- Rozgrywki
- Rozgrywki młodzieżowe
- Imprezy PZPS
- Komunikaty
- Temp
- Uroczysta Gala losowania grup finałowych FIVB Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 – Historia siatkówki i FIVB.
Eugeniusz Andrejuk, 23 stycznia 2014
W najbliższy poniedziałek w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie poznamy skład grup finałowych FIVB Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014. Ceremonia będzie mieć znakomitą oprawę, jakiej jeszcze w historii światowej siatkówki nie było. 27 stycznia o 18.30 warto być w Sali Kongresowej, by zobaczyć wyborne widowisko i uzmysłowić sobie, jak zmieniała się siatkówka na przestrzeni dziejów.
Wynalazcą siatkówki był w 1895 roku amerykański profesor William G. Morgan z miejscowości Holyoke w stanie Massachusets. Ogromny wpływ na rozwój i popularyzację w świecie tej dyscypliny sportu miała YMCA (Young Men’s Christian Association. W 1913 roku w Manilli rozegrano pierwszy międzynarodowy turniej z udziałem Japonii, Chin i Filipin - pisze red. Krzysztof Mecner w Encyklopedii "80 lat polskiej siatkówki."
W 1934 roku powstała Komisja Techniczna Volleyballu przy Międzynarodowej Amatorskiej Federacji Piłki Ręcznej (IAHF). Istniała ona do 1946 roku. 25 sierpnia tego roku odbył się w Pradze zjazd. Wzięli w nim udział przedstawiciele krajów, w których siatkówka rozwijała najprężniej. Rok później powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB), a jej prezydentem wybrano Francuza Paula Libauda. Jednym z wiceprezesów został Polak Zygmunt Nowak. Ogromny wysiłek w powstanie FIVB włożył inny nasz działacz Romuald Wirszyłło.
Członkami-założycielami było 14 krajów: Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Włochy, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, USA, Urugwaj i Węgry. W 1949 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa świata mężczyzn, a trzy lata później kobiet.
Siatkówka znajduje się w programach wielkich, międzynarodowych imprez sportowych np. Uniwersjadzie. Od samego początku jej powstania stała się bardzo popularna w środowisku akademickim.
W 1964 roku rozdano pierwsze medale dla zwycięzców igrzysk, choć próba wprowadzenia siatkówki do programu olimpijskiego miała miejsce w 1922 roku.
W turnieju w Tokio znalazła się głównie dzięki staraniom gospodarzy. Pierwsze złote medale zdobyły ekipy Japonii (kobiety) i ZSRR (mężczyźni). Polskie siatkarki stanęły na trzecim stopniu podium. Cztery lata później powtórzyły ten wynik.
W 1965 roku rozegrane zostały pierwsze zawody o Puchar Świata (mężczyźni), a ich gospodarzem była Polska. Od 1973 roku o to trofeum walczą siatkarki.
Na początku lat siedemdziesiątych utworzonych zostało pięć niezależnych konfederacji: afrykańska, azjatycka, europejska, południowoamerykańska oraz północnoamerykańska i krajów basenu Morza Karaibskiego.
Od 1990 roku odbywają się rozgrywki Ligi Światowej, które miały ogromny wpływ na popularyzację tej dyscypliny w świecie. Od 1998 roku uczestniczy w nich Polska.
W 1996 roku w Atlancie po raz pierwszy w programie igrzysk olimpijskich znalazła się siatkówka plażowa, która w latach dziewięćdziesiątych według amerykańskich badań była obok kolarstwa górskiego najdynamiczniej rozwijającą się dyscypliną sportową w świecie.
W 1999 roku wprowadzono do siatkówki halowej obecny system punktacji.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej