- Rozgrywki
- Rozgrywki młodzieżowe
- Imprezy PZPS
- Komunikaty
- Temp
- Usportowione gimnazjum na warszawskiej Woli
Eugeniusz Andrejuk, 17 października 2012
Mateusz Jaworski jest jednym z blisko pół tysiąca nauczycieli, trenerów i fizjoterapeutów, którzy wzięli udział w kursokonferencjach zorganizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej, będących częścią Programu UPOWSZECHNIANIA SPORTU WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PIŁKI SIATKOWEJ NA LATA 2012-2015.
Jest nauczycielem wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 48 im. Jana Pawła II w Warszawie. – Mogę użyć stwierdzenia, że jest to usportowiona szkoła. Poza siatkówką młodzież uprawia inne dyscypliny m.in. lekkoatletykę i piłkę nożną. Warunki do treningu mamy bardzo dobre. Szkolna, sportowa hala jest dwupoziomowa. Na dole można grać w piłkę nożną, a na górze w siatkówkę. Obiekt został wybudowany niedawno – mówi Mateusz Jaworski.
Dodajmy, że niedaleko szkoły jest lasek i park. Młodzież ma również warunki do organizowania treningów w terenie.
Mateusz Jaworski w Gimnazjum nr 48 pracuje od roku. Studiował w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego i jest po specjalizacji siatkarskiej. Uczestniczył w kursie zorganizowanym w Kanadzie. Odbył praktyki w lidze tego kraju.
- Gdy miałem praktyki na kursie akurat przyleciała do Kanady reprezentacja Brazylii. Mogłem podglądać zajęcia, prowadzone przez Bernardo Rezende, w których brali udział Giba, Rodrigao oraz inni wielcy światowej siatkówki – mówi Mateusz Jaworski.
Siatkarki i siatkarze z tej szkoły regularnie biorą udział w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. Wielu z nich trenuje w MOS-ie Wola.
- Program jaki realizujemy jest połączeniem edukacji oraz sportu. Tworzymy młodzieży jak najlepsze warunki do uprawiania siatkówki. W kursokonferencjach w Murowanej Goślinie i Nowym Dworze Mazowieckim wzięło udział około pięciuset nauczycieli, trenerów i fizjoterapeutów. Wszyscy oni otrzymali materiały szkoleniowe stworzone przez polską myśl trenerską, która wcale nie musi czuć kompleksów przed zagraniczną. Mamy w kraju ludzi, którzy potrafią pracować na wysokim poziomie z zawodnikami ze wszystkich kategorii wiekowych – powiedział szef Programu i były trener męskiej reprezentacji Waldemar Wspaniały.
Najistotniejszą częścią Programu jest powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie. Łącznie systemem szkolenia objętych zostanie 128 szkół z klasami sportowymi, w sumie blisko 4,5 tys. młodych siatkarek i siatkarzy. Każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny zostanie zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowane zostanie także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które będą uczestniczyć w tym projekcie.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej