Łukasz Żygadło. Na pierwszym miejscu podium turniej zakończyli Rosjanie.

2005 – Olsztyn – III Memoriał
Ta edycja to przede wszystkim transmisje telewizyjne wszystkich sześciu meczów, bilety sprzedawane także przez Internet, jak również koszulki memoriałowe, które miały gwarantować biało-czerwoną oprawę meczu. Nie zawiedli też uczestnicy, którzy po raz kolejny zapewnili z jednej strony sportową jakość, z drugiej – nowe style siatkówki. Poza świetnie czującymi się w Polsce Holendrami, Olsztyn odwiedzili także Chińczycy i prowadzeni przez Polaka Dariusza Marszałka Norwegowie. Azjaci zachwycili grą w obronie i zabawnym celebrowaniem wygranych akcji. Triumf święcili Holendrzy, natomiast Polska prowadzona przez pierwszego zagranicznego szkoleniowca – Raula Lozano, zajęła II miejsce.

2006 – Olsztyn, Iława, Ostróda – IV Memoriał
W tym turnieju organizatorzy zdecydowali się na rekordową liczbę drużyn, co przyczyniło się do zmiany formuły turnieju. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy – w grupie A zagrała Polska A, Włochy, Egipt i Norwegia. W grupie B – Polska B, Kuba, Kanada i Portugalia. W finale nasi siatkarze pokonali Kubańczyków, co z trudem mógł „przełknąć” trener Latynosów. Ponoć po przegranym meczu szkoleniowiec udał się na długi spacer wokół hali i nie miał zamiaru przyjść na konferencję. Dopiero zdjęty litością nad pracownikiem biura, który miał przed sobą widmo utraty pracy, zgodził się stawić w press roomie. Zwycięstwo Polski w tym turnieju było tylko zapowiedzią prawdziwego sukcesu, jaki miał miejsce niedługo potem – wicemistrzostwa świata wywalczonego w Japonii!

2007 – Olsztyn, Elbląg, Iława – V Memoriał
Ta edycja nie należała do najlepszych. Oczywiście strona organizacyjna wydarzenia stała jak zwykle na najwyższym poziomie, jednak aspekty czysto sportowe spowodowały u niejednego trenera solidny ból głowy. Do V Memoriału, poza gospodarzami, zgłosiły się reprezentacje Niemiec, Słowacji, Serbii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Ogromną sympatię kibiców i organizatorów zaskarbili sobie Słowacy, którzy wspólnie wygłupiali się, żartowali i… wdychali hel ze znajdujących się na hali balonów. Sportowo zawiodła reprezentacja Serbii, która „nafaszerowana” gwiazdami zajęła przed ostatnie miejsce. Wielka Brytania wzięła udział w rozgrywkach typowo szkoleniowo, a Brytyjczycy jasno afiszowali się z tym, że ich celem jest zbudowani kadry na IO w Londynie i póki co o siatkówce wiedzą niewiele. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnęła reprezentacja Niemiec. Polska uplasowała się na trzecim miejscu, jednak brązowe medale nie osłodziły goryczy po kontuzji Piotra Gruszki, który podczas jednego z meczów skręcił staw skokowy. Dodatkowo coraz częściej nękające na turnieju skurcze zmusiły Mariusza Wlazłego do wycofania się z udziału w rozpoczynających się niedługo po Wagnerze mistrzostwach Europy. Raul Lozano miał więc trudny orzech do zgryzienia…

Po więcej informacji, a także szczegółowe wyniki meczów zapraszamy na stronę fundacjawagnera.pl do zakładki „aktualności”.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej