-
- Rozgrywki
- Rozgrywki młodzieżowe
- Imprezy PZPS
- Komunikaty
- Temp
- Zmiany w statucie kluczowe dla dalszego rozwoju Polskiej Siatkówki
Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 27 kwietnia 2015
Zmiany w statucie PZPS, przygotowanie nowego systemu rozgrywek ligowych, dostosowanie przepisów o siatkówce młodzieżowej do zmieniającej się rzeczywistości i zwołanie kongresu Młodzieżowej Siatkówki to główne ustalenia Kongresu Polskiej Siatkówki, który odbył się 27 kwietnia na Stadionie Narodowym.
Kongres Polskiej Siatkówki zgromadził ponad 100 reprezentantów środowiska siatkarskiego. Na Stadionie Narodowym spotkali się przedstawiciele klubów PlusLigi i ORLEN Ligi oraz lig I i II, Prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Siatkowej oraz władze PZPS. To pierwsze spotkanie w historii polskiej siatkówki, w którym wzięła udział tak szeroka reprezentacja środowiska siatkarskiego. To jednocześnie realizacja zapowiedzi Pawła Papke, Prezesa PZPS, by oddać więcej kompetencji w ręce klubów i zaprosić je do dyskusji nad kształtem i rozwojem dyscypliny.
Paweł Papke, otwierając spotkanie, przedstawił wyzwania, przed jakimi stoi obecnie polska siatkówka. Podkreślił, że jedną z najistotniejszych zadań jest wypracowanie nowoczesnego statutu. – Nadszedł moment, aby na nowo zastanowić się nad organizacją władz Polskiego Związku Piłki Siatkowej, nad takim ich usprawnieniem, które pozwoli na dalszy, harmonijny rozwój naszej dyscypliny. Żeby pójść do przodu, musimy przeprowadzić reformę ustrojową Polskiego Związku Piłki Siatkowej – powiedział Paweł Papke.
Zaproponowano uporządkowanie i uproszczenie obecnego statutu, tak aby zapisy w nim zawarte nie wykluczały się i wspierały dynamiczny rozwój dyscypliny. Jednym z postulatów było zmniejszenie liczebności członków zarządu PZPS. Obecnie w jego skład wchodzi aż 21 osób, co utrudnia sprawne zarządzanie organizacją. Jednocześnie powołano by Radę Związku, organ, który pełniłby funkcje kontrolne i opiniotwórcze. W jej skład weszliby reprezentanci wojewódzkich związków piłki siatkowej, szeroka reprezentacja klubów oraz przedstawiciele wyłonieni na Walnym Zgromadzeniu Członków PZPS. Podobnym zmianom uległby skład Delegatów na Zjazdy, wśród których większą rolę zaczęły odgrywać by kluby. Po dyskusji nad propozycjami uzupełniono skład Komisji Statutowej o przedstawicieli klubów szczebla centralnego i WZPS, która przedstawi wypracowane propozycje na kolejnym Kongresie.
Ważnym elementem Kongresu była dyskusja nad kondycją i wyzwaniami siatkówki młodzieżowej. To jednocześnie zapowiedź Młodzieżowego Kongresu Piłki Siatkowej, który ma się odbyć jesienią.
W ramach panelu Waldemar Wspaniały, Szef projektu S.O.S. podsumował trzy lata funkcjonowania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, programu szkoleniowego realizowanego w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Obejmuje on obecnie ponad 12 tys. dzieci i młodzieży. Przyczynia się do aktywizacji i integracji lokalnych społeczności, a szkoły uczestniczące w projekcie stają się centrami rozwoju siatkówki i promocji zdrowego trybu życia w swoim regionie. – Przez SOS siatkówka dostała wielki prezent - nowoczesny sprzęt dla szkół, materiały dydaktyczne niedostępne wcześniej na polskim rynku, zunifikowany system szkolenia i możliwość bardzo szerokiego szkolenia kadry trenerskiej. Jeszcze w 2011 roku chyba nikt z nas nie spodziewał się, że projekt w tak szerokim zakresie może uzyskać wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tym bardziej cieszymy się z zainteresowania, z jakim się spotkał w szkołach i samorządach – mówi Waldemara Wspaniały szef projektu SOS.
W trakcie spotkania podjęto również kwestie wykupowania najzdolniejszych zawodników z ich macierzystych klubów. Zastanawiano się też nad nadmiernym obciążenia zawodników, które powodują rosnącą liczbą kontuzji wśród młodzieży oraz zwiększoną absencją na zajęciach dydaktycznych.
Na Kongresie omówiono również nowy system rozgrywek ligowych. Obecnie kalendarz międzynarodowy i ligowy jest zbyt wypełniony. Powoduje to problemy w pogodzeniu potrzeb klubów i reprezentacji narodowej, a zawodnicy są przeciążeni. Intensywność rozgrywek sprawia, że spada także frekwencja wśród kibiców na meczach ligowych. Rozwiązaniem tych problemów miałoby być zmniejszenie liczby rozgrywanych kolejek oraz podział zespołów Plus Ligi i ORLEN Ligi na dwie dywizje. Zmianie uległyby również rozgrywki fazy zasadniczej, które stałyby się atrakcyjniejsze. Zwiększono by liczbę meczów o stawkę. Częściej też spotykałyby się zespoły o podobnym potencjale.
– Dzięki Kongresowi rozpoczęliśmy dyskusję nad ważnymi zmianami w polskiej siatkówce. Cieszę się, że w tak licznym gronie mogliśmy porozmawiać o istotnych problemach i zastanowić się nad rozwiązaniami. To dopiero początek tego typu spotkań. Mam nadzieję, że w podobnym gronie będziemy się spotykać znacznie częściej – podsumował wydarzenie Paweł Papke.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej