- Rozgrywki
- Rozgrywki młodzieżowe
- Imprezy PZPS
- Komunikaty
- Temp
- Światowa prezentacja systemu wideoweryfikacji we Wrocławiu
JU, 7 lipca 2013
Podczas niedzielnego meczu Ligi Światowej Polska - USA będzie mieć miejsce publiczna prezentacja systemu wideoweryfikacji.
Challenge to polski wkład w rozwój światowej siatkówki. Powszechnie znany jest z meczów PlusLigi, ORLEN Ligi i coraz częście stosowany w rozgrywkach lig rosyjskiej, włoskiej a także europejskich pucharów.
Dotychczas widzowie w halach i przed telewizorami nie mieli dostępu do obrazu kamer rozstrzygających sporne sytuacje na boisku. "Wyłączność" w pewnym sensie posiadali sędziowie.
Podczas niedzielnego meczu Ligi Światowej Polska - USA we wrocławskiej hali Stulecia przekaz telewizyjny z widowiska wzbogacony zostanie o wideoweryfikację. Odpowiednie testytechniczne i realizacyjne miały miejsce podczas piątkowej potyczki w katowickim Spodku. Widzowie w hali Stulecia i telewidzowie Polsatu oraz stacji zagrancznych relacjonujących mecz Polska - USA otrzymają mozliwość śledzenia wybranych momentów spornych.
Przypominamy główne zasady wideoweryfikacji:
1) Weryfikacja wideo następuje na wniosek kapitana zespołu, jednak zanim gra ma zostać wznowiona i bezpośrednio po sytuacji, który jest przedmiotem wątpliwości.
2) Zespoły mają prawo do weryfikacji wideo od decyzji sędziów dwa razy w secie. Jeśli wynik weryfikacji wideo prowadzi do zmiany decyzji na korzyść zainteresowanego zespołu nie zmienia się liczba weryfikacji dla tego zespołu w tym secie. Z drugiej strony, jeśli decyzja sędziów była prawidłowa, to znaczy, że liczba kontroli wideo dla tego zespołu w secie zmniejsza się o jeden.
3) Sędzia sam ma prawo poprosić o weryfikację wideo w przypadku gdy jego decyzja kończy seta lub mecz.
4) Weryfikacji wideo podlegają tylko następujące sytuacje:
- wszystkich sytuacji, gdy piłka dotyka podłogi tak w obszarze boiska, jak i poza boiskiem
– kontaktu piłki z antenką (po uderzeniu z ataku lub bloku)
- dotknięcia antenki przez gracza
- kontaktu stóp gracza z linią końcową (w przypadku wykonywania zagrywki) lub linią ataku oraz przekroczenia linii środkowej boiska
- pozycji zawodnika libero podczas gry, gdy piłka po jego wystawie kończy się atakiem. Ocenie podlega - czy piłka była całkowicie powyżej górnej krawędzi siatki.
- tylko kapitan może wnioskować o weryfikację wideo do Pierwszego sędziego (nie później niż w ciągu pięciu sekund od zakończeniu akcji).
Jeżeli wniosek zostanie oceniony przez Pierwszego sędziego jako nie zgodny z pkt 4, wniosek zostanie odrzucony, a zespół wnioskujący może zostać ukarany za opóźnienia gry. W przypadku prawidłowego wniosku Pierwszy sędzia rozpocznie procedurę weryfikacji wideo (gwiżdżąc i wskazując obydwoma rękoma w stronę stolika sędziowskiego). Wszyscy gracze uczestniczący w grze muszą pozostać na boisku do czasu koniecznego do oceny filmu.
5) Drugi sędzia analizuje powtórkę wideo na ekranie obok sekretariatu zawodów. Powtórka będzie dostępna widzom w hali i telewidzom.
6) Drugi sędzia po weryfikacji na podstawie powtórki wideo informuje, za pomocą sygnałów ręcznych Pierwszego sędziego o swoim stanowisku, który jest odpowiedzialny za ostateczną decyzję.
Niedzielna prezentacja sytemu challenge, to ogromy postęp w sposobie przekazu telewizyjnego z widowisk siatkarskich.
Początek transmisji na antenie Polsatu o 20.15.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej