Eugeniusz Andrejuk, 12 października 2010

Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i prezes Podkarpackiego WZPS Wiesław Radomski został uhonorowany medalem "Za zasługi dla Krosna."

Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i prezes Podkarpackiego WZPS Wiesław Radomski został uhonorowany medalem "Za zasługi dla Krosna." - To człowiek, który sprawia, że siatkówka jest bardzo popularna w naszym mieście, a coraz więcej młodych ludzi chce ją uprawiać. Mogę zapewnić, że znakomicie tutaj rozwija się - powiedział prezydent Piotr Przytocki. Dodał, że dzięki niemu kwitnie działalność sportowa w miejscowej hali sportowo-widowiskowej.

Wiesław Radomski grał w reprezentacji Polski juniorów i seniorów, a od 1998 szefuje Podkarpackiemu Wojewódzkiemu Związkowi Piłki Siatkowej, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego ze specjalizacją piłki siatkowej, trener II klasy. Karierę zawodniczą rozpoczął w 1964 roku w Starcie Częstochowa, później grał w Anilanie Łodź i Resovii Rzeszów. Z tą ostatnią zdobył w latach 1971, 1972, 1974 i 1975 mistrzostwo kraju, a w 1973 wicemistrzostwo. Finalista Pucharu Europy w 1973 roku, w latach 80. drugi trener Resovii, razem z Janem Suchem (dwa razy brązowy medal mistrzostw Polski). Prowadził też samodzielnie sekcje młodzieżowe i juniorskie w Resovii, na początku lat 90. drugi trener Resovii, razem z Bogusławem Kanickim

Wiele zrobił także dla krośnieńskiego sportu. M.in. dzięki jego zaangażowaniu krośnianie mogli oglądać w swojej hali siatkarskie kwalifikacje do mistrzostw świata i Europy oraz kibicować polskim reprezentacjom młodzieżowym podczas międzynarodowych meczy. Uroczyste wręczenie odznaczenia miało miejsce podczas finałowego meczu III Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krosna.

Wiesław Radomski był bardzo wzruszony odznaczeniem. - Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia - powiedział. - Dla mnie to ogromny zaszczyt, ale jednocześnie zobowiązanie dla mnie. Będę nadal dbał o to by w Krośnie gościła siatkówka na najwyższym poziomie. Miasto na to zasługuje. CEV była pod wrażeniem organizacji kwalifikacji do mistrzostw świata juniorek i poziomu tutejszej publiczności. Tę opinię potwierdzają wszystkie ekipy, które tutaj przyjeżdżają.

Współorganizatorem eliminacji, obok Polskiego Związku Piłki Siatkowej, był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dyrektor Antoni Dębiec i Andrzej Cycak stworzyli bardzo dobre warunki do gry i pobytu w Krośnie siatkarskim reprezentacjom Austrii, Izraela, Litwy, Czech, Węgier i Polski. - W Krośnie są znakomite warunki do organizacji takich turniejów, Przed rokiem miasto było gospodarzem eliminacji mistrzostw świata juniorek. Rozgrywane są zawody o Puchar Prezydenta Krosna z udziałem czołowych zespołów PlusLigi. Hala sportowo-widowiskowa ma doskonałe zaplecze z hotelikiem i świetnie wyposażoną siłownią. Na miejscu można też organizować zgrupowania.

- Krosno raz jeszcze spisało się na medal. Eliminacyjny turniej do mistrzostw Europy juniorek został zorganizowany wręcz perfekcyjnie. Zagraniczni goście byli zachwyceni frekwencją na niektórych spotkaniach. Wielu podkreślało, że nigdy nie widziało dwóch tysięcy widzów na meczach w tej kategorii wiekowej - powiedział wiceprezes PZPS.

Wizytówką regionu, któremu szefuje Wiesław Radomski, jest trzeci zespół PlusLigi, finalista Pucharu Polski i uczestnik ostatniej edycji Ligi Mistrzów Asseco Resovia Rzeszów. W najwyższej fazie rozgrywkowej, PlusLidze Kobiet,  występuje również zespół Stali Mielec. Siatkówka na Podkarpaciu to nie tylko wspomniane dwa kluby. - Krosno posiada ogromne tradycje w tej dyscyplinie sportu - dodał Wiesław Radomski.

Radomski to 16. osoba uhonorowana medalem "Za zasługi dla Krosna”, przyznawanym od 2004 roku. W gronie posiadających ten tytuł są m.in. artysta Maciej Syrek, arcybiskup Józef Michalik i prof. Mirosław Handke.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej